منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دفریپرون

(Deferiprone(oral rout

دارو شناسی

دفریپرون با آهن در خون ترکیب می شود. سپس ترکیب آهن و دفریپرون توسط کلیه ها از بدن دفع  میشوند. اگر آهن در بدن بیش از حد شود می تواند به اندام ها و بافت های مختلف آسیب برساند. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
شربت
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات دفریپرون در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان

مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات دفریپرون درسالمندان انجام نشده است..در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیر معکوس در دوران بارداری دارد. با این حال، فواید درمان دروضعیت خطر یا یک بیماری جدی، ممکن است خطراتی را دربر داشته باشد .
دوران شیردهی و مادران شیرده
 مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام  شیردهی باید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Aceclofenac
Diclofenac
Phenylbutazone
Probenecid
Silymarin
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
مشکلات خون یا مغز استخوان (به عنوان مثال، آگرانولوسیتوز، نوتروپنی)
بیماری کبد با احتیاط استفاده شود. ممکن است مصرف این دارو شرایط را بدتر کند.
عفونت، ممکن است توانایی بدن در مقابله با عفونت کاهش یابد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو با یک بروشرور راهنمای مصرف دارو همراه می باشد. اطلاعات دارو را با دقت مطالعه نموده و طبق دستورالعمل دارو پیروی نمایید . اگر در مورد هر چیز مبهمی سوالی داشتید از دکتر خود بپرسید.
بهترین روش این است که  دوز اول در صبح، دوز دوم در ظهر، و دوز سوم در شب با وعده های غذایی مصرف شود مگر اینکه دکترتان به گونه ای دیگر دستور داده باشد.
اگر  آنتی اسید، مولتی ویتامین و یا مکمل های حاوی آلومینیوم، آهن و روی مصرف میکنید، حداقل 4 ساعت  قبل از مصرف این دارویا بعد ازمصرف دفریپرون استفاده نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای آهن اضافی مزمن:
بزرگسالان: میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکترتعیین شود. در ابتدا، 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن، سه بار در روز (75 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در روز). در صورت نیاز ممکن است  پزشک میزان دارورا تنظیم نماید. گرچه معمولا  به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن، سه بار در روز (99 میلی گرم در هر کیلوگرم در روز) بیش از 33 میلی گرم نیست. کودکان: استفاده ومیزان دارو باید توسط دکترتعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو به هنگام بارداری می تواند به جنین شما آسیب برساند. به هنگام مصرف این دارو از روشهای دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایید. اگربه هنگام مصرف این دارو  باردار شده اید،لطفا این موضوع را با دکتردر میان بگذارید .
مصرف این دارو می تواند به طور موقت تعداد گلبولهای سفید در خون را کاهش دهد در نتیجه شانس ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد و همچنین می تواند تعداد پلاکت هایی را که برای خون لازم است کاهش دهد.
ازمعاشرت با افرادی که  مبتلا به عفونت هستند، اجتناب فرمایید . به هنگام استفاده از مسواک ،نخ دندان ، خلال دندان مراقب باشید ممکن است دکتر معالجتان یا دندانپزشک روش دیگری را برای تمیزکردن دندان هایتان پیشنهاد دهند.
  به هنگام استفاده از اشیاء نوک تیز مانند ناخن گیر یا تیغ ریش تراش مراقب باشید تا خود را زخمی نکنید ، از ورزشها یا دیکر کارهایی که موجب آسیب دیدگی یا مجروحیت  شما شود اجتناب کنید.
بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف دفریپرون از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.
اگر دچار شروع سرفه ناخواسته ، کاهش وزن، عرق شبانه، تب، لرز، یا علائم شبیه سرماخوردگی، مانند آبریزش یا گرفتگی بینی، سردرد، تاری دید شدید لطفا موضوع را با دکتر در میان بگذارید. ممکن است این نشانه های عفونت باشد.
این دارو ممکن است باعث شود ادرار به رنگ قرمز یا قهوه درآید. این  حالت طبیعی و چیزی برای نگرانی نیست.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
مدفوع قیری ،سیاه و سفید
لرز
سرفه کردن
تب
کمر یا پهلو درد
ادرار کردن دردناک 
پوست رنگپریده
تنگی نفس
گلو درد
زخم معده، زخم یا لکه های سفید در دهان
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی و ضعف غیر معمول
عوارض غیر شایع
تب یا  لرز
احساس خستگی و ضعف
گرفتگی صدا
عوارض ناشناخته
درد شکم و معده
اضطراب
خونریزی لثه
نفخ یا تورم صورت، بازوها، دست، پایین پاها، یا پا
 ادرار یا مدفوع خونی
تاری دید
درد قفسه سینه 
 مدفوع خاکستری رنگ
گیجی
تشنج
ادرار تیره
کاهش ادرار
گشادی رگ گردن
سرگیجه یا سبکی سر
سرگیجه، غش، و سبکی سر هنگام بلند شدن به طور ناگهانی 
خواب آلودگی
دهان خشک
خستگی شدید
غش
بی نظمی ضربان قلب
سردرد
کهیر
افزایش ضربان قلب
افزایش تعریق
تنفس نامنظم
سوزش
خارش
سفتی، تورم و درد مفاصل، سفتی
تکه های بزرگ آبی یا بنفش در پوست
از دست دادن اشتها
لرزش های عضلانی
تهوع
عصبانیت
درد زانو و مچ پا
 لکه های قرمز بر روی پوست
تپش در گوش
افزایش وزن سریع
تنفس عمیق  و سریع
تنفس تند و سطحی
راش
قرمزی پوست
بی قراری
تهوع یا استفراغ شدید
کاهش سرعت ضربان قلب
عطسه
لکه های روی پوست شبیه یک تاول یا جوش
گرفتگی معده
تنگی نفس ناگهانی 
قند در ادرار
چشمهای گود رفته
تعریق
تورم اطراف چشم
تورم پلک، صورت، لبها، دستها و پاها
تشنگی
تنگی در قفسه سینه
سوزن سوزن شدن دست و پا
مشکل با تعادل
تنفس یا بلع مشکل
بوی نفس ناخوشایند
افزایش یا از دست دادن وزن غیر معمول 
تغییرات بینایی
استفراغ خون
افزایش وزن
پوست چروکیده
چشمان زرد و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید
عوارض شایع
درد شکم و معده
مشکل با حرکت
درد یا سفتی عضلانی 
تغییر رنگ مایل به قرمز یا ابرو در ادرار
عوارض غیر شایع
اسیدی شدن معده 
کمر درد
آروغ زدن
اسهال
سوزش سر دل
افزایش یا کاهش اشتها
سوء هاضمه
درد در دستها و پاها
ناراحتی معده
 عوارض ناشناخته 
خون دماغ
فشار دادن دندانها
یبوست
سرفه خونی
افسردگی
مشکل باز کردن دهان
مشکل با صحبت کردن
سرازیر شدن آب دهان
کهیر یا تاول
اختلال روانی 
افزایش حساسیت پوست به نور خورشید
تریسموس
از دست دادن اشتها
از دست دادن کنترل تعادل
اسپاسم عضلانی، به ویژه در گردن و کمر
حرکات تند و سریع، و یا سفتی و لرزش عضلانی
درد در معده، پهلو و یا شکم
قرمزی یا تغییر رنگ پوست 
بی قراری
آفتاب سوختگی شدید
 خواب آلودگی غیر معمول 
سفتی اندام
نفخ معده، سوزش یا درد
چرخاندن حرکات بدن
حرکات کنترل نشده، به خصوص در صورت، گردن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان  تجمع آهن ناشی از تزریق خونتالاسمی
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه