منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دیازپام

(Diazepam (Oral Route

دارو شناسی

این دارو ممکن است برای درمان اختلالات تشنج خاص و کمک به شل شدن عضلات و یا کاهش اسپاسم عضلانی استفاده می شود.
دیازپام بنزودیازپین است. بنزودیازپین ها متعلق به گروهی از داروها به نام مرکز سیستم عصبی (CNS) افسردگی است، دارویی است که در کم کردن سرعت سیستم عصبی استفاده میشود.
این دارو فقط با نسخه دکتر ودر اشکال زیر موجود است:
قرص
محلول
کپسول پیوسته رهش
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب است در رابطه با سن و اثرات دیازپام در نوزادان زیر 6 ماه انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات دیازپام درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، ممکن است افراد سالمند دچار سردرگمی و یا اضطراب، به هنگام مصرف دیازپام شوند.دراین بیماران  با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .  با این حال، فواید درمان در وضعیت تهدید زندگی و یا یک بیماری جدی، ممکن است خطر بالقوه سنگین تر باشد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی برای نوزادان بسار مضر است . یک جایگزین برای این دارو باید تجویز شود و یا باید تغذیه با شیر مادر بهنگام مصرف این دارو متوقف شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Flumazenil
Alfentanil
Amobarbital
Anileridine
Bromazepam
Buprenorphine
Butabarbital
Butalbital
Carbinoxamine
Carisoprodol
Chloral Hydrate
Chlorzoxazone
Cobicistat
Codeine
Dantrolene
Eslicarbazepine Acetate
Ethchlorvynol
Etravirine
Fentanyl
Flibanserin
Fosphenytoin
Fospropofol
Hydrocodone
Hydromorphone
Levorphanol
Meclizine
Meperidine
Mephenesin
Mephobarbital
Meprobamate
Metaxalone
Methadone
Methocarbamol
Methohexital
Mirtazapine
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Orlistat
Oxycodone
Oxymorphone
Pentobarbital
Phenobarbital
Phenytoin
Primidone
Propofol
Propoxyphene
Remifentanil
Secobarbital
Sodium Oxybate
Sufentanil
Suvorexant
Tapentadol
Thiopental
Zolpidem
Amitriptyline
Amprenavir
Clarithromycin
Dalfopristin
Disulfiram
Erythromycin
Fluvoxamine
Ginkgo
Isoniazid
Quinupristin
Rifapentine
Roxithromycin
St John's Wort
Theophylline
Troleandomycin
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Grapefruit Juice
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
سوء مصرف یا سابقه مصرف الکل
مصرف یا وابستگی مواد مخدر یا وابستگی به دیازپام 
مشکلات تنفسی یا بیماری های ریوی شدید 
آب سیاه
بیماری های کبد شدید
میاستنی گراویس
آپنه خواب (توقف موقت تنفس در هنگام خواب) در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
افسردگی، با احتیاط مصرف شود. ممکن وضعیت را بدتر کند.
بیماری های کلیوی 
بیماری های کبد خفیف یا متوسط ، با احتیاط استفاده نمایید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته دارو از بدن اثرات افزایش یابد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
برای استفاده از محلول خوراکی:
اندازه گیری محلول با قطره چکان .
هر دوز را با آب، آب میوه، سودا و یا یک نوشیدنی مخلوط نمایید. شما همچنین میتوانید این دارو را با مواد غذایی نیمه جامد مانند سیب یا پودینگ مخلوط کنید.
بلافاصله محلول را مصرف نمایید. 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص یا محلول):
برای اضطراب:
نوجوانان: 2 تا 10 میلی گرم دو تا چهار بار در روز .
بزرگسالان:درابتدا 2 تا 2.5 میلی گرم یک یا دو بار در روز. در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
کودکان 6 ماه و بزرگتر: در ابتدا، 1 تا 2.5 میلی گرم سه یا چهار بار در روز . در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
نوزادان زیر 6 ماه: استفاده و دوزمصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.
برای قطع مصرف الکل:
نوجوانان:10 میلی گرم سه یا چهار بار برای 24 ساعت اول، و سپس 5 میلی گرم سه تا چهار بار در روز در صورت نیاز.
بزرگسالان: درابتدا، 2 تا 2.5 میلی گرم یک یا دو بار در روز. در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
کودکان: استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.
برای اسپاسم عضلانی:
نوجوانان: 2 تا 10 میلی گرم سه یا چهار بار در روز.
بزرگسالان:درابتدا، 2 تا 2.5 میلی گرم یک یا دو بار در روز. در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
کودکان 6 ماه یا بالاتر، در ابتدا، 1 تا 2.5 میلی گرم سه یا چهار بار در روز . در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
نوزادان زیر 6 ماه: استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.
برای تشنج:
نوجوانان: 2تا 10 میلی گرم دو تا چهار برابر در روز.
بزرگسالان: در ابتدا، 2 تا 2.5 میلی گرم یک یا دو بار در روز . در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
کودکان 6 ماه وبالاتر: در ابتدا، 1 تا 2.5 میلی گرم سه یا چهار بار در روز . در صورت نیاز و به تدریج ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
نوزادان زیر 6 ماه :استفاده و دوزمصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو بهنگام بارداری می تواند به جنین آسیب برساند.از شکل موثر دیگری از کنترل بارداری استفاده نمایید. اگر فکر می کنید بهنگام  استفاده از دارو باردار شده اید، دکتر خود را مطلع نمایید.
عوارض این دارو در برخی افراد  موجب بروز خواب آلودگی ، گیجی ، سستی ،نیمه هشیاری میشود. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به کابرگولین مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. ممکن است با مصرف این دارو به هنگام ایستادن یا نشستن دچار سرگیجه یا غش شوید.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد.
اگر دچارهر گونه افکار و رفتار غیر معمول و یا عجیب و غریب بهنگام مصرف دیازپام، به دکتر مراجعه نمایید. برخی از تغییرات در افرادی که این دارو را با الکل مصرف میکنند دیده میشود. تغییرات دیگر شامل سردرگمی، بدتر شدن افسردگی، توهم (دیدن یا شنیدن، یا احساس چیزهایی که وجود ندارد)، افکار خودکشی، و هیجان غیر معمول، عصبی بودن، یا تحریک پذیری.
 بدون مشورت با دکتر مصرف دارو را قطع نکنید. دکتر ممکن است بخواهد به تدریج و قبل از توقف آن به طور کامل  میزان دارو را کاهش دهد. این عامل ممکن است از بدتر شدن وضعیت شما جلوگیری نماید. احتمال علائم ترک، مانند تشنج ، توهم، معده یا گرفتگی عضلانی، لرزش، و یا رفتار غیر معمول است.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
لرزش 
عدم تعادل، لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا هماهنگی
عوارض ناشناخته 
درد شکم یا معده
تحریک
اضطراب
مدفوع قیری سیاه و سفید
تاول
تاری دید
لرز
گیجی
سرفه کردن
ادرار تیره
کاهش دفعات ادرار 
کاهش حجم ادرار
مشکل در دفع ادرار 
دلسردی
سرگیجه، غش کردن یا سبکی سر هنگام بلند شدن ونشستن 
ضربان قلب سریع
تنفس سریع یا نامنظم
احساس غم 
احساس، دیدن، یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارد،
تب
سردرد
افزایش اسپاسم های عضلانی 
کج خلقی
خارش
کاهش اشتها
از دست دادن اشتها
از دست دادن کنترل مثانه
از دست دادن علاقه 
کمر درد
 تغییرات خلق و خوی یا ذهنی
حالت تهوع
عصبانیت
کابوس
طغیان خشم
پوست رنگپریده
راش
بی قراری
تشنج
لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
تنگی نفس
بیخوابی
لکنت زبان
گلو درد
تعریق
لرزش یا تکان دادن دست یا پا
لرزش
مشکل در تمرکز
مشکل در صحبت کردن
مشکل خواب
زخم معده، زخم یا لکه های سفید در دهان
بوی نفس های ناخوشایند
رفتار غیر معمول
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ خون
چشمان یا پوست زرد 
علائم مصرف بیش از حد
تغییر در آگاهی
تنفس مشکل 
تنفس نامنظم، سریع یا آهسته، و یا کم عمق 
عدم هماهنگی
از دست دادن هوشیاری
از دست دادن قدرت یا انرژی
درد عضلانی 
لب رنگ پریده 
خواب آلودگی
خواب آلودگی غیر معمول، کسالت، خستگی، ضعف
عوارض ناشناخته
یبوست
علاقه کاهش در مقاربت جنسی
اسهال
اشکال در بلع
دوبینی
دهان خشک
ناتوانی در داشتن و یا نگه داشتن نعوظ
افزایش توانایی، میل و یا عملکرد جنسی
افزایش علاقه در رابطه جنسی
افزایش آب از دهان
سوء هاضمه
از دست دادن توانایی، میل و یا عملکرد جنسی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

اضطرابخواب آورشل کننده عضلاتاختلالات تشنجافسردگی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه