منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دزوژسترل و اتینیل استرادیول

(Desogestrel And Ethinyl Estradiol (Oral Route

دارو شناسی

این قرص ضدبارداری  شامل دو نوع هورمون ، دزوژسترل و اتینیل استرادیول است، و هنگامی که به درستی مصرف شود، مانع از بارداری می باشد. این دارو تخمکهای در حال رشد زنان متوقف میکند. تخمک ها دیگر نمی توانند یک اسپرم را قبول کنند و از لقاح جلوگیری می شود.
هیچ روش پیشگیری از بارداری 100 درصد موثر است. روش های جلوگیری از بارداری از جمله عمل جراحی یا نداشتن رابطه جنسی، موثر تر از قرص های ضد بارداری می باشد. برای استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری با دکتر خودمشورت نمایید.
این دارو از عفونت HIV یا سایر بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند و در مواقع ضروری به عنوان پیشگیری از بارداری به شما کمک نمی کند، مانند بعد از تماس جنسی محافظت نشده.
این دارو فقط با نسخه دکتر خود در دسترس است و این محصول در اشکال زیر موجود است:
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب در رابطه با سن و اثرات ترکیب دزوژسترل و اتینیل استرادیول  در کودکان انجام نشده است. این دارو ممکن است برای جلوگیری از بارداری در دختران نوجوان استفاده شود اما نباید قبل از شروع قاعدگی استفاده شود.
سالمندان
مطالعات مناسبی در رابطه با سن و اثرات ترکیب دزوژسترل و اتینیل استرادیول در سالمندان انجام نشده است. این دارو نباید در زنان سالمند استفاده شود..
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی حیوانات یا زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است و باعث اختلالات جنینی می شود. این دارو نباید در زنانی که باردارند و یا ممکن است باردار شوند استفاده شود .
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Dasabuvir
Ombitasvir
Paritaprevir
Ritonavir
Tranexamic Acid
Anagrelide
Boceprevir
Bupropion
Carbamazepine
Ceritinib
Clozapine
Crizotinib
Dabrafenib
Darunavir
Donepezil
Eliglustat
Fentanyl
Idelalisib
Isotretinoin
Lumacaftor
Nilotinib
Paclitaxel
Paclitaxel Protein-Bound
Piperaquine
Pirfenidone
Sugammadex
Theophylline
Tizanidine
Ulipristal
Alprazolam
Amprenavir
Aprepitant
Atazanavir
Bacampicillin
Betamethasone
Bexarotene
Bosentan
Clarithromycin
Colesevelam
Cyclosporine
Delavirdine
Efavirenz
Eslicarbazepine Acetate
Etoricoxib
Etravirine
Fosamprenavir
Fosaprepitant
Fosphenytoin
Ginseng
Griseofulvin
Lamotrigine
Licorice
Modafinil
Mycophenolate Mofetil
Mycophenolic Acid
Nelfinavir
Oxcarbazepine
Parecoxib
Phenobarbital
Phenytoin
Prednisolone
Primidone
Rifabutin
Rifampin
Rifapentine
Ritonavir
Roflumilast
Rosuvastatin
Rufinamide
Selegiline
St John's Wort
Telaprevir
Tipranavir
Topiramate
Troglitazone
Troleandomycin
Valdecoxib
Voriconazole
Warfarin
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
   Caffeine
Grapefruit Juice
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
خونریزی غیر طبیعی و یا غیر معمول واژینال 
لخته شدن خون (به عنوان مثال، ترومبوز ورید، آمبولی ریه)
سرطان پستان شناخته شده یا مشکوک
دیابت کلیه یا آسیب چشم، عصب یا  عروق
سرطان آندومتر
حمله قلبی
بیماری قلب یا رگ های خونی (به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر، مشکلات دریچه قلب)
فشار خون بالا 
زردی در دوران بارداری و یا از استفاده از هورمون درمانی در گذشته 
بیماری های کبد، از جمله تومورها و یا سرطان
عمل جراحی بزرگ با دوره های طولانی مدت عدم تحرک 
سردرد میگرنی
سکته مغزی
تومور (وابسته به استروژن) شناخته شده یا مشکوک، در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
سابقه خانوادگی سرطان پستان
سرطان دهانه رحم 
افسردگی،
ادم (احتباس مایعات و یا تورم بدن)
صرع (تشنج) 
بیماری های کیسه صفرا 
دیابت 
چربی خون (کلسترول بالا و یا چربی خون) 
بیماری های کلیوی
چاقی و یا سابقه چاقی ،با احتیاط استفاده نمایید زیرا این شرایط ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی تر را افزایش دهد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.   برای ایمنی استفاده از قرص های ضد بارداری، شما باید نحوه ی و زمان مصرف را به دقت پیروی نمایید.
این دارو با دستورالعملی برای بیمار آمده است. با دقت دستورالعمل دارو را بخوانید و طبق آن مصرف نمایید، اگر سوالی برایتان بوجود آمد بها دکتر تماس بگیرید.
این دارو در بسته بندی 28 تایی با رنگ های مختلف در دسترس است که باید طبق دستور پزشک و یا طبق دستور جعبه قرص پیروی نمایید.

هنگام شروع از این دارو، بدن شما حداقل 7 روز نیاز به تنظیم قبل از بارداری دارد.به هنگام استفاده ازاین دارو از شکل دیگری از جلوگیری از بارداری، مانند کاندوم، اسپرم کش یا دیافراگم، برای 7 روز اول  استفاده نمایید.
این دارو در یک زمان مشخص در هر روز استفاده نمایید. هنگامیکه بیش از 24 ساعت بین مصرف قرص های ضد بارداری وقفه نیافتد بهتر اثر میکند.
مصرف قرص نباید بیش از 24 ساعت به تاخیر یا فراموش شود. اگرمصرف یک دوز، فراموش شود احتمال بارداری زیاد است. 
شما ممکن است بهنگام مصرف این دارو در چند ماهه اول احساس ناخوشی یا حالت تهوع کنید.اگر تهوع  به طور مداوم بود و برطرف نشد با دکتر خود تماس بگیرید.

اگرپس از مصرف این دارو استفراغ یا اسهال در فاصله 3 تا 4 ساعت رخ داد با دکتر خود تماس بگیرید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای اشکال خوراکی (قرص):
برای پیشگیری از بارداری (برای جلوگیری از حاملگی):
بزرگسالان و نوجوانان:قرص نارنجی در یک زمان مشخص در هر روز به مدت 21 روز متوالی و به دنبال آن یک قرص سبز (بی اثر) در هر روز به مدت 7 روز در هر سیکل قاعدگی.
کودکان استفاده و دوز باید توسط دکتر شما تعیین می شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. این مراجعه معمولا هر 6 تا 12 ماه خواهد بود. دکتر شما همچنین ممکن است بهنگام مصرف این دارو فشار خون شما را بررسی نماید .
اگر از این دارو برای جلوگیری از حاملگی،استفاده مینمایید، شما باید بدانید که استفاده از این دارو بهنگام  بارداری می تواند به جنین آسیب برساند. اگر فکر می کنید بهنگام استفاده از این دارو باردار شده اید، به دکتر خود بگویید. 
خونریزی واژینال در مقادیر مختلف ممکن است بین دوره های قاعدگی منظم در طول 3 ماه اول  رخ داد. 
خونریزی معمولا ظرف 1 هفته متوقف می شود. اگر خونریزی برای مدت بیش از 1 هفته ادامه داشت با دکتر این موضوع را بررسی کنید.
اگر خونریزی  پس از مصرف ضد بارداری های هورمونی طبق برنامه و به مدت بیش از 3 ماه ادامه داشت ، به دکتر مراجعه نمایید.
بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید  اگر یک دوره قاعدگی شما به تاخیر افتاد.اگر خوردن یک یا چند قرص را فراموش کردید یا قرص را سر موقع مصرف نکنید ممکن است دوره قاعدگی به تاخیر افتد. بلافاصله به دکتر مراجعه نماییید و یا حتی ممکن است یک تست حاملگی نیاز باشد.

اگر شک دارید که باردار شده اید بلافاصله مصرف قرص را ، قطع نمایید.
 اگر بهنگام مصرف قرص های ضد بارداری ،سیگار می کشید خطرلختگی  خون، حمله قلبی، سکته مغزی را افزایش دهد. اگر شما بالای 35 سال سن دارید، اگر شما مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، و یا اگر اضافه وزن دارید این خطرات بیشتر است. با دکتر خود در مورد راه هایی ترک سیگار گفتگو کنید. دیابت را کنترل کنید. 
اگر شما دچار درد در قفسه سینه، کشاله ران، یا پاها ، مشکل تنفسی، سردرد شدید، لکنت زبان ، تنگی نفس غیر قابل توضیح ، از دست دادن ناگهانی تعادل، یا تغییرات بینایی شدید ، به دکتر خود اطلاع دهید.
استفاده از این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان و یا سرطان گردن رحم را افزایش دهد.با دکتر خود در مورد این خطر گفتگو کنید.اگر دچار خونریزی غیر طبیعی واژینال  شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.  
اگردرد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده، ادرار تیره یا مدفوع کم رنگ و چشم یا پوست زرد داشتید به دکتر مراجعه نمایید.این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی کبد باشد.
استفاده از این دارو ممکن است خطر ابتلا به جراحی کیسه صفرا افزایش دهد.در مورد این خطر با دکتر خود گفتگو کنید.
از داروهای دیگر مگر با مشورت با دکتر خود استفاده نکنید. این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه  [OTC]داروها و گیاهی  و یا مکمل های ویتامین میشود.
 

عوارض جانبی

 

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض ناشناخته
درد شکم یا معده
احتلال در دوره های قاعدگی 
اضطراب
تغییری در بینایی
تغییر در رنگ پوست
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
لرز
مدفوع خاکستری
یبوست
سرفه کردن
ادرار تیره
اسهال
سرگیجه، سبکی سر، غش
تب
کهیر یا تاول
خارش یا راش پوست
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
تهوع و استفراغ
درد و ناراحتی در بازوها، فک، پشت، یا گردن
درد، حساسیت، یا تورم پا 
درد در قفسه سینه، کشاله ران، پاها 
سردرد شدید و ناگهانی
ضربان قلب آهسته یا سریع
از دست دادن ناگهانی هماهنگی و لکنت زبان
شروع ناگهانی تنگی نفس بدون هیچ دلیل روشنی
تنگی ناگهانی نفس یا  مشکلات تنفسی 
تعریق
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ خونی
عوارض ناشناخته 
نفخ
بزرگ شدن یا حساسیت پستان 
احساس غم 
کج خلقی
خارش واژن و یا محل خارجی آلت تناسلی
درد در هنگام مقاربت جنسی
ضخامت، ترشحات واژن، سفید مانند ، بد بو 
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

جلوگیری از بارداریضدبارداریعفونت HIVبیماری های مقاربتی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه