منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دگزامتازون

(Dexamethason( oral rout

دارو شناسی

دگزامتازون برای برطرف نمودن مناطق ملتهب بدن مصرف می شود. از دگزامتازون برای درمان شرایط مختلفی، مانند التهاب (تورم)، آلرژی شدید، مشکلات آدرنال، ورم مفاصل، آسم، مشکلات خون یا مغز استخوان، مشکلات کلیوی، بیماری های پوستی، وبروز بیماری ام اس استفادمیشود. دگزامتازون یک کورتیکواستروئید (کورتون مانند داروی استروئیدی) است.این دارو بر روی سیستم ایمنی بدن کار می کند تا موجب تسکین تورم، قرمزی، خارش، و واکنش های آلرژیک شود. . این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
اکسیر
محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات دگزامتازون بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود. گرچه کودکان بیمار دگزامتازون را برای یک مدت طولانی استفاده نمایند به احتمال زیاد دچار رشد کندتر و مشکلات استخوانی می شوند.بیمار باید به دقت در طول درمان تحت نظارت باشد و دوزهای توصیه شده  نباید از حد معمول تجاوز کند.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوء نشان داده است و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد.قبل از مصرف این دارو به هنگام تغذیه با شیر مادر مزایا بالقوه در برابر خطرات بالقوه ارزیابی شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Artemether
Praziquantel
Rilpivirine
Rotavirus Vaccine, Live
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Aldesleukin
Apixaban
Axitinib
Boceprevir
Bosutinib
Bupropion
Ceritinib
Clarithromycin
Clozapine
Cobicistat
Crizotinib
Dabrafenib
Daclatasvir
Dasabuvir
Dasatinib
Donepezil
Doxorubicin
Doxorubicin Hydrochloride
 Liposome
Efavirenz
Eliglustat
Elvitegravir
Enzalutamide
Etravirine
Fosamprenavir
Idelalisib
Imatinib
Ivabradine
Ixabepilone
Lapatinib
Nevirapine
Nifedipine
Nilotinib
Nimodipine
Olaparib
Palbociclib
Piperaquine
Pixantrone
Ritonavir
Rivaroxaban
Romidepsin
Sunitinib
Tacrolimus
Telaprevir
Temsirolimus
Thalidomide
Ticagrelor
Topotecan
Vincristine
Vincristine Sulfate Liposome
Vortioxetine Alcuronium
Aminoglutethimide
Aprepitant
Aspirin
Atracurium
Balofloxacin
Besifloxacin
Caspofungin
Ciprofloxacin
Enoxacin
Fleroxacin
Fluindione
Flumequine
Fosaprepitant
Fosphenytoin
Gallamine
Gatifloxacin
Gemifloxacin
Hexafluorenium
Levofloxacin
Licorice
Lomefloxacin
Metocurine
Moxifloxacin
Nadifloxacin
Netupitant
Norfloxacin
Ofloxacin
Ospemifene
Pancuronium
Pazufloxacin
Pefloxacin
Phenobarbital
Phenytoin
Prulifloxacin
Rifampin
Rifapentine
Rufloxacin
Saiboku-To
Sparfloxacin
Tosufloxacin
Vecuronium
Warfarin

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
آب مروارید 
نارسایی احتقانی قلب
سندرم کوشینگ (مشکل غده آدرنال) 
دیابت 
عفونت چشم 
احتباس مایع 
گلوکوم 
قند خون (قند خون بالا) 
فشار خون بالا 
عفونت (به عنوان مثال، باکتری ها، ویروس ها، قارچ) 
تغییرات خلق و خوی، از جمله افسردگی 
میاستنی گراو (ضعف شدید عضلانی) 
پوکی استخوان (استخوان های ضعیف) 
زخم معده
تغییرات شخصیتی 
مشکلات معده یا روده (به عنوان مثال، دیورتیکولیت، کولیت اولسراتیو) 
سل غیر فعال، با احتیاط مصرف شود، ممکن است این شرایط را بدتر کند.
عفونت های قارچی
هرپس چشم سیمپلکس (در بیماران مبتلا به این شرایط  نباید استفاده شود).
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
 مایع را با یک قاشق مشخص اندازه گیری نمایید.این دارو را توسط  سرنگ دهانی، فنجان پزشکی و یاقاشق چای خوری انازه گیری نمایید .
 محلول دگزامتازون Intensol ™ یک مایع غلیظ است. این محلول غلیظ رابا قطره چکانی که در جعبه دارو نهاده شده است ، انازه گیری نمایید . این محلول باید با آب، آب میوه،  یا نوشابه  مخلوط  شده  و سپس مصرف شود. مخلوط را برای مصرف  بعدی ذخیره ننمایید.
اگر شما  این دارورا برای یک مدت طولانی استفاده می کنید، به طور ناگهانی و بدون مشورت با دکتر خود  انرا متوقف نکنید.ممکن است نیاز باشد تا به آرامی داروی خود را قبل از توقف آن  کاهش دهید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای اشکال خوراکی (محلول، قرص)
میزان مصرف بستگی به وضعیت پزشکی دارد:
بزرگسالان: در ابتدا، 75/0 تا 9 میلی گرم در روز است.در صورت نیاز ممکن است پزشک  دوز دارو را تنظیم نماید.
کودکان: میزان مصرف دارو بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. در ابتدا02/0 تا 3/0میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ،هر روز، 3 یا 4 بارمنقسم در روز . در صورت نیاز ممکن است پزشک  دوز دارو را تنظیم نماید.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو به هنگام باراری ممکن است یکی از عوارض جدی را برای نوزاد شما در بر داشته باشد. اگر باردارید یا قصد باراری دارید،پزشک را از وضعیت خود مطلع سازید.
اگراز این دارو برای یک مدت طولانی استفاده میکنید،درصورت بروز استرس اضافی و یا اضطراب در زندگی خود از جمله دیگر نگرانی های بهداشتی و استرس عاطفی آنرا به پزشک خود اطلاع دهید.

با مصرف بیش از حد از این دارو و یا استفاده از آن برای مدت طولانی ممکن است خطر بروز مشکلات غده آدرنال افزایش یابد. اگر به هنگام استفاده از این دارو دچار علائم زیر شدید به دکتر مراجعه نمایید:
 تاری دید، سرگیجه یا غش؛ ضربان قلب سریع، نامنظم و یا تپش؛ افزایش تشنگی و یا ادرار کردن. تحریک پذیری؛ خستگی غیر معمول و یا ضعف.
در حالی که شما در حال درمان با دگزامتازون، انجام هر گونه واکسن بدون تایید دکترخود مجاز نمیباشد . دگزامتازون ممکن است مقاومت بدن شما را کاهش داده و واکسن ممکن است به خوبی عمل نکند. علاوه بر این، شما نباید در اطراف افراد خانواده که واکسن ویروس زنده  تزریق   نموده اند قرار بگیرید زیرا ممکن است ویروس را به شما منتقل کنند. برخی از نمونه های واکسن های زنده شامل :سرخک، اوریون، آنفلوانزا (واکسن آنفلوانزای بینی)، فلج اطفال (به صورت خوراکی)، وسرخجه می باشد.
لطفا در صورت  بروز تاری دید، مشکل در خواندن، و یا هر تغییر دیگری در چشم  به دکتر مراجعه نمایید.ممکن است پزشکتان شما را به چشم پزشک برای بررسی بیشتر ارجاع دهد.
اگراین دارو را برای مدت زمان طولانی استفاده میکنید ممکن است باعث نازک شدن استخوان (استئوپروز) و یا رشد آهسته در کودکان شود. اگرهر گونه درد استخوان و یا در معرض خطر پوکی استخوان  هستید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
مصرف این دارو ممکن است  باعث تغییراتی در خلق یا رفتار برخی از بیماران شود.اگردچار افسردگی؛ نوسانات خلقی کاذب و یا غیر معمول ؛ مشکل در خواب؛ و یا تغییرات شخصیتی شدید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
هنگامی که شما از این دارو استفاده می کنید این موضوع را با دکتر و یا دندانپزشک  خود در میان بگذارید .مصرف این دارو ممکن است در نتایج حاصل از تست پوستی تاثیرگذار باشد.
بدون مشورت با پزشک ازمصرف داروهای دیگر به طور همزمان با مصرف این دارو جدا خودداری نمایید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
تحریک
اضطراب
تاری دید
کاهش در مقدار ادرار
سرگیجه
ضربان سریع، کند، تپش، و یا ضربان قلب نامنظم و یا پالس
سردرد
کج خلقی
افسردگی
تغییرات خلق و خوی
عصبانیت
تنفس پر سر و صدا، تند
بی حسی یا سوزش در دستها و پاها
تپش در گوش
تنگی نفس
تورم انگشتان دست، دست ها، پاها، و یا پایین پاها
فکر کردن، صحبت کردن، مشکل  در راه رفتن 
تنفس مشکل در حالت استراحت
افزایش وزن
عوارض  ناشناخته 
درد عضلات شکمی و  یا سوزش (شدید)
درد شکم
كمر درد
مدفوع قیری خونین، سیاه و سفید
سرفه یا گرفتگی صدا
تیرگی پوست
کاهش ارتفاع
کاهش دید
اسهال
دهان خشک
چشم درد
پاره شدن چشم
رشد مو در زنان
غش
خستگی
تب یا لرز
برافروخته، پوست خشک
شکستگی
بوی نفس میوه مانند
سوزش سر دل و یا سوء هاضمه (شدید و مداوم)
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
از دست دادن اشتها
کاهش میل جنسی و یا توانایی
کمر یا پهلو درد 
بی نظمی های قاعدگی
درد عضلانی یا حساسیت
ضعف ماهیچه ای
تهوع
درد در پشت  دنده ها، بازوها، پاها 
ادرار کردن دردناک و یا مشکل
بثورات پوستی
بیخوابی
تعریق
مشکل خواب
کاهش وزن بدون علت
خستگی و ضعف غیر معمول
تغییرات بینایی
استفراغ
استفراغ  موادی که به نظر می رسد به رنگ قهوه ای است

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

التهاب (تورم)آلرژی شدیدمشکلات آدرنالورم مفاصلآسممشکلات خون یا مغز استخوانبیماری های پوستی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه