منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلرفنیرامین و کدئین

(Chlorpheniramine And Codeine Polistirex (Oral Route

دارو شناسی

کدئین یک داروی مهار کننده سرفه  است. این دارو به طور مستقیم در مرکز سرفه در مغز برای جلوگیری از سرفه اثر میکند. کلرفنیرامین یک نوع آنتی هیستامین است که مانع علائم آلرژی میشود.
هنگامی که از کدئین برای مدت زمان طولانی استفاده شود، ممکن است به عادت تبدیل شود وباعث یک نوع  وابستگی روانی یا جسمی شود. وابستگی جسمی ممکن است به علائم ناخواسته منجر شود اگر به طور ناگهانی متوقف شود.
این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:
سوسپانسیون پیوسته رهش

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات  ترکیب کدئین و کلرفنیرامین در  کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است. این دارو نباید برای تسکین درد پس از عمل جراحی برداشتن لوزه ها و یا لوزه سوم در کودکان استفاده شود.در برخی از کودکان که پس ازعمل جراحی لوزه و آدنوئید از کدئین استفاده کرده اند ، مشکلات تنفسی شدید و مرگ و میر گزارش شده است.
سالمندان
اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات  ترکیب کدئین وکلرفنیرامین در سالمندان انجام نشده است ، هیچ مشکل خاصی در سالمندان ثبت نشده است. با این حال،درافراد مسن مبتلا به بیماری کبد، کلیه، و یا مشکلات قلبی مربوط به سن، با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
 هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد.قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.
 Naltrexone
Safinamide
Alfentanil
Almotriptan
Alprazolam
Amitriptyline
Amoxapine
Anileridine
Baclofen
Bromazepam
Buprenorphine
Bupropion
Butalbital
Butorphanol
Carbinoxamine
Carisoprodol
Chloral Hydrate
Chlordiazepoxide
Chlorzoxazone
Clobazam
Clonazepam
Clorazepate
Codeine
Dantrolene
Darunavir
Desvenlafaxine
Dezocine
Diazepam
Dolasetron
Donepezil
Estazolam
Ethchlorvynol
Fentanyl
Flibanserin
Flunitrazepam
Fluoxetine
Flurazepam
Granisetron
Halazepam
Hydrocodone
Hydromorphone
Hydroxytryptophan
Ketazolam
Levomilnacipran
Levorphanol
Lorazepam
Lorcaserin
Lormetazepam
Meclizine
Medazepam
Meperidine
Mephenesin
Mephobarbital
Meprobamate
Meptazinol
Metaxalone
Methadone
Methocarbamol
Methohexital
Midazolam
Mirtazapine
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Nalbuphine
Nitrazepam
Opium
Orphenadrine
Oxazepam
Oxycodone
Oxymorphone
Palonosetron
Paroxetine
Pentazocine
Prazepam
Propoxyphene
Quazepam
Remifentanil
Sodium Oxybate
Sufentanil
Suvorexant
Tapentadol
Temazepam
Tizanidine
Tramadol
Trazodone
Triazolam
Vilazodone
Vortioxetine
Ziprasidone

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Ethanol
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
بیماری آدیسون (مشکل غده آدرنال)
آسم 
بزرگ شدن پروستات ( هیپرتروفی پروستات)
ضربه به سر
کم کاری تیروئید (کم کاری غده تیروئید)
افزایش فشار در سر
سوء مصرف الکل
وابستگی به داروهای مخدر
مشکلات تنفسی یا ریه(به عنوان مثال، آپنه خواب، دپرسیون تنفسی) 
مشکلات معده یا روده ، با احتیاط استفاده کنید. ممکن است شرایط را بدتر کند.
بیماری های کلیوی 
بیماری کبدی، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل از دفع کند دارو از بدن افزایش یابد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  هنگامی که از کدئین برای مدت زمان طولانی استفاده شود، ممکن است به عادت تبدیل شود وباعث یک نوع  وابستگی روانی یا جسمی شود. وابستگی جسمی ممکن است به علائم ناخواسته منجر شود اگر به طور ناگهانی متوقف شود.
این دارو با دستورالعملی برای بیمار آمده است. با دقت دستورالعمل دارو را بخوانید و طبق آن مصرف نمایید، اگر سوالی برایتان بوجود آمد بها دکتر تماس بگیرید.
سوسپانسیون خوراکی را با یک قطره چکان مشخص شده که همراه جعبه دارو است ، اندازه گیری نمایید. قاشق چای خوری متوسط خانواده ممکن است مقدار مناسب از شربت نباشد.قبل از هربار استفاده شیشه محتوی دارو را به خوبی تکان دهید.
این دارو را میتوانید با یا بدون غذا مصرف نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (سوسپانسیون پیوسته رهش):
برای تسکین سرفه و علائم سرماخوردگی یا آلرژی:
بزرگسالان:10 میلی لیتر در هر 12 ساعت. بیش از 20 میلی لیتر درطول 24 ساعت استفاده نکنید.
کودکان:استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده این دارو برای مدت زمان طولانی استفاده شود، ممکن است به عادت تبدیل شود وباعث یک نوع  وابستگی روانی یا جسمی شود. اگر احساس کردید که این دارو اثر نمی کند ، بیش از دوز تجویز شده استفاده نکنید.
استفاده از این دارو می تواند باعث یبوست شدید شود. برای جلوگیری از این شرایط ، دکتر ممکن است مصرف مسهل کننده ها ، نوشیدن مقدار زیادی از مایعات یا افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی را توصیه کند. حتما و با دقت دستورات پزشک را پیروی نمایید،زیرا یبوست می تواند به مشکلات جدی منجر شود.
عوارض این دارو در برخی افراد  موجب بروز خواب آلودگی ، گیجی ، سستی ،نیمه هشیاری میشود. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به این دارو مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. ممکن است با مصرف این دارو به هنگام ایستادن یا نشستن دچار سرگیجه یا غش شوید.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد.

علائم مصرف بیش از حد عبارتند از:رنگ پریدگی یا کبودی لب، ناخن، پوست ، گیجی، مشکلات تنفسی،تنفس نامنظم، سریع ، آهسته، و یا کم عمق ، خواب آلودگی ، پوست سرد و مرطوب، یا سبکی سر و غش .
از داروی دیگری استفاده نکنید، مگر در صورت تجویز و یا تایید دکتر، برخی از این داروها ممکن است با اثرات این دارو تداخل داشته باشد. این امر به ویژه شامل داروهای (OTC) یا بدون نسخه  و مکمل های گیاهی یا ویتامین شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض ناشناخته
اسیدی شدن معده 
اضطراب
آروغ زدن
نفخ
تاری دید و یا از دست دادن بینایی
لرز
پوست سرد و مرطوب
عرق سرد
گیجی
ادرار تیره رنگ
افسردگی
اسهال
ادرار همراه با دردناک
سرگیجه، غش، و سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی و یا نشستن
دوبینی
خشکی و یا اسپاسم گلو
تب
سردرد
سوزش معده
افزایش گرسنگی
سوء هاضمه
تنفس نامنظم، سریع ، آهسته و یا کم عمق
از دست دادن اشتها
حالت تهوع
عصبانیت
شب کوری
درد یا ناراحتی در قفسه سینه، قسمت فوقانی معده یا گلو
درد در معده یا شکم
رنگ پریدگی یا کبودی لب ، ناخن، پوست
فشار در معده
تپش در گوش
تشنج
لرزش
خواب آلودگی غیر معمول
ضربان قلب نامنظم ،آهسته و سریع
لکنت زبان
ناراحتی یا درد معده
تعریق
دید تونلی
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ
چشمان و یا پوست زرد 
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض ناشناخته 
اضطراب
تاول ، پوسته پوسته شدن، و یا سوزش پوست
ادامه زنگ یا وزوز یا دیگر سر و صدا های غیر قابل توضیح در گوش
 خشکی پوست
خشکی دهان
از دست دادن شنوایی
سکسکه
افزایش اشتها
از دست دادن توانایی، میل جنسی و یا افزایش عملکرد
افزایش علاقه در رابطه جنسی
کج خلقی
فقدان یا از دست دادن قدرت
قرمزی صورت
بی قراری
خارش، قرمزی، کهیر، تورم در پوست
تورم سینه یا پستان درد در هر دو گروه زنان و مردان
مشکل خواب
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سرماخوردگیآلرژیدرمان سرفه و علائم تنفسیآنتی هیستامین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه