منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دسموپرسین

(Desmopressin (Oral Route

دارو شناسی

دسموپرسین نیز برای کنترل شب ادراری و تکرر ادرار و افزایش تشنگی ناشی از انواع خاصی از آسیب مغزی یا عمل جراحی مغز استفاده می شود.
دسموپرسین شبیه به هورمونی است که در بدن تولید می شود. این دارو بر روی کلیه ها برای کاهش جریان ادرارتاثیر میگذارد . این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده دسموپرسین بر روی کودکان نشان نداده است. با این حال، ایمنی و اثر بخشی برای دیابت بی مزه در کودکان کمتر از 4 سال و برای شب ادراری در کودکان کمتر از 6 سال ثابت نشده است. 
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است. دراین بیماران کلیوی ، کبدی و بیماری های قلبی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی حیوانات اثر سوء نشان نداده اند. مطالعات کافی در زنان باردار با مصرف این دارو وجود ندارد. اما مطالعات کافی در زنان باردار برای نشان دادن خطر برروی جنین با شکست مواجه شده است.

دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
بیماری عروق کرونر 
فیبروز کیستیک 
مشکلات کلیوی 
پرنوشی (تشنگی بیش از حد)، همیشگی یا روانی:با احتیاط استفاده شود زیرا ممکن است عوارض جانبی بدتر شود.
فشار خون بالا، با احتیاط مصرف شود. ممکن است وضعیت را بدتر کند.
هیپوناترمی (کمبود سدیم در خون)
بیماری های کلیوی متوسط تا شدید، نباید در بیماران با این شرایط استفاده شود.
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
دکتر ممکن است مقدار مایع یا آبی را که می نوشید محدود کند.برای جلوگیری از عوارض ناخواسته دستورالعمل را با دقت عمل کنید. 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای درمان شب ادراری:
بزرگسالان و کودکان 6 سال یا بزرگتر:در ابتدا 0،2میلی گرم به صورت تک دوز در هنگام خواب. در صورت نیازممکن است پزشک میزان مصرف را تنظیم کند. گرچه معمولا میزان مصرف  بیش از 0.6 میلی گرم در روز نیست.
کودکان کمتر از 6 سال: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
برای درمان دیابت بی مزه:
بزرگسالان و کودکان 4 سال یا بزرگتر: در ابتدا، 0.05 میلی گرم 2 بار در روز. در صورت نیازممکن است پزشک میزان مصرف را تنظیم کند. گرچه معمولا میزان مصرف  بیش از 1.2 میلی گرم در روز نیست.
کودکان کمتر از 4 سال: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم.

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
مصرف این دارو میزان سدیم در خون را کاهش می دهد. اگر دچار سردرگمی، تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلانی یا اسپاسم، یا خستگی غیر معمول و یا ضعف شدید به دکتر مراجعه نمایید..

اگردچار عفونت با تب و استفراغ شدید و یا اسهال شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید. دکتر ممکن است مقدار مایع یا آبی که می نوشید را محدود کند. 
بدون مشورت با پزشک خود از داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه [OTC] داروها و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض نادر
گیجی
تشنج
کاهش برون ده ادرار
سرگیجه
ضربان قلب سریع یا نامنظم
سردرد
افزایش تشنگی
درد عضلانی و گرفتگی عضلات
تهوع یا استفراغ
تنگی نفس
ورم صورت، مچ پا، و یا دست
خستگی یا ضعف غیر معمول
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ناشناخته 
افزایش وزن
هذیان
جنون
اسهال
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دیابت بی مزهکنترل شب ادراریتکرر ادرارافزایش تشنگیآسیب مغزی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه