منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دی اتیل کاربامازین

(Diethylcarbamazine (Oral Route

دارو شناسی

مکانیسم اثر این دارو کشتن کرم ها است .از دی اتیل کاربامازین برای درمان:

  • فیلاریازیس بنکرافت؛
  • ریه ائوزینوفیلیک (ائوزینوفیلی ریوی گرمسیری، ائوزینوفیلی گرمسیری)؛
  • لوایاز
  • اونکوسرسیازیس

این دارو برای انواع عفونت های کرمی (برای مثال، کرمک یا کرم کدو) اثر نمی کند.دی اتیل کاربامازین تنها با تجویز دکتر در دسترس است ودر اشکال زیر موجود است:

قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
اگر چه هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از دی اتیل کاربامازین در کودکان با گروه های سنی دیگر وجود ندارد،اما انتظار نمی رود که این دارو باعث عوارض جانبی مختلف و یا مشکلات در کودکان شود.
سالمندان
بسیاری از داروها به طور خاص در افراد سالمند مطالعه نشده است. بنابراین،ممکن است شناخته نشده باشد که آیا آنها دقیقا به همان شیوه که در جوانان اثر می کند در بزرگسالان هم تاثیر کند. اگر چه هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از دی اتیل کاربامازین در سالمندان و در گروه های سنی دیگر وجود ندارد، انتظار نمی رود که این داروها باعث عوارض جانبی مختلف و یا مشکلات در بزرگسالان شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. 
دی اتیل کاربامازین باید بلافاصله بعد از غذا مصرف شود.
برای کمک به برطرف نمودن عفونت به طور کامل از بدن ، این دارو را تا بهبودی کامل استفاده نمایید. در برخی بیماران،برای برطرف نمودن عفونت به طور کامل از بدن ممکن است دو دوره مصرف نیاز باشد. اگر مصرف این دارو را خیلی سریع کنار بگذارید ، ممکن است عفونت دوباره بازگردد. مصرف هیچ  دوزی را فراموش نکنید . 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای فیلاریازیس بنکرافت، لوایاز، اونکوسرسیازیس
بزرگسالان: میزان مصرف بستگی به وزن بدن دارد و باید توسط دکتر تعیین شود. معمولا میزان مصرف 2 تا 3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن سه بار در روز است.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
برای ریه ائوزینوفیلیک:
بزرگسالان : میزان مصرف بستگی به وزن بدن دارد و باید توسط دکتر تعیین شود. معمولا میزان مصرف 6 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن یکبار در روز است.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر نشانه های این بیماری درعرض چند روز بهبود نیافت، و یا اگر بدتر شدن ، به دکتر مراجعه نمایید.

برای بیمارانی که دی اتیل کاربامازین برای اونکوسرسیازیس:
دی اتیل کاربامازین ممکن است باعث از دست دادن بینایی، شب کوری، و یا دید تونلی شود. این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
پزشکان نیز ممکن است یک کورتیکواستروئید (یک داروی کورتیزون ) برای بیماران خاص با بیماری اونکوسرسیازیس ، با علائم شدید تجویز کند. اگر دکتر این دو دارو را با هم تجویز کند، باید کورتیکواستروئید همراه با دی اتیل کاربامازین مصرف شود.طبق دستورات پزشک پیروی نمایید و مصرف هیچ دوزی را فراموش نکنید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
خارش و ورم صورت، به خصوص چشم
عوارض غیرشایع
تب
غدد دردناک  در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
بثورات پوستی
از دست دادن بینایی
شب کوری
دید تونلی
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
سردرد
درد مفاصل
خستگی یا ضعف غیر معمول
عوارض غیر شایع
سرگیجه
تهوع یا استفراغ
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونت های کرمیاونکوسرسیازیسلوایازفیلاریازیس بنکرافتائوزینوفیلی گرمسیریکرم کدو
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه