منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

جنتیان ویولت (واژینال)

(Gentian Violet (Vaginal Route

دارو شناسی

جنتیان ویولت واژینال برای درمان عفونت قارچی (مخمر) واژن استفاده می شود.


این دارو فقط با نسخه پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد.

پیش از مصرف


در صورتيكه تصميم به مصرف دارويی داريد همه جوانب آن بايد به دقت بررسی گردد. اين تصميمی است كه شما و پزشكتان می گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول، به هر دارویی و یا این داروی خاص حتما پزشک معالج خود را مطلع سازید. همچنین درمانگران را آگاه نمایید از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید. در صورتيكه  بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

 

اطفال
مطالعات انجام شده تا به امروز در افراد بالغ بوده و در کودکان انجام نشده است. 


سالمندان
اثرات بسیاری از داروها در افراد مسن مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، بررسی عوارض جانبی مختلف و یا مشکلات استفاده از جنتیان ویولت در افراد مسن در مقایسه با دیگر گروه های سنی امکانپذیر نیست. اگرچه اطلاعات دقیق در دسترس نیست، به نظر می رسد که این دارو باعث عوارض جانبی متفاوت تر از دیگر گروه های سنی در سالمندان نمی شود.


تداخلات دارویی
بی شک هيچ دارويی نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويی، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنين مواردی ممكن است پزشک مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروی ديگری تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف دارویی ديگر آنرا با پزشک خود مطرح سازيد.


تداخلات دارویی دیگر
بي شک هيچ دارويی را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالی آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز تداخلاتی ایجاد مي كند.

 

 

نحوه مصرف

جنتیان ویولت دارای دستور مصرف دقیق است، قبل از مصرف حتما مطالعه و میزان مصرف به درستی تعیین شود. با پزشک در خصوص سوالات و ابهامات خود صحبت کنید و اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

3 تا 4 ساعت پس از جوف گذاری، تامپون را از واژن دربیاورید مگر اینکه پزشک تجویز دیگری کرده باشد.

برای کمک به پاکسازی کامل عفونت، دروه ی درمان را تکمیل کنید حتی اگر احساس بهبودی پیدا کردید. هیچ دوزی را از دست ندهید.

در هنگام مصرف جنتیان ویولت استفاده از تامپون معمولی (غیر داروئی) توصیه نمی شود. زیرا داروی باقیمانده در واژن _ پس از خروج تامپون جنتیان ویولت_ را به خود جذب می کنند. در طول دوره قاعدگی باید از مینی پد، دستمال کاغذی ضد عفونی مخصوص قاعدگی یا نوار بهداشتی استفاده شود.


میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است؛ در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو پیروی نمایید. اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید. 

مقدار داروی مصرفی شما در روز، همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

به صورت واژینال (تامپون)
برای درمان عفونت قارچی واژن:

  • بزرگسالان و نوجوانان.... 5 میلی گرم (یک تامپون) داخل واژن یک یا دو بار در روز به مدت دوازده روز پیاپی. تامپون باید به مدت سه تا چهار ساعت داخل مهبل (واژن) باقی بماند.

 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوز اين دارو، به محض يادآوری آن را مصرف كنيد. چنانچه زمان دوز بعدی فرا رسيده بود،طبق همان زمانبندی پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد.

 

شیوه نگهداری از دارو

  • اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم نگه داريد. 
  • از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. 
  • دور از دسترس كودكان قرار دهيد. 
  • داروی تاریخ گذشته را دور بریزید ( در خصوص بهترین روش از بین بردن دارو از پزشک سوال کنید).

 

اقدامات احتیاطی

در صورت بهبود نیافتن علائم در عرض چند روز و یا بدتر شدن آنها به پزشک مراجعه کنید.

جنتیان ویولت باعث ایجاد لک دارو بر پوست و لباس می شود. داروهای واژینال معمولا از مهبل (واژن) نشت می کنند و به این دلیل بهتر است در طول درمان از مینی پد، دستمال کاغذی ضد عفونی مخصوص قاعدگی یا نوار بهداشتی استفاده شود.

 

برای کمک به پاکسازی کامل عفونت و اطمینان از عدم برگشت آن، داشتن عادات بهداشتی درست مورد نیاز است:

  • لباس های دارای الیاف پنبه (شورت، جوراب شلواری، شلوار و غیره) به جای الیاف مصنوعی (مانند نایلون و یا ابریشم) بپوشید.
  • شورت همیشه باید تمیز باشد.

هر گونه سوال در خصوص عادات بهداشتی درست را از پزشک یا مراقب بهداشتی خود بپرسید. 

بسیاری از عفونت های واژن از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند. در مردان، میکروب ها روی یا در آلت تناسلی وجود دارند که برای جلوگیری از عفونت مجدد ( در طول درمان با این دارو) در هنگام رابطه جنسی بهتر است مردان کاندوم استفاده کنند. شریک جنسی نیز ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. در صورت داشتن رابطه جنسی در طول درمان، مصرف دارو را متوقف نکنید.

برخی زنان ممکن است قبل از هر دوز از دوش واژینال استفاده کنند. برخی پزشکان اجازه مصرف سرکه و یا انواع مختلف دوش واژینال را می دهند. با این حال، دیگر پزشکان این امر را مجاز نمی دانند. در صورت مصرف دوش ئاژینال، مهبل (واژن) را کامل پر نکنید. این امر ممکن است به رحم و آلت تناسلی فشار آورده و باعث التهاب یا عفونت شود. چنانچه باردار هستید از دوش واژینال استفاده نکنید، ممکن است به جنین آسیب برساند. هر گونه سوال در این خصوص را از پزشک یا مراقب بهداشتی خود بپرسید. 

 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتی كه یک دارو دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از این عوارض نيازمند مراقبتهای پزشكی و مراجعه به پزشک است.

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت قارچی واژنداروی درمان کننده عفونت قارچی واژنعفونت قارچی واژن و درماننحوه درمان عفونت قارچی واژن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه