منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لوتیراستام (خوراکی)

(Levetiracetam (Oral Route

دارو شناسی

داروی لوتیراستام برای کنترل انواع خاصی از تشنج در طول درمان صرع استفاده می شود. این دارو، صرع را درمان نمی کند و فقط برای کنترل تشنج است_ آنهم تا زمانی که مصرف شود.

 

این دارو فقط با نسخه پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد.

 

اشکال دارویی:

 • قرص، پیوسته رهش
 • قرص
 • محلول
 •  

 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويی داريد همه جوانب آن بايد به دقت بررسی گردد. اين تصميمی است كه شما و پزشكتان می گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

 

آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول، به هر دارویی و یا این داروی خاص حتما پزشک معالج خود را مطلع سازید. همچنین درمانگران را آگاه نمایید از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید. در صورتيكه  بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

 

اطفال
تاکنون، مطالعات دقیق و کافی در خصوص رابطه ی بین سن و میزان اثر بخشی محلول خوراکی و قرص لوتیراستام (Keppra®) در نوزادان کوچکتر از یک ماه، یا محلول خوراکی و قرص لوتیراستام (Spritam®) در کودکان کوچکتر از 4 سال با وزنی کمتر از 20 کیلو گرم، و قرص پیوسته رهش لوتیراستام (Keppra XR®) در کودکان کوچکتر از 16 سال صورت نگرفته است. همچنین، اثربخشی و ایمنی این دارو تایید نشده است.


سالمندان
مطالعات دقیق و کافی برای بررسی اثربخشی و ایمنی این دارو در سالمندان انجام نگرفته است. تا به امروز نیز اثر سویی در این زمینه گزارش نشده است. در هرصورت اقدامات احتیاطی برای سالخوردگان باید در نظر گرفته شود، زیرا به علت کهولت سن  بیشتر در معرض بیماری های قلبی – ریوی و کلیوی و اثرات نامطلوب هستند. بنابراین، دوز و میزان مصرف لوتیراستام باید به دقت بررسی شود. 

 

دوران بارداری
مطالعات بر حیوانات نشاندهنده ی اثرات منفی این دارو بودند. با این حال، مطالعات کافی در خصوص اثرات این دارو در زنان باردار وجود ندارد. 

 

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصی در خصوص اثر بخشی این دارو بر زنان شيرده صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفی آن بايد درنظر گرفته شود.

 

تداخلات دارویی
بی شک هيچ دارويی نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويی، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنين مواردی ممكن است پزشک مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروی ديگری تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف دارویی ديگر آنرا با پزشک خود مطرح سازيد.

استفاده از این دارو با هرکدام از داروهای زیر توصیه نمی شود. در صورت ضرورت تجویز، پزشک ممکن است تغییراتی در الگوی مصرف دارو ومیزان دوز مصرفی اعمال نماید.

 • Methotrexate
 • Orlistat

 

استفاده همزمان از این دارو با هرکدام از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود. اما، در پاره ای موارد می تواند بهترین درمان دارویی نیز به شمار آید که در این صورت پزشک تغییراتی در الگوی میزان مصرف به وجود می آورد.

 • Carbamazepine
 • Ginkgo

 


تداخلات دارویی دیگر
بي شک هيچ دارويی را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالی آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز تداخلاتی ایجاد مي كند.


 

سایر مشکلات پزشکی 
وقوع مشكلات پزشکی ديگر ممكن است بر اثربخشی اين دارو تاثير بگذارد. بنابراین پزشک را از وجود آنها آگاه کنید، به ویژه موارد زیر :  

 • افسردگی، داشتن سابقه
 • فشار خون بالا 
 • بیماری های روانی، داشتن سابقه. با احتیاط مصرف شود، ممکن است شرایط را بدتر کند.
 • بیماری کلیوی. با احتیاط مصرف شود، ممکن است به دلیل دیر دفع شدن اثرات جانبی بیشتری داشته باشد.

 

 

نحوه مصرف

دارو را طبق دستور تجویزی پزشک مصرف کنید. میزان بیشتر یا کمتر، دفعات بیشتر یا کمتر، و طولانی تر از مدت تجویز پزشک، دارو را مصرف نکنید. چراکه خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

دارو دارای دستور مصرف دقیق است، قیل از مصرف حتما مطالعه شود. با پزشک در خصوص سوالات و ابهامات خود صحبت کنید و اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

لوتیراستام را می توان با غذا یا بدون غذا، با شکم خالی و یا با شکم پر مصرف کرد. با این حال، چنانچه پزشک روش مصرف خاصی را تجویز کرده است، درست مطابق آن عمل کنید. این دارو باید در یک زمان مشخص روزانه مصرف شود.

قرص یا قرص پیوسته رهش را به طور کامل قورت دهید_ نباید آن را نصف و له کرد و یا جوید. در صورت سختی در خوردن قرص می توانید از محلول خوراکی آن استفاده کنید.

در صورت مصرف قرص  Spritam® از خشک بودن دستان اطمینان پیدا کنید. تا زمان آمادگی برای خوردن قرص، روکش آن را باز نکنید. روکش را با دست باز کنین و سپس قرص را مصرف کنید. به هیچ وجه با فشردن قرص به روکش آن را باز نکنید. قرص را روی زبان گذاشته و یک جرعه آب در دهان بریزید، صبر کنید تا قرص آب شود و سپس آن را قورت دهید.

محلول خوراکی را با یک قاشق دارای اندازه گیری، سرنگ دهانی، یا فنجان پزشکی دارای اندازه گیری مصرف کنید. ممکن است با قاشق چای خوری نتوانید مقدار صحیح دارو را اندازه گیری کنید. با پزشک در خصوص سوالات و ابهامات خود صحبت کنید و اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

این دارو را می توان همراه با دیگر داروهای ضد تشنج مصرف کرد. به مصرف داروهای ضد تشنج ادامه دهید، مگر آنکه پزشک استفاده از داروی خاصی را متوقف کند.

حتما نام تجاریی را مصرف کنید که پزشک تجویز می کند، زیرا برند های مختلف تاثیر یکسان ندارند. در صورت تجدید خرید نسخه و داشتن تفاوت با قرص اولیه، دارو را مصرف نکنید و به پزشک مراجعه کنید تا آن را بررسی کند.


 

میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است؛ در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو پیروی نمایید. اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید. 

مقدار داروی مصرفی شما در روز، همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

 

دوز اشکال خوراکی (قرص پیوسته رهش Keppra XR®)
برای درمان تشنج جزیی:

 • بزرگسالان و کودکان 16 سال به بالا .... ابتدا، 1000 میلی گرم یک بار در روز. در صورت نیاز، پزشک ممکن است به تدریج دوز را افزایش دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود. 
 • کودکان کوچکتر از 16 سال.... نوع مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود.


 

دوز اشکال خوراکی (محلول یا قرص  Keppra®)
برای درمان تشنج جزیی:

 • بزرگسالان و کودکان 16 سال به بالا.... ابتدا، 500 میلی گرم 2 بار در روز. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان 4 تا 15 سال.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 60 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان 6 ماه تا 3 سال.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز تجویز نمی شود.
 • نوزادان 1 تا 5 ماه.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 7 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 42 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز تجویز نمی شود.
 • نوزادان کوچکتر از 1 ماه .... نوع مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود.


برای درمان تشنج ميوکلونيک جوانان:

 • کودکان 12 سال به بالا.... ابتدا، 500 میلی گرم 2 بار در روز. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان کوچکتر از 12 سال .... نوع مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود.

 

برای درمان تشنج تونيك كلونيك تعمیم یافته اولیه:

 • بزرگسالان و کودکان 16 سال به بالا.... ابتدا، 500 میلی گرم 2 بار در روز. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان 6 تا 15 سال.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 60 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان کوچکتر از 6 سال .... نوع مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود.

 

 

دوز اشکال خوراکی (قرص  Spritam®)
برای درمان تشنج جزیی:

 • بزرگسالان و کودکان 4 سال به بالا با وزنی بیش از 40 کیلوگرم.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 500 میلی گرم 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان 4 سال به وزن 20 تا 40 کیلوگرم .... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 250 میلی گرم 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 1500 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان کوچکتر از 4 سال و با وزنی کمتر از 20 کیلوگرم .... توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک آن را تجویز کند.

 

برای درمان تشنج ميوکلونيک جوانان:

 • کودکان 12 سال به بالا.... ابتدا، 500 میلی گرم 2 بار در روز. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان کوچکتر از 12 سال .... نوع مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود.

 

برای درمان تشنج تونيك كلونيك تعمیم یافته اولیه:

 • بزرگسالان و کودکان 6 سال به بالا با وزنی بیش از 40 کیلوگرم.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 500 میلی گرم 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 3000 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان 6 سال به بالا با وزن 20 تا 40 کیلوگرم .... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا با دوز 250 میلی گرم 2 بار در روز شروع می شود. در صورت نیاز پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد. با این حال، دوز معمولا بیش از 1500 میلی گرم در روز تجویز نمی شود.
 • کودکان کوچکتر از 4 سال و با وزنی کمتر از 20 کیلوگرم .... توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک آن را تجویز کند.

 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوز اين دارو، به محض يادآوری آن را مصرف كنيد. چنانچه زمان دوز بعدی فرا رسيده بود، و یا تا زمان دوز بعدی کمتر از چهار ساعت زمان داشتید، طبق همان زمانبندی پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آن داروی اضافی نخورید.


درصورت استفاده بیش از حد و وموارد اورژانسی چه کنیم ؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و یا با مرکز فوریت های اورژانس تماس بگیرید.


در هنگام مصرف دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
چنانچه پزشک معالج رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است، رژیم معمول و روزانه را ادامه دهید.

 

شیوه نگهداری از دارو

 • اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم نگه داريد. 
 • از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. 
 • دور از دسترس كودكان قرار دهيد. 
 • داروی تاریخ گذشته را دور بریزید ( در خصوص بهترین روش از بین بردن دارو از پزشک سوال کنید) .

 

اقدامات احتیاطی

بررسی پیشرفت درمان، اثربخشی دارو و عوارض ناخواسته در ویزیت های منظم توسط پزشک، امری بسیار مهم است. از این طریق، پزشک از تاثیر دارو، میزان دوز مصرفی و یا ادامه ی مصرف آن اطمینان حاصل می کند.

لوتیراستام ممکن است باعث تغییرات خلق و خوی یا رفتاری، مشکلات هماهنگی، خستگی و یا ضعف غیر معمول شود.  احساس افسردگی، اضطراب، خشم، به سرعت آشفته شدن، بی قراری، و یا داشتن افکاری جهت صدمه به خود به معنای مراجعه سریع به پزشک است. هر گونه فکر یا رفتار غیر معمول و آزاردهنده، به خصوص تغییرات جدید و یا آنهایی که بدتر شده اند، را با پزشک معالج درمیان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث تاری دید، دو بینی ، بی دست و پایی ، بی ثباتی، سرگیجه، و خواب آلودگی شود. از عوارض جانبی این دارو کامل آگاه باشید _ یعنی کم کردن هشیاری و سرگیجه_ در انجام کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات، و یا هر چیزی که نیاز به هوشیاری دارد. در صورت دردسر ساز بودن این عوارض، با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث واکنشهای پوستی جدی شود. با مشاهده تاول، پوسته پوسته شدن، شل شدن پوست، ضایعات پوستی قرمز رنگ، آکنه و یا بثورات جلدی شدید، زخم یا جراحت پوستی، تب یا لرز سریع به پزشک مراجعه کنید.

بدون مشورت با پزشک معالج، مصرف لوتیراستام را متوقف نکنید . توقف ناگهانی دارو ممکن است باعث برگشت یا تکرر تشنج شود.  پزشک ممکن است به طور تدریجی دوز دارو را تا توقف کامل کم کند.

Spritam® باعث کاهش موقتی تعداد گلبول های سفید خون می شود که احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. از افراد دچار عفونت باید دوری شود. در صورت ابتلا به عفونت، تب یا لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا پهلو درد، ادرار کردن دردناک و یا با مشکل سریع به پزشک مراجعه کنید.

اطمینان حاصل کنید که پزشک و یا دندانپزشک اطلاع داشته باشد که این دارو را مصرف می کنید. این دارو ممکن است بر نتایج حاصل از تست های خاص پزشکی تاثیر بگذارد.

 

 

 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتی كه یک دارو دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از این عوارض نيازمند مراقبتهای پزشكی و مراجعه به پزشک است.

در صورت مشاهده ی هر یک از عوارض زیر سریع به پزشک مراجعه کنید:
 

علایم بیشتر رایج

 • پرخاشگری و یا عصبانیت
 • اضطراب
 • تغییر در شخصیت
 • لرز
 • سرفه یا گرفتگی صدا
 • گریه
 • زوال شخصیت
 • اسهال
 • دهان خشک
 • رضایتمندی
 • تب
 • احساس ناراحتی عمومی 
 • سردرد
 • تنفس عمیق و سریع
 • ضربان قلب نامنظم 
 • کج خلقی
 • درد مفاصل
 • از دست دادن اشتها
 • کمر یا پهلو درد 
 • افسردگی
 • درد عضلانی 
 • حالت تهوع
 • ادرار کردن دردناک و یا با مشکل
 • پارانویا
 • واکنش سریع و یا بیش از حد 
 • تغییرات سریع خلق و خو
 • بی قراری
 • تکان 
 • لرز
 • تنگی نفس
 • خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
 • گلو درد
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • تعرق
 • مشکل خواب
 • خستگی یا ضعف غیر معمول
 • استفراغ

 

علایم کمتر رایج

 • خون دماغ
 • احساس سوزش، پیچش، خارشک، بی حسی، سوزن سوزن شدن، " مورمور شدن در اثر خواب‌ رفتگي‌"، و یا جِز جِز
 • بی دست و پایی یا عدم تعادل
 • دلسردی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • دوبینی
 • گوش درد
 • احساس حرکت داشتن خود و یا محیط اطراف
 • احساس غم یا تهی بودن
 • افزایش حرکات بدن
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • از دست دادن حافظه
 • تغییرات خلق و خوی یا روانی 
 • فوران خشم
 • درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان های گونه
 • مشکل حافظه
 • قرمزی و تورم گوش
 • تشنج
 • احساس چرخش
 • لرزش و ناپایداری در هنگام راه رفتن
 • لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
 • تنگی قفسه سینه
 • خستگی
 • لرزش یا تکان دست یا پا
 • مشکل تمرکز
 • عدم تعادل، لرزش، و یا دیگر اختلالات مرتبط با کنترل عضلات و یا هماهنگی

 

دلیل ناشناخته

 • تلاش برای کشتن خود
 • فراموشکاری
 • خونریزی لثه
 • تاول، پوسته پوسته شدن، یا شل شدن پوست
 • نفخ
 • خون در ادرار یا مدفوع
 • مدفوع خونین، سیاه، و یا قیری
 • تاری دید
 • تغییر در بینایی
 • درد قفسه سینه
 • یبوست
 • ادرار تیره
 • مشکل در حرکت
 • ضربان سریع قلب 
 • تب با یا بدون لرز
 • احساس خستگی یا ضعف عمومی
 • تب شدید
 • افزایش حرکات بدن
 • سوء هاضمه
 • خارش
 • مدفوع روشن رنگ 
 • درد یا سفتی عضلانی 
 • ادرار کردن دردناک و یا با مشکل
 • درد معده، پهلو، و یا شکم _ که به کمر گسترش می یابد
 • پوست رنگ پریده
 • لکه های قرمز روی پوست
 • ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش رنگ
 • چشمان قرمز و تحریک شده 
 • زخم، جراحت، و یا لکه های سفید روی لب و یا در دهان
 • درد معده_ بدون توقف
 • تورم غدد
 • تورم مفاصل
 • داشتن افکار خودکشی و یا تلاش برای کشتن خود
 • مشکل در تعادل
 • فشردن، چرخاندن، و یا حرکات تکراری و کنترل نشده زبان، لب ها، صورت، بازوها، پاها 
 • حرکات تند و کنترل نشده دستها، بازوها، پاها
 • حرکات کنترل نشده لبها، زبان، و یا گونه
 • خونریزی و یا کبودی غیر قابل توضیح 
 • خونریزی و یا کبودی غیر معمول 
 • درد شکم یا معده 
 • کاهش وزن
 • چشمان و یا پوست زرد رنگ

 

تعدادی از عوارض جانبی نیاز به توجه پزشکی ندارد. این عوارض به مرور و با عادت بدن به دارو از بین می روند. درمانگر می تواند راه هایی برای جلوگیری و یا کاهش برخی از این عوارض جانبی ارایه دهد. چنانچه این عوارض طولانی و آزار دهنده شدند، و یا ابهامی در موردشان داشتید به پزشک مراجعه کنید:

علایم بیشتر رایج

 • از دست دادن قدرت یا انرژی
 • درد و ضعف عضلانی 
 • درد
 • غدد متورم و دردناک در گردن
 • مشکل بلع
 • احساس ضعف غیر معمول
 • تغییرات صدا

 

علایم کمتر رایج

 • بدن درد 
 • سوزش، خشکی، و یا خارش چشم
 • تغییر در رنگ پوست
 • احتقان
 • سرفه افزایش یافته
 • جوش
 • عطسه

 

دلیل ناشناخته

 • ریزش و یا نازک شدن مو
 • جوش های پوستی خشن، پوسته پوسته، و تراوش کننده

 


ممکن است عوارض دیگری که در این لیست نیامده در برخی بیماران رخ دهد. در این خصوص به پزشک معالج مراجعه شود. 

 

 

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان صرعداروهای ضد تشنجداروهای ضد صرعکنترل تشنج در هنگام درمان صرعکنترل تشنج مرتبط با صرع
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه