منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلرامفنیکل

(Chloramphenicol (Oral Route

دارو شناسی

کلرامفنیکل برای درمان عفونت های جدی در بخش های مختلف بدن استفاده می شود. گاهی اوقات با دیگر آنتی بیوتیک تجویز می شود. گرچه ، کلرامفنیکل نباید در درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، سایر عفونت های ویروسی، گلو درد یا عفونت های جزئی و یا برای جلوگیری از عفونت استفاده شود.
کلرامفنیکل فقط باید برای عفونت های جدی که داروهای دیگر کارساز نباشند، استفاده می شود. این دارو ممکن است باعث برخی از عوارض جانبی جدی، از جمله مشکلات خون و مشکلات چشم شود. نشانه های مشکلات خونی شامل پوست رنگ پریده، گلودرد و تب، خونریزی غیر معمول و یا کبودی، و خستگی غیر معمول و یا ضعف است. شما باید با دکتر خود در مورد خطرات ناشی از مصرف این دارو صحبت کنید.
کلرامفنیکل تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:
کپسول
پودر محلول در آب
سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
. نوزادان تازه متولد شده نسبت به عوارض جانبی کلرامفنیکل حساس ترند ، زیرا آنها و همچنین کودکان بزرگتر و بزرگسالان  نمی توانند این دارو را از بدن دفع کنند.
سالمندان
 بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین،مشخص نیست که این دارو  دقیقا به همان شیوه که در افراد جوانتر اثر میکند در سالمندان هم اثر میکند یا نه و یا باعث عوارض جانبی مختلف و یا مشکلاتی در افراد مسن میشود یا نه . اطلاعات کافی با استفاده از کلرامفنیکل در افراد مسن با استفاده در گروه های سنی دیگر وجود ندارد.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Citalopram
Voriconazole
Ceftazidime
Chlorpropamide
Cyclosporine
Dicumarol
Fosphenytoin
Phenytoin
Rifampin
Rifapentine
Tacrolimus
Tetanus Toxoid
Tolbutamide
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
کم خونی، خونریزی، و یا دیگر مشکلات خونی، کلرامفنیکل ممکن است باعث مشکلات خونی شود.
 بیماری کبدی ، ممکن است  خطر عوارض جانبی افزایش یابد.

 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
کلرامفنیکل بهتر است با یک لیوان پر آب با معده خالی (یا 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) مصرف شود ، مگر اینکه پزشک به گونه ای دیگر دستور داده باشد.
برای بیمارانی که مایع خوراکی این دارو را مصرف میکنند:

 از یک قاشق اندازه گیری مشخص شده یا ابزار دیگری برای اندازه گیری هر دوز مصرفی استفاده نمایید. قاشق متوسط چای خوری ممکن است برای اندازه گیری نامناسب باشد.
برای کمک به برطرف کردن عفونت بدن به طور کامل، این دارو را تا آخر مصرف نمایید ،حتی اگر پس از چند روز احساس بهبودی کردید. مصرف هیچ دوزی را فراموش نکنید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای عفونت های ناشی از باکتری:
برای اشکال خوراکی (کپسول و سوسپانسیون):
بزرگسالان و نوجوانان: میزان مصرف براساس وزن بدن است.میزان مصرف معمولا 12.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ،هر شش ساعت است.
نوزادان تا 2 هفته: میزان مصرف براساس وزن بدن است.میزان مصرف معمولا 6.25 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن ،هر شش ساعت است.
نوزادان 2 هفته و بزرگتر: میزان مصرف براساس وزن بدن است.میزان مصرف معمولا 12.5 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن هر شش ساعت است. یا 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن هر دوازده ساعت است.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبودی او را زیر نظر داشته ‌باشد.
اگر نشانه های این بیماری در عرض چند روز بهبود نیافت، و یا اگر بدتر شد ، با دکتر خود این موضوع را در میان بگذارید.
کلرامفنیکل ممکن است باعث مشکلات خونی شود. این مشکلات ممکن است باعث  عفونت بیشتر،  و خونریزی از لثه ها شود. بنابراین، شما باید در هنگام استفاده از مسواک ، نخ دندان، خلال دندان مراقب باشید. کار دندانپزشکی ، باید قبل از شروع مصرف این داروانجام شود و یا باید به تاخیر انداخته شود . در طول درمان با دکتر و یا دندانپزشک خود در مورد بهداشت دهان و دندان (مراقبت از دهان) گفتگو نمایید.
برای بیماران دیابتی:
مصرف این دارو ممکن است باعث شود نتایج  آزمایش قند اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش دکتر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض نادر
نفخ معده
خواب آلودگی
سردرگمی، هذیان، یا سردرد
درد چشم، تاری دید یا از دست دادن بینایی
بی حسی، سوزن سوزن شدن، سوزش ،درد در دست یا پا
بثورات پوستی 
تب یا مشکلات تنفسی
درجه حرارت پایین بدن
تنفس نامناسب
عوارض شایع
پوست رنگپریده
گلو درد و تب
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی غیر معمول و یا ضعف (پس از توقف مصرف این داروعوارض جانبی ذکر شده در بالا نیز ممکن است تا هفته ها یا ماه رخ  دهد)
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت های جدیمشکلات خونیعفونت های باکتریایی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه