منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دیدانوسین

(Didanosine (Oral Route

دارو شناسی

HIV ویروسی است که باعث سندروم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) است. دیدانوسین از عفونت HIV یا ایدز جلوگیری یا درمان نمی کند. این دارو از تکثیر این ویروس جلوگیری وسرعت تخریب سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهید. این دارو توسعه مشکلات معمولا مربوط به بیماری ایدز یا HIV را به تاخیر می اندازد. دیدانوسین شما را از انتقال HIV به افراد دیگر محافظت نمی کند. افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است معمولا به مشکلات مرتبط با بیماری ایدز یا HIV  مبتلا شوند.
این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:
پودر محلول در سوسپانسیون
قرص جویدنی
پودر برای راه حل
کپسول آهسته رهش

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده دیازوکساید بر روی کودکان نشان نداده است.

سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده دیازوکساید بر روی سالمندان نشان نداده است.
با این حال، ممکن است افراد سالمند ، به هنگام مصرف این دارو دچار بیماری قلبی و کلیوی شوند دراین بیماران  با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی حیوانات نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز نیست . با این حال، هیچ مطالعه کافی در زنان باردار وجود ندارد، اما مطالعات در نشان دادن خطر برای جنین در زنان باردار با شکست مواجه شده است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Allopurinol
Oxypurinol
Ribavirin
Darunavir
Hydroxyurea
Stavudine
Tenofovir Disoproxil Fumarate
Zalcitabine.

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Atazanavir
Atevirdine
Ciprofloxacin
Delavirdine
Enoxacin
Ganciclovir
Indinavir
Itraconazole
Ketoconazole
Lomefloxacin
Methadone
Metoclopramide
Moxifloxacin
Nelfinavir
Norfloxacin
Ofloxacin
Ranitidine
Rifabutin
Ritonavir
Sulfamethoxazole
Trimethoprim
Trovafloxacin Mesylate
Valganciclovir
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
استفاده  یا سابقه مصرف  الکل
بیماری کبد (از جمله هپاتیت)
چاقی (اضافه وزن) 
پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)
نوروپاتی محیطی (اختلال عصبی) با احتیاط مصرف نمایید زیرا ممکن است منجر به بدترشدن عوارض جانبی شود.
بیماری کلیه ، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل از بین رفتن آهسته دارو از بدن افزایش یابد.
فشار خون بالا پورتال (فشار خون بالا در ورید ) با احتیاط مصرف نمایید. ممکن است وضعیت را بدتر کند.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  همچنین مصرف این دارو را بدون مشورت با دکتر قطع نکنید.
این دارو با یک دفترچه راهنمای داروبهمراه است. با دقت دستورالعمل درج شده را بخوانید و بر طبق آن عمل کنید .اگر سوالی داشتید از دکتر خود بپرسید.
اگر قبل از تمام شدن دارو احساس بهتری کردید ، مصرف دارو را سرخودانه قطع نکنید و تا پایان از دارو استفاده نمایید.
این داروهنگامیکه درمقدار خون ثابت است بهتراثر میکند.برای کمک به ثابت نگه داشتن مقدار دارو،مصرف هیچ دوز را فراموش نکنید.
دیدانوسین باید با معده خالی مصرف شود، اگر معده پر باشد ممکن است به درستی عمل نکند. مایع خوراکی دیدانوسین باید حداقل 30 دقیقه قبل یا 2 ساعت بعد از غذا خوردن مصرف شود.
کپسول آهسته رهش را ببلعید و از شکستن ، جوید یا باز کردن آن خودداری نمایید.
قبل از استفاده مایع خوراکی دیدانوسین را بخوبی تکان دهید.مایع خوراکی را با یک قطره چکان مشخص شده که همراه جعبه دارو است ، اندازه گیری نمایید. قاشق چای خوری متوسط خانواده ممکن است مقدار مناسب از شربت نباشد.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای عفونت HIV:
اشکال خوراکی (کپسول آهسته رهش):
بزرگسالان، نوجوانان، و کودکانی که می توانید کپسول را ببلعند: مصرف دارو بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود.
برای بیماران با وزن 60 کیلوگرم  یا بیشتر:400 میلی گرم یک بار در روز.
برای بیماران با وزن 25 کیلوگرم یا کمتر از 60 کیلوگرم:250 میلی گرم یک بار در روز است.
برای بیماران با وزن 20 کیلوگرم یا کمتر از 25 کیلو گرم:200 میلی گرم یک بار در روز است.
کودکان با وزن کمتر از 20 کیلوگرم:کپسول خوراکی به بچه های کوچک داده نشود.
اشکال خوراکی (محلول):
بزرگسالان با وزن 60 کیلوگرم :میزان مصرف براساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. معمولا میزان مصرف200 میلی گرم دو بار در روز و یا 400 میلی گرم یک بار در روز است.
بزرگسالان با وزن کمتر از 60 کیلوگرم: میزان مصرف براساس وزن بدن و باید توسط دکترتعیین شود. معمولا میزان مصرف 125 میلی گرم دو بار در روز و یا 250 میلی گرم یک بار در روز است.
نوجوانان، کودکان، نوزادان و 8 ماه و بالاتر: میزان مصرف براساس  اندازه بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. معمولا میزان مصرف 120 میلی گرم دو بار در روز است.
نوزادان 2 هفته تا 8 ماه: میزان مصرف براساس وزن بدن و باید توسط دکترتعیین شود. معمولا میزان مصرف 100 میلی گرم دو بار در روز است.
نوزادان کمتر از 2 هفته: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. برای بررسی اثرات ناخواسته ممکن است آزمایش خون نیاز باشد.
اگر از آلوپورینول (Zyloprim) و یا ریباویرین (Copegus®، Rebetol®) استفاده میکنید از این دارو استفاده نکنید.استفاده از این داروها با هم ممکن است باعثرعوارض جانبی جدی شود.
این دارو ممکن است باعث یک بیماری تهدید کننده به نام پانکراتیت شود.اگر متوجه نشانه های زیر شدید ، بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید: نفخ، لرز، یبوست، ادرار تیره، ضربان قلب سریع، تب، سوء هاضمه، از دست دادن اشتها، تهوع، درد معده و یا شکم، استفراغ و یا چشم یا پوست زرد .
دو واکنش نادر ولی جدی به این دارو می اسیدوز لاکتیک (اسید زیاد در خون) و سمیت کبدی، که شامل بزرگی کبد میشود،است.  اگر متوجه نشانه های زیر شدید ، بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید: ناراحتی یا درد معده ، ادرار تیره، کاهش اشتها، اسهال، احساس ناراحتی، مدفوع رنگ روشن، گرفتگی عضلانی و یا درد، تهوع ، خستگی غیر معمول و یا ضعف، مشکل در تنفس، استفراغ، و یا چشم یا پوست زرد .
اگر دچار درد شکم یا معده، مدفوع قیری سیاه و سفید،  خونریزی لثه، خون در ادرار یا مدفوع، لکه های قرمز بر روی پوست و یا خونریزی غیر معمول و یا کبودی شدید ، به دکتر مراجعه نمایید. این ممکن است علائم یک بیماری به نام فشار خون بالا پورتال غیر سیروز باشد.

اگر دچار بی حسی، سوزن سوزن شدن، و یا سوزش درد در دست ها، بازوها، پاها شدید به دکتر خود بگویید. این ممکن است علائم یک بیماری به نام نوروپاتی محیطی باشد.
این دارو ممکن است باعث چربی اضافی در بدن شود. اگر متوجه تغییر در شکل بدن ، از جمله افزایش میزان چربی بدن در گردن یا پشت، صورت، اطراف سینه یا ناحیه معده  شدید به دکتر خود بگویید.همچنین ممکن است چربی پاها، بازوها، و یا صورت را از دست بدهید.
اگردچار دیدن رنگ های غیر معمول و یا تاری دید شدید ، به دکتر مراجعه نمایید. دکتر ممکن است  شما را به یک دکتر چشم (چشم پزشک) ارجاع دهد.
بهنگام مصرف این دارو از الکل استفاده مصرف نکنید.
HIV ممکن است  از طریق مایعات آلوده بدن، از جمله خون، مایع واژینال، یا منی به افراد دیگر منتقل شود. اگر شما آلوده اید، بهتر است برای جلوگیری، از هر گونه فعالیت جنسی خودداری نمایید.
از داروهای دیگر مگر با مشورت با دکتر خود استفاده نکنید. این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه [OTC] و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
تهوع و استفراغ
دل درد
سوزن سوزن شدن، سوزش، بی حسی و درد در دست و پا
عوارض نادر
تشنج 
تب و لرز
تنگی نفس
بثورات پوستی و خارش
گلو درد
تورم پا یا ساق پا
خونریزی غیر معمول و کبودی
خستگی غیر معمول
زرد شدن پوست و چشم
عوارض ناشناخته
درد شکم یا معده
اضطراب
مدفوع قیری سیاه و سفید
خونریزی لثه
کوری
نفخ
خون در ادرار یا مدفوع
 کوررنگی
تاری دید
تغییر در رنگ چشم
درد قفسه سینه
رنگ خاکستری مدفوع
عرق سرد
اغماء
گیجی
یبوست
سرد، پوست رنگ پریده
سرفه 
ادرار تیره
کاهش اشتها
کاهش دید
افسردگی
اسهال
مشکل با حرکت
عدم وجود بلع
سرگیجه
خشکی چشم
دهان خشک
چشم درد
ضربان قلب سریع
تنفس سریع و سطحی
برافروختگی
سردرد
کهیر
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
سوء هاضمه
درد مفاصل
مدفوع رنگ روشن
از دست دادن اشتها
از دست دادن هوشیاری
درد عضلانی
درد در معده و یا شکم
 لکه های قرمز بر روی پوست
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
درد سمت راست بالای شکم یا معده 
لرزش
خواب آلودگی
لکنت زبان
 زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
درد معده
تعریق
تورم غدد
تورم مفاصل
تنگی در قفسه سینه
کاهش وزن بدون علت
عدم تعادل و یا ناراحتی
ضعف در بازوها، دست ها، پاها
عوارض شایع
مشکل با خواب
کج خلقی
بی قراری
عوارض ناشناخته
اسیدی شدن معده 
آروغ زدن
هوای اضافی و یا گاز در معده یا رود
ریزش مو و یا نازک شدن مو
سوزش معده
سوء هاضمه
فقدان یا از دست دادن قدرت
تجمع چربی بدن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان ویروس نقص ایمنی انسانHIVبیماری ایدز
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه