منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گلیسیرین (خوراکی)

(Glycerin (Oral Route

دارو شناسی

گلیسیرین خوراکی برای درمان شرایط خاص_ مانند گلوکوم _افزایش دهنده فشار چشمی استفاده می شود. همچنین، قبل از عمل جراحی چشم برای کاهش فشار چشم استفاده می شود.

گلیسیرین ممکن است توسط پزشک برای درمان دیگر بیماری ها نیز تجویز شود. 

این دارو فقط با نسخه پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد.
 

گلیسیرین ممکن است برای درمان بیماری های دیگر نیز تجویز شود و در درمان آنها مفید باشد. اگرچه در برچسب این دارو موارد زیر ذکر نشده اند، اما می توان برای درمان آنها تجویز کرد:

 • اِدم مغزی (التهاب مغز)


اشکال دارویی:

 • اسپری
 • محلول

 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويی داريد همه جوانب آن بايد به دقت بررسی گردد. اين تصميمی است كه شما و پزشكتان می گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول، به هر دارویی و یا این داروی خاص حتما پزشک معالج خود را مطلع سازید. همچنین درمانگران را آگاه نمایید از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید. در صورتيكه  بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

 

اطفال
اگرچه مطالعات مقایسه ایی در خصوص اثرات گلیسیرین بر کودکان نسبت به دیگر گروه های سنی صورت نگرفته است، به نظر نمی رسد این دارو باعث عوارض جانبی متفاوت تر از بزرگسالان در کودکان شود.  

 

سالمندان
گلیسیرین باعث کاهش آب بدن می شود و این امر می تواند خطر کم آبی را در افراد سالمند افزایش دهد. 

 

دوران بارداری
مطالعات بر حیوانات نشاندهنده ی اثرات منفی این دارو بودند. با این حال، مطالعات کافی در خصوص اثرات این دارو در زنان باردار وجود ندارد. 

 

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصی در خصوص اثر بخشی این دارو بر زنان شيرده صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفی آن بايد درنظر گرفته شود.

 

تداخلات دارویی
بی شک هيچ دارويی نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويی، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنين مواردی ممكن است پزشک مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروی ديگری تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف دارویی ديگر آنرا با پزشک خود مطرح سازيد.

استفاده از این ترکیب با داروهای زیر توصیه نمی شود و چناچه پزشک خود را از خوردن این داروها مطلع سازید وی ممکن است درمان دارویی شما را تغییر دهد.


استفاده از این دارو با هرکدام از داروهای زیر توصیه نمی شود. در صورت ضرورت تجویز، پزشک ممکن است تغییراتی در الگوی مصرف دارو ومیزان دوز مصرفی اعمال نماید.

 • Arsenic Trioxide

 

استفاده همزمان از این دارو با هرکدام از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود. اما، در پاره ای موارد می تواند بهترین درمان دارویی نیز به شمار آید که در این صورت پزشک تغییراتی در الگوی میزان مصرف به وجود می آورد.

 • Licorice


تداخلات دارویی دیگر
بي شک هيچ دارويی را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالی آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز تداخلاتی ایجاد مي كند.


سایر مشکلات پزشکی 
وقوع مشكلات پزشکی ديگر ممكن است بر اثربخشی اين دارو تاثير بگذارد. بنابراین پزشک را از وجود آنها آگاه کنید، به ویژه موارد زیر :  

 • دیابت شیرین نوع 2_ استفاده از گلیسیرین ممکن است باعث کاهش آب بدن (از دست دادن بیش از حد آب بدن) شود.
 • آشفتگی ذهنی
 • بیماری های قلبی 
 • بیماری کلیوی_گلیسیرین ممکن است این شرایط را بدتر کند.

 

نحوه مصرف

دارو را طبق دستور تجویزی پزشک مصرف کنید. میزان بیشتر یا کمتر، دفعات بیشتر یا کمتر، و طولانی تر از مدت تجویز پزشک، دارو را مصرف نکنید. چراکه خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

برای بهبود طعم و مزه این دارو می توانید آن را با مقدار کمی لیمو شیرین نشده، لیمو ترش، یا آب پرتقال، کمی یخ پوره شده مخلوط کرده و با نی بخورید.  

 

میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است؛ در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو پیروی نمایید . اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید. 

مقدار داروی مصرفی شما در روز، همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.


دوز اشکال خوراکی (محلول خوراکی)
برای کاهش فشار چشمی:

 • بزرگسالان.... دوز مصرفی با توجه به وزن بدن توسط پزشک تعیین می شود. دوز معمول، 1 تا 2 گرم به ازای هر کیلوگرم (0.45-0.91 گرم به ازای هر پوند) از وزن بدن یک بار در روز. سپس و در صورت نیاز، دوز تا 500 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (227 میلی گرم به ازای هر پوند) از وزن بدن هر شش ساعت اضافه می شود.
 • کودکان.... دوز مصرفی با توجه به وزن بدن توسط پزشک تعیین می شود. دوز معمول، 1 تا 1.5 گرم به ازای هر کیلوگرم (0.45-0.68 گرم به ازای هر پوند) از وزن بدن یک بار در روز. در صورت نیاز، دوز ممکن است هر چهار تا هشت ساعت تکرار شود.

 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوز اين دارو، به محض يادآوری آن را مصرف كنيد. چنانچه زمان دوز بعدی فرا رسيده بود،طبق همان زمانبندی پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آن داروی اضافی نخورید.


درصورت استفاده بیش از حد و وموارد اورژانسی چه کنیم ؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و یا با مرکز فوریت های اورژانس تماس بگیرید.


در هنگام مصرف دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
چنانچه پزشک معالج رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است، رژیم معمولی و نرمال روزانه را ادامه دهید.


شیوه نگهداری از دارو

 • اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم نگه داريد. 
 • از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. 
 • دور از دسترس كودكان قرار دهيد. 
 • داروی تاریخ گذشته را دور بریزید ( در خصوص بهترین روش از بین بردن دارو از پزشک سوال کنید).

 

اقدامات احتیاطی

بررسی پیشرفت درمان، اثربخشی دارو و عوارض ناخواسته در ویزیت های منظم توسط پزشک، امری بسیار مهم است. از این طریق، پزشک از تاثیر دارو، میزان دوز مصرفی و یا ادامه ی مصرف آن اطمینان حاصل می کند.

مصرف این دارو در برخی بیماران باعث سردرد می شود. جهت پیشگیری و یا کاهش سردرد هنگام مصرف و کمی بعد از آن دراز بکشید. اگر سردرد شدید و یا ادامه دار است به پزشک مراجعه کنید.  

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتی كه یک دارو دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از این عوارض نيازمند مراقبتهای پزشكی و مراجعه به پزشک است.

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

گاهش فشار چشمی قبل از عمل چشمکاهش فشار وارده بر چشمکاهش التهاب مغزیکاهش ادم مغزی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه