منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لووکارنیتین (خوراکی، وریدی)

(Levocarnitine (Oral Route, Intravenous Route

دارو شناسی

داروی لووکارنیتین جهت پیشگیری و درمان کمبود کارنیتین_به ویژه در مبتلایان به  بیماری های کلیوی تحت دیالیز_ تجویز می شود. این دارو برای افرادی تجویز می شود که بدن آنها توانایی دریافت درست کارنیتین از رژیم غذایی را ندارد. کمبود کارنیتین می تواند منجر به اختلالات کبد، قلب، و عضلات شود. 

 

کارنیتین در دو فرم موجود است: لووکارنیتین ( Levocarnitine یا اِل-کارنیتین) و دی اِل-کارنیتین (D,L-carnitine). لووکارنتین (اِل-کارنیتین) را نباید با دی اِل-کارنیتین (با برچسب دارویی "ویتامین بی تی ( B T)" ) اشتباه گرفت. فقط فرم "اِل (L)" کارنیتین توسط بدن برای درمان کمبود جدی کارنیتین استفاده می شود. فرم دی اِل به بدن در استفاده از چربی کمک نمی کند و در واقع در آن تداخل کرده و منجر به کمبود لووکارنیتین می شود.  

 

برخی از برندهای لووکارنیتین تنها با تجویز پزشک در دسترس هستند_ به ویژه در ایالات متحده.

 

تجربیات نشان می دهند که مصرف این دارو، برای سایر مشکلات پزشکی نیز مفید است. اگر چه، در برچسب محصول این مصارف نوشته نشده است، می توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • کمبود کارنیتین به دلیل درمان با والپروئیک اسید

 

اشکال دارویی:

 • کپسول
 • قرص
 • محلول
 • قرص وافر
 • پودر

 

پیش از مصرف


در صورتيكه تصميم به مصرف دارويی داريد همه جوانب آن بايد به دقت بررسی گردد. اين تصميمی است كه شما و پزشكتان می گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول، به هر دارویی و یا این داروی خاص حتما پزشک معالج خود را مطلع سازید. همچنین درمانگران را آگاه نمایید از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید. در صورتيكه  بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

 

اطفال
مطالعات دقیق و کافی در خصوص اثر بخشی این دارو در کودکان وجود ندارد. با این حال، اثرات جانبی لووکارنیتین در کودکان متفاوت از دیگر گروه های سنی در نظر گرفته نمی شود.

 

سالمندان
مطالعات دقیق و کافی در خصوص اثر بخشی این دارو در سالمندان انجام نشده است. با این حال، اثرات جانبی لووکارنیتین در سالمندان متفاوت از دیگر گروه های سنی نیست.  

 

دوران بارداری
مطالعات بر حیوانات نشاندهنده ی اثرات منفی این دارو نبودند. با این حال، مطالعات کافی در خصوص اثرات این دارو در زنان باردار وجود ندارد. 

 

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصی در خصوص اثر بخشی این دارو بر زنان شيرده صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفی آن بايد درنظر گرفته شود.

 

تداخلات دارویی
بی شک هيچ دارويی نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويی، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنين مواردی ممكن است پزشک مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروی ديگری تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف دارویی ديگر آنرا با پزشک خود مطرح سازيد.

استفاده از این دارو با هرکدام از داروهای زیر توصیه نمی شود. پزشک ممکن است درمان با این دارو را شروع نکند و در صورت ضرورت تجویز ممکن است تغییراتی در دیگر دارو ها اعمال نماید.

 • Acenocoumarol


تداخلات دارویی دیگر
بي شک هيچ دارويی را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالی آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز تداخلاتی ایجاد مي كند.

 

سایر مشکلات پزشکی 
وقوع مشكلات پزشکی ديگر ممكن است بر اثربخشی اين دارو تاثير بگذارد. بنابراین پزشک را از وجود آنها آگاه کنید، به ویژه موارد زیر :  

 • تشنج _ در اکثر موارد رخ می دهد و بیشتر در بیماران دارای سابقه تشنج دیده می شود
 • اختلال شدید کلیوی_ تجویز دوز بالای لووکارنیتین خوراکی برای مدت زمان طولانی ممکن است در بدن بیماران مبتلا به بیماری کلیوی شدید تجمع کرده و باعث انسداد شود

 

نحوه مصرف

لووکارنیتین را فقط همراه با و یا بعد از غذا مصرف کنید. فرم محلول آن باید به آرامی نوشیده شود تا ناراحتی معده/ شکم کمتر رخ دهد. محلول خوراکی ممکن است به تنهایی و یا مخلوط با نوشیدنی و یا مواد غذایی دیگر مصرف شود.

زمانی که مقدار دارو در خون ثابت بماند، احتمال بروز عوارض ناخواسته کم می شود. اگر مجبور به مصرف بیش از یک دوز در روز هستید، آنها را در فواصل مساوی در طول روز مصرف کنید. دوزها باید حداقل 3 تا 4 ساعت با هم فاصله داشته باشند. چنانچه در این مورد نیاز به کمک دارید با پزشک یا تیم درمانی تماس بگیرید.


میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است؛ در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو پیروی نمایید . اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید. 


مقدار داروی مصرفی شما در روز، همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

دوز اشکال خوراکی (محلول)
برای پیشگیری یا درمان کمبود کارنیتین:

 • بزرگسالان و نوجوانان.... ابتدا، 1 گرم، یک بار در روز، همراه با غذا. در صورت نیاز پزشک میزان دوز مصرفی را تغییر می دهد.
 • کودکان.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. دوز معمول اولیه به میزان 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن (22.7 میلی گرم به ازای هر پوند)، تقسیم شده در مقادیر کوچک همراه با وعده های غذایی است. در صورت نیاز پزشک میزان دوز مصرفی را تغییر می دهد.


دوز اشکال خوراکی (قرص)
برای پیشگیری یا درمان کمبود کارنیتین:

 • بزرگسالان و نوجوانان.... 990 میلی گرم، دو یا سه بار در روز، همراه با غذا.
 • کودکان.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. دوز معمول اولیه به میزان 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن (22.7 میلی گرم به ازای هر پوند) ، تقسیم شده در مقادیر کوچک همراه با وعده های غذایی است. در صورت نیاز پزشک میزان دوز مصرفی را تغییر می دهد.


دوز اشکال تزریقی 
برای درمان کمبود کارنیتین:

 • بزرگسالان و کودکان.... بر اساس وزن بدن، دوز دارو توسط پزشک تعیین می شود. معمولا، دوز دارو به میزان 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن (22.7 میلی گرم به ازای هر پوند) در روز داخل ورید تزریق می شود. در صورت نیاز پزشک میزان دوز مصرفی را تغییر می دهد.


برای پیشگیری و درمان کمبود کارنیتین در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی تحت همودیالیز:

 • بزرگسالان و کودکان.... 10 تا 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز، پس از دیالیز. 3 تا 4 هفته پس از درمان، بر اساس نتایج تست های آزمایشگاهی، دوز ممکن است کاهش یابد.


در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوز اين دارو، به محض يادآوری آن را مصرف كنيد. چنانچه زمان دوز بعدی فرا رسيده بود، طبق همان زمانبندی پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آن داروی اضافی نخورید.
مصرف دو دوز نزدیک به هم باعث ناراحتی معده و شکم می شود.


شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم نگه داريد. 

 • از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. 
 • دور از دسترس كودكان قرار دهيد. 
 • داروی تاریخ گذشته را دور بریزید ( در خصوص بهترین روش از بین بردن دارو از پزشک سوال کنید).

 

اقدامات احتیاطی

در طول دوره ی درمان، برند یا دوز را تغییر ندهید مگر آنکه از قبل با پزشک معالج هماهنگ کرده باشید. برندهای مختلف این دارو تاثیرات یکسان ندارند. چنانچه در خرید دوباره برند دارویی متوجه تغییر شدید سریع به داروخانه مراجعه و چک کنید. 

 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتی كه یک دارو دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از این عوارض نيازمند مراقبتهای پزشكی و مراجعه به پزشک است.

تعدادی از عوارض جانبی نیاز به توجه پزشکی ندارد. این عوارض به مرور و با عادت بدن به دارو از بین می روند. درمانگر می تواند راه هایی برای جلوگیری و یا کاهش برخی از این عوارض جانبی ارایه دهد. چنانچه این عوارض طولانی و آزار دهنده شدند، و یا ابهامی در موردشان داشتید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است عوارض دیگری که در این لیست نیامده در برخی بیماران رخ دهد. در این خصوص به پزشک معالج مراجعه شود.

 

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان کمبود کارنیتینپیشگیری از کمبود کارنیتین در بیماران همودیالیزیدرمان دارویی کمبود کارنیتینپیشگیری دارویی از کمبود کارنیتین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه