منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلیندامایسین

(Clindamycin (Oral Route

دارو شناسی

در برخی موارد کلیندامایسین به جای پنی سیلین برای بیمارانی که واکنش آلرژیک به پنی سیلین داشته باشند ، تجویز می شود . کلیندامایسین برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت ویروسی اثر نمی کند.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر محلول در آب
کپسول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات کلیندامایسین در کودکان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در کودکان انتظار نمی رود.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات  کلیندامایسین درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود.دراین بیماران مبتلا به بیماری قلبی و کلیوی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که این دارو برای جنین خطرساز است . با این حال، هیچ مطالعه کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 


تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Amifampridine
Erythromycin

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Atracurium
Cyclosporine
Metocurine
Tubocurarine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی


وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

  • سندرم آتوپیک
  • اسهال
  • بیماری های شدید کبدی
  • مشکلات معده یا روده ، با احتیاط استفاده شود . ممکن است این بیماری را تشدید کند.
  • مننژیت ، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
     

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
کپسول را همراه با یک لیوان پر آب مصرف نمایید . اینکار از سوزش مری (لوله بین گلو و معده) جلوگیری می کند.

اگر از شربت  این دارو استفاده میکنید ، قبل از هر بار استفاده آنرا به خوبی تکان دهید . میزان مصرف را با قاشق اندازه گیری مشخص شده، سرنگ دهانی، یا فنجان پزشکی مصرف نمایید.


برای کمک  به از بین بردن عفونت به طور کامل از بدن ، دارو را تا پایان درمان استفاده نمایید ، حتی اگر پس از گذشت چندین روز احساس بهبودی کردید . اگر "عفونت استرپتوکوکی '' داشته باشید ، باید از این دارو  حداقل به مدت 10 روز استفاده  کنید . اگر عفونت  به طور کامل از بین نرود ممکن است باعث مشکلات جدی قلبی شود . همچنین، اگر خیلی سریع مصرف دارو متوقف شود ، ممکن است علائم مجددا بازگردد.

بهترین زمانی که این دارو اثر می کند  وجود یک مقدار ثابت در خون است .  برای کمک به ثابت نگه داشتن مقدار دارو در بدن ، هیچ دوز را فراموش نکنید . همچنین، بهتر است  در زمان مشخص و به طور مساوی در فاصله روز و شب استفاده کنید . اگر نیاز به کمک در برنامه ریزی زمان مصرف دارو هستید ، با دکتر این موضوع را  بررسی کنید.

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (کپسول و محلول):
برای درمان عفونت های باکتریایی:

بزرگسالان : 150 تا 300 میلی گرم هر 6 ساعت.
 برای عفونت های شدید، 300 تا 450 میلی گرم هر 6 ساعت .
کودکان : میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. میزان مصرف معمولا 8 تا 16 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر روز است .
 برای عفونت های شدید ، میزان مصرف معمولا 16 تا 20 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن در روز است که  به سه یا چهار دوز مساوی تقسیم می شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

اگر علائم  بیماری در عرض چند روز بهبود نیافت ، و یا اگر بدتر شد  به دکتر مراجعه نمایید.

مصرف این دارو ممکن است باعث اسهال شود، و در برخی موارد نیز می تواند شدید شود .اگر 2 ماه یا بیشتر دچار اسهال شدید مصرف دارو را متوقف کنید .بدون مشورت با پزشک  از هیچ دارویی  برای درمان اسهال استفاده نکنید . اگر هر گونه سوالی در این مورد داشتید و یا اگر اسهال خفیف ادامه دار و یا بدتر شد، به دکتر مراجعه نمایید.

بهنگام مصرف این دارو ممکن است واکنشهای پوستی جدی رخ دهد. اگر بهنگام مصرف این دارو دچار تاول ، شلی پوست ، ضایعات پوستی قرمز، آکنه شدید یا بثورات پوستی، زخم بر روی پوست، یا تب یا لرز شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است  باعث نوع جدی از واکنش های آلرژیک، شامل آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. نشانه این واکنش به هنگام تنفس بسیار سریع یا نامنظم، نفس نفس زدن ، خس خس، یا غش. نشانه های دیگرشامل تغییر در رنگ پوست صورت، تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان و یا گلو. اگر دچار این عوارض شدید بلافاصله به فوریتهای پزشکی مراجعه نمایید.

از داروهای دیگر استفاده نکنید مگربا اطلاع دکتر معالج که این شامل  داروهای بانسخه و بدون نسخه، داروهای گیاهی و یا مکمل های ویتامین میباشد.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض نادر

ترک پوست
از دست دادن گرما از بدن
قرمزی پوست ، تورم پوست 

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.


عوارض نا شناخته

درد شکم یا معده، گرفتگی عضلات
مدفوع قیری یا سیاه و سفید
خونریزی لثه
تاول یا شل شدن پوست
نفخ
خون در ادرار یا مدفوع
تاری دید
درد قفسه سینه
لرز
مدفوع خاکستری
ادرار ابری
گیجی
سرفه یا گرفتگی صدا
ادرار تیره
کاهش مقدار ادرار
اسهال
اسهال آبکی و شدید، که ممکن است خونی شود
عدم وجود بلع
سرگیجه
سرگیجه، غش یا سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی یا نشستن
خشکی دهان
ضربان قلب سریع
تب 
احساس خستگی یا ضعف عمومی
سردرد
سوزش معده
ایست قلب
کهیر یا تاول، خارش، یا بثورات پوستی
افزایش تشنگی
خارش ناحیه واژن یا آلت تناسلی
درد مفاصل و عضلات
از دست دادن اشتها
کمر یا پهلو درد
تهوع یا استفراغ
افزایش فشار خون
درد در هنگام مقاربت جنسی
درد
دفع ادرار همراه با  درد
لکه های قرمز بر روی پوست
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان یا
راش با ضایعات مسطح یا ضایعات کوچک بر روی پوست
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
قرمزی یا تحریک چشم
قرمزی پوست
تنگی نفس
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
تورم غدد
ضخامت ترشحات واژن و  با بوی خفیف
تشنگی
تنگی در قفسه سینه
بوی نفس  ناخوشایند
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
کاهش وزن غیر معمول
استفراغ خونی
زردی چشم و یا پوست
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونت های باکتریاییپنی سیلینکلیندامایسینواکنش آلرژیکسرماخوردگیآنفولانزا
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه