منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دروسپیرنون و اتینیل استرادیول

(Drospirenone And Ethinyl Estradiol (Oral Route

دارو شناسی

 

این دارو قرص ضدبارداری محسوب می شود که شامل دو نوع هورمون ، اتینیل استرادیول و دروسپیرنون است، و هنگامی که به درستی مصرف شود ، مانع از بارداری میشود. این دارو تخمک گذاری زنان را به طور کامل در هر ماه متوقف می کند. تخمک ها دیگر نمی توانند یک اسپرم را قبول کنند و لقاح صورت نمیگیرد.این دارو همچنین برای درمان اختلالات پیش از قاعدگی و آکنه در زنان استفاده می شود.

هیچ روش پیشگیری از بارداری 100 درصد موثر نیست. روش های کنترل بارداری از جمله عمل جراحی ، موثر تر از استفاده قرص های ضد بارداری می باشد. برای جلوگیری از بارداری با دکتر خود مشورت نمایید .

این دارو از ایدز یا دیگر بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند و همچنین در موارد اضطراری ، مانند بعد از تماس جنسی محافظت نشده موثر واقع نمی شود.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

اگر چه مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات ترکیب دروسپیرنون و اتینیل استرادیول  در کودکان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در کودکان انتظار نمی رود. این دارو ممکن است برای کنترل بارداری در دختران نوجوان استفاده شود اما قبل از شروع قاعدگی نباید استفاده شود.
سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات ترکیب دروسپیرنون و اتینیل استرادیول  درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، این دارو نباید در زنان سالمند استفاده شود.


دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی حیوانات و زنان باردار نشان داده است که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است . این دارو در زنانی که باردارند و یا ممکن است باردار شوند نباید استفاده شود.
دوران شیردهی و مادران شیرده
دروسپیرنون 
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  برای نوزاد خطر ساز است. بهنگام شیردهی باید جایگزین دیگری برای این دارو تجویز شود و یا شیر دهی بهنگام استفاده از این دارو متوقف شود.

اتینیل استرادیول

مطالعات نشان می دهد که این دارو ممکن است در شیر مادر ترکیب شود و موجب تغییر آن شود. اگر جایگزین برای این دارو تجویز نشد ، باید شیر دهی بهنگام استفاده از این دارو متوقف شود.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.

Boceprevir
Dasabuvir
Ombitasvir
Paritaprevir
Ritonavir
Tranexamic Acid
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Anagrelide
Boceprevir
Bupropion
Carbamazepine
Ceritinib
Clozapine
Crizotinib
Dabrafenib
Darunavir
Donepezil
Eliglustat
Fentanyl
Idelalisib
Isotretinoin
Lumacaftor
Nilotinib
Paclitaxel
Paclitaxel Protein-Bound
Piperaquine
Pirfenidone
Sugammadex
Theophylline
Tizanidine
Ulipristal
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Alprazolam
Amprenavir
Aprepitant
Atazanavir
Bacampicillin
Betamethasone
Bexarotene
Bosentan
Clarithromycin
Colesevelam
Cyclosporine
Delavirdine
Efavirenz
Eslicarbazepine Acetate
Etoricoxib
Etravirine
Fosamprenavir
Fosaprepitant
Fosphenytoin
Ginseng
Griseofulvin
Lamotrigine
Licorice
Modafinil
Mycophenolate Mofetil
Mycophenolic Acid
Nelfinavir
Oxcarbazepine
Parecoxib
Phenobarbital
Phenytoin
Prednisolone
Primidone
Rifabutin
Rifampin
Rifapentine
Ritonavir
Roflumilast
Rosuvastatin
Rufinamide
Selegiline
St John's Wort
Telaprevir
Tipranavir
Topiramate
Troglitazone
Troleandomycin
Valdecoxib
Voriconazole
Warfarin

 
تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

 • خونریزی غیر طبیعی و یا غیر معمول واژینال  
 • بیماری آدرنال 
 • اختلالات خونی 
 • سرطان پستان
 • دیابت  کلیه، چشم، عصب، یا آسیب  به عروق
 • حمله قلبی
 • بیماری رگ های خونی یا قلبی (به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر) 
 • مشکلات ریتم قلب 
 • فشار خون بالا کنترل نشده
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های کبدی از جمله تومورها و یا سرطان
 • سردرد میگرنی و یا نوع جدیدی از سردرد 
 • مشکلات مربوط به گردش خون یا خون لختگی
 • مشکلات دریچه های قلب
 • سکته مغزی، در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
 • آنژیوادم (ورم صورت، زبان یا گلو)
 • کلاسما بارداری (اختلال پوستی در دوران بارداری)
 • کلستاز (مشکل صفرا) در دوران بارداری
 • افسردگی
 • دیابت
 • کلسترول بالا و یا چربی خون کنترل نشده
 • بیماری های کیسه صفرا 
 • هیپرکالمی (پتاسیم بالا در خون)
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا) با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این بیماری را بدتر کند.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
برای استفاده از قرص های ضد بارداری برای امنیت بیشتر باید نحوه ، چگونگی و زمان مصرف و همچنین اثرات جانبی دارو را به دقت مطالعه نمایید.

این دارو با دستورالعملی برای اطلاعات کامل بیمار دردسترس می باشد.دستورالعمل دارو را بادقت خوانده و عمل نمایید . اگر هر گونه سوالی برایتان بوجود آمد با دکتر یا دکتر داروساز صحبت نمایید.

این دارو در بسته بندیی که شامل 28 قرص با رنگ های مختلف است ، در دسترس می باشد.
بهنگام استفاده از این دارو از فرم دیگری برای جلوگیری از بارداری، مانند کاندوم، اسپرم کش یا دیافراگم، برای 7 روز اول استفاده نمایید.

این دارو را در یک زمان مشخص در هر روز، بعد از شام یا قبل از خواب استفاده نمایید.میتوان این قرص را با غذا یا بدون غذا استفاده کنید.
مصرف قرص را بیش از 24 ساعت به تاخیر نیاندازید. اگر دوز مصرفی فراموش شود،احتمال بارداری نیز وجود دارد .از دکترراجع به روش های دیگری برای جلوگیری از بارداری سوال نمایید.

ممکن است بهنگام مصرف برای اولین بار دچار خونریزی یا لکه بینی شوید.

ممکن است در چند ماه اول مصرف این دارو ، احساس ناخوشی یا حالت تهوع داشته باشید. اگر به طور مداوم دچار تهوع شدید ، با دکتر تماس بگیرید.

اگر  در فاصله 3 تا 4 ساعت پس از مصرف این دارو، دچار استفراغ یا اسهال شدید، طبق دستورالعمل درج شده در بروشرو عمل نموده و یا با دکتر تماس بگیرید.

اگر از یک روش هورمونی ترکیبی (به عنوان مثال قرص دیگر، پچ، حلقه واژن) به استفاده از قرص یاسمین سوییچ کردید ، این دارو را در روز اول قاعدگی مصرف نمایید . اگربهنگام مصرف دوره قاعدگی شروع نشد، حتما به دکتر برای تست حاملگی مراجعه کنید. اگر از حلقه واژینال یا پچ استفاده میکرید ، قرص را در روز برداشتن حلقه استفاده کنید . شما همچنین باید از یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری (به عنوان مثال، کاندوم، دیافراگم، اسپرم کش) برای 7 روز اول مصرف این دارو استفاده کنید.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (قرص):
برای پیشگیری از بارداری ، PMDD، یا آکنه:
بزرگسالان و نوجوانان:
یاسمین :یک قرص زرد در هر روز به مدت 21 روز متوالی و سپس یک قرص سفید در هروز به مدت 7 روز در هر چرخه قاعدگی.
یاز : یک قرص صورتی در هر روز به مدت 24 روز متوالی و سپس یک قرص سفید در هر روز به مدت 4 روز در هر چرخه قاعدگی.
کودکان : استفاده و میزان مصرف باید توسط دکترتعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟


اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.


در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟


در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.


در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟


تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.


شیوه ی نگهداری از دارو


از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبودی او زیر نظر گرفته شود.انجام این معاینات معمولا هر 6 تا 12 ماه خواهد بود . دکتر همچنین ممکن است بهنگام مصرف این دارو فشار خون را بررسی کند.

اگراز این دارو برای جلوگیری از حاملگی استفاده می کنید ، باید بدانید که استفاده از این دارو در حالی که باردارید می تواند به جنین آسیب برساند. اگر فکر می کنید بهنگام مصرف این دارو باردار شده اید،به دکتر این موضوع را اطلاع دهید .قبل از مصرف این دارو اگر باردارید و یک کودک 4 هفته دارید ، حتما این موضوع را با دکتر درمیان بگذارید.

ممکن است در سه ماه اول مصرف ، خونریزی واژینال بین دوره های قاعدگی منظم رخ دهد.گاهی اوقات این لکه بینی ها اندک گاهی هم خونریزی شدیدتر است.

خونریزی معمولا ظرف 1 هفته متوقف می شود.اگر خونریزی بیش از 1 هفته ادامه داشت ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید .
اگر خونریزی پس از مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی ادامه داشت و بیش از 3 ماه به طول انجامید ، به دکتر مراجعه کنید.
اگر یک دوره قاعدگی نداشتید ، بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید. 
اگر شک دارید که ممکن است باردار شده باشید ، مصرف این دارو را قطع نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.
اگر سیگار میکشید و یا اگر بیش از 35 سال سن دارید،از این دارو استفاده نکنید. اگر بهنگام  استفاده از قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرون سیگار بکشید ، خطر ابتلا به خون لختگی، حمله قلبی، سکته مغزی افزایش می یابد. اگر بالای 35 سال سن داشته باشید خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا افزایش می یابد. با دکتر خود در مورد راه های کنترل دیابت صحبت نمایید . 

استفاده از این دارو ممکن است خطر بروز مشکلات لخته شدن خون را افزایش دهد، به خصوص در 6 ماه اول مصرف اگر بهنگام مصرف این دارو دچار درد در قفسه سینه، کشاله ران، یا پاها، مشکلات تنفسی ، سردرد ناگهانی شدید، لکنت زبان ، تنگی نفس غیر قابل توضیح ، از دست دادن هماهنگی یا تغییرات بینایی شدید ، ابتدا مصرف را متوقف نمایید و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید .

اگر  بهنگام مصرف این دارو دچار درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده، ادرار تیره یا مدفوع کم رنگ و یا زردی چشم یا پوست شدید ابتدا مصرف را متوقف نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید. این علائم ، نشانه ای از یک مشکل جدی کبد است.

دکتر و یا دندانپزشک را در جریان درمان و استفاده از این دارو نمایید. نتایج برخی از آزمایشهای پزشکی ممکن است با مصرف این دارو تحت تاثیر قرار گیرد.همچنین ممکن است نیاز به توقف دارو حداقل 4 هفته قبل و 2 هفته پس از عمل جراحی بزرگ باشد.

این دارو ممکن است باعث بی رنگی پوست شود. بهنگام خروج از منزل از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید .

بدون مشورت با پزشک از داروهای دیگر استفاده نکنید که این شامل داروهای آزاد و یا با نسخه و داروهای گیاهی و یا مکمل های ویتامینی می شود.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع

حساسیت یا درد پستان 
سردرد شدید و ضرباندار
خونریزی واژینال غیر قاعدگی 
دوره های قاعدگی نامنظم
حالت تهوع
خونریزی قاعدگی طولانی تر از حد انتظار

عوارض شایع

دوره های قاعدگی سنگین 
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ
عوارض ناشناخته

درد شکم یا معده
لرز
مدفوع خاکستری رنگ
ادرار تیره
مشکلات تنفسی
سرگیجه
تب
سردرد
خارش
از دست دادن اشتها
درد در قفسه سینه، کشاله ران، و یا پاها
راش
لکنت زبان
از دست دادن ناگهانی هماهنگی
ضعف شدید و بی حسی ناگهانی در دست یا پا
تنگی نفس غیر قابل توضیح یا ناگهانی
بوی نفس  ناخوشایند
خستگی یا ضعف غیر معمول
تغییرات بینایی
استفراغ خونین
زردی چشم و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیرشایع

گریه
علاقه کاهش در مقاربت جنسی
هذیان ، آزار و اذیت، بی اعتمادی، بدگمانی، و یا حالت تهاجمی
ناتوانی در داشتن و یا نگه داشتن نعوظ
کج خلقی
از دست دادن توانایی، میل و یا عملکرد جنسی
افسردگی
تغییر خلق و خو
افزایش وزن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

جلوگیری از بارداریتخمک گذاری زنانقرص های ضد بارداریبیماری های مقاربتیایدزدروسپیرنون و اتینیل استرادیول
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه