منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دیازوکساید

(Diazoxide (Oral Route

دارو شناسی

دیازوکساید برای کاهش علائم هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) استفاده می شود که توسط سرطان لوزالمعده، جراحی، و یا شرایط دیگر ایجاد می شود. کار دیازوکساید جلوگیری از ترشح انسولین از پانکراس است.
این دارو فقط با نسخه دکترو در اشکال زیر موجود است:
کپسول
سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده دیازوکساید بر روی کودکان نشان نداده است.
سالمندان
اطلاعاتی در رابطه سن با اثرات دیازوکساید در سالمندان وجود ندارد.
دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Amphetamine
Arsenic Trioxide
Dofetilide
Fosphenytoin
Phenytoin
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Trichlormethiazide

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
هیپربیلی (بیلی روبین بالا در خون)
آب مروارید
نارسایی احتقانی قلب 
احتباس مایعات (ادم)
نقرس
فشار خون ریوی با احتیاط استفاده کنید، ممکن است شرایط را بدتر کند.
هیپوگلیسمی کاربردی، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
بیماری کلیه، با احتیاط استفاده کنید. اثرات دیازوکساید ممکن است به دلیل از بین بردن کندتر دارو از بدن افزایش یابد.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
با دقت رژیم غذایی خاصی را دکتر برایتان تجویز کرده پیروی نمایید. این بخش مهمی در کنترل شرایط شما است، و ضروری است که اگر این دارو به درستی کار کند.
آزمایش قند در ادرار یا خون را با یک کیت آزمایشی دیابت توسط دستور پزشک انجام می شود. این یک راه مناسب است تا  وضعیت شما کنترل شود، و هنگامی که این طور نباشد، به زودی متوجه این هشدار میشوید. دکترهمچنین ممکن است از شما بخواهد تا آزمایش ادرار  برای استون را انجام دهید.

این دارو به دو شکل: کپسول و سوسپانسیون دردسترس می باشد. بدون مشورت با پزشک از یک فرم مصرف به فرم دیگری تغییر مصرف ندهید. 
این دارو را در یک زمان مشخص در روز استفاده نمایید.
کپسول را کاملا ببلعید و از جویدن ، باز نمودن و جویدن قرص اجتناب کنید. 
سوسپانسیون خوراکی را با یک قطره چکان مشخص شده که همراه جعبه دارو است ، اندازه گیری نمایید. قاشق چای خوری متوسط خانواده ممکن است مقدار مناسب از شربت نباشد.قبل از هربار استفاده شیشه محتوی دارو را به خوبی تکان دهید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای اشکال خوراکی (کپسول و یا سوسپانسیو):
برای کاهش قند خون:
بزرگسالان و کودکان:میزان مصرف براساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. شروع مصرف معمولا 3 تا 8 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن است، به دو یا سه با در روزتقسیم شود و هر 8 تا 12 ساعت مصرف شود. دکترممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز و تحمل بیمار افزایش دهد.
نوزادان تازه متولد شده و شیرخواران:میزان مصرف براساس وزن بدن و باید توسط دکتر شما تعیین می شود.شروع مصرف معمولا 8 تا 15 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن، منقسم به دو یا سه دوز در روز، هر 8 تا 12 ساعت مصرف شود. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز و تحمل بیمار افزایش دهد.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌ باشد. برای بررسی اثرات ناخواسته آزمایش خون و ادرار نیاز است .
قبل از انجام هر گونه آزمایش پزشکی، جراحی، درمان دندان، یا درمان اورژانسی، دکتر خود را از مصرف این دارو مطلع کنید.
اگر تب یا عفونت داشته باشید ممکن است ،هیپرگلیسمی (قند خون بالا) رخ دهد . علائم کاهش قند خون بالا شامل تاری دید، خواب آلودگی، خشکی دهان، برافروختگی وخشکی پوست ، بوی نفس بد، افزایش میزان دفع ادرار، کتون در ادرار، از دست دادن اشتها، تهوع یا استفراغ،تنفس سریع و عمیق ، خستگی یا تشنگی غیر معمول است. اگر علائم کاهش قند خون بالا رخ داد، سطح قند خون خود را چک کنید وبا دکتر خود برای انجام دستورالعمل تماس بگیرید.
قبل ازاینکه علائم این بیماری پیشرفت کند و به یک بیماری جدی تر تبدیل شود،علائم هر دو قند خون بالا و پایین باید اصلاح شود و در هر وضعیت، بلافاصله با دکترتماس بگیرید .
از داروی دیگری استفاده نکنید، مگر در صورت تجویز و یا تایید دکتر، برخی از این داروها ممکن است با اثرات این دارو تداخل داشته باشد. این امر به ویژه شامل داروهای (OTC) یا بدون نسخه نظیر داروی سرماخوردگی، سرفه، آسم، تب یونجه، و یا کنترل اشتها می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
عوارض نادر
درد قفسه سینه
عوارض نا شناخته
درد شکم یا معده
مدفوع قیری سیاه و سفید
وجود خون در ادرار
خون دماغ
تاری دید
گیجی
سرگیجه
سرگیجه، غش، و سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی و یا نشستن
 خشکی دهان
تشنگی شدید
ضربان قلب سریع، نامنظم، تپش
تب
برافروختگی، پوست خشک
 بوی نفس ناخوشایند
دوره های قاعدگی سنگین 
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
از دست دادن هوشیاری
حالت تهوع
لکه های قرمز بر روی پوست
تشنج
بثورات پوستی
درد معده
تعریق
مشکلات تنفسی
کاهش وزن بدون علت
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
عوارض شایع
استفراغ
ضعف
افزایش رشد مو، به خصوص در پیشانی، پشت، بازوها، و ساق پاها
عوارض ناشناخته
از دست دادن اشتها
از دست دادن طعم و مزه
کاهش وزن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کنترل کمی قند خونهیپوگلیسمیجلوگیری از ترشح انسولین از پانکراسداروی کنترل قند خون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه