منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

مفناید (کرم موضعی)

(Mafenide (Topical route

دارو شناسی

مفناید یک داروی سولفا می باشد که برای پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی یا قارچ استفاده می شود. این دارو از رشد قارچ یا باکتری جلوگیری می کند. پماد مفناید بر روی پوست یا منطقه دچار مشکل به کار می رود و از بروز عفونت های باکتریایی یا قارچی که باعث سوختگی می شوند، پیشگیری می کند. 
به همراه این دارو، داروهای دیگری برای سوختگی مورد استفاده قرار می گیرند. بیماران با سوختگی های شدید یا سوختگی های وسیع باید در بیمارستان درمان شوند. این دارو فقط با ارائه نسخه پزشک به فروش می رسد. 
این محصول به شکل های زیر در بازار موجود است: 
•    پودر برای سوسپانسیون 
•    پودر برای محلول
•    کرم

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای مورد مصرف یک دارو، خطرات و مزایای آن باید در کنار یکدیگر سنجیده شوند. تصمیم نهایی در مورد مصرف دارو توسط بیمار و پزشک گرفته می شود. در مورد این دارو نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:
آلرژی و حساسیت
اگر نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری واکنش حساسیتی غیرطبیعی نشان داده اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به علاوه  هر گونه حساسیت دیگر، از جمله حساسیت غذایی، حساسیت به حیوانات و پرندگان و حساسیت به مواد نگهدارنده، را با پزشک درمیان بگذارید. در صورت مصرف هر دارو بدون نسخه پزشک بروشور مربوط به دارو را با دقت مطالعه کنید. 
اطفال
مصرف مفناید برای نوزادان کمتر از 2 ماه توصیه نمی شود. داروهای سولفا ممکن است باعث بروز مشکلات کبدی در این نوزادان شود. 
سالمندان 
بسیاری از داروها در افراد مسن مورد آزمایش قرار نگرفته اند. بنابراین تاثیر این داروها بر روی این گروه سنی مشخص نشده است و عوارض جانبی آنها شناخته نشده است. اطلاعاتی در مورد مصرف داروی مفناید در افراد مسن و مقایسه آن با جوانان وجود ندارد. 
دوران بارداری
بررسی های کافی در مورد تاثیر داروی مفناید بر روی زنان باردار انجام نشده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات کافی در مورد تاثیر دارو بر روی نوزاد با مصرف دارو در دوران شیردهی، انجام نشده است. در زمان تغذیه نوزاد با شیرمادر، بهتر است خطرات بالقوه و مزیت های دارو با هم مقایسه شوند. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها به هیچ عنوان نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما در برخی موارد علیرغم وجود تداخلات دارویی، دو دارو باید با هم مورد مصرف قرار گیرند. در اینگونه موارد پزشک یا میزان مصرف هر دارو را تغییر خواهد داد و یا تدابیر احتیاطی دیگر خواهد اندیشید. در زمان تجویز این دارو، اگر هر یک از داروهای لیست شده در زیر را مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. تداخلات زیر براساس اهمیت آنها انتخاب شده اند و لزوما فراگیر نیستند.
مصرف داروی مفناید با داروهای زیر توصیه نمی شود. ممکن است پزشک تصمیم بگیرد درمان شما را با این دارو انجام ندهد و دیگر داروهای شما را تغییر دهد. 
•    Methenamine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید نزدیک به زمان خوردن غذا مصرف شوند، چرا که تداخلاتی ممکن است رخ دهند. مصرف الکل و دخانیات با برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز مشکل شود. در مورد رابطه مصرف داروی خود با الکل و دخانیات و انواع غذاها با پزشک خود مشورت کنید. 
سایر مشکلات پزشکی 
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر گونه مشکل پزشکی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید، به ویژه اگر مبتلا به یکی از موارد زیر هستید:
•    مشکلات خونی – مصرف مفناید شرایط را بدتر می سازد. 
•    کمبود گلوکز 6- فسفات دهیدروژناز (کمبود آنزیم G6PD) – مصرف مفناید در افراد مبتلا به این بیماری منجر به کم خونی همولیتیک می شود. 
•    مشکلات ریوی
•    مشکلات کلیوی
•    متابولیک اسیدوزی – مصرف مفناید در افراد مبتلا به این شرایط خطر بروز عوارض جانبی به نام متابولیک اسیدوزیس را افزایش می دهد. 

نحوه مصرف

•    پیش از استفاده از این دارو، منطقه آسیب دیده را تمیز کنید. پوست مرده و یا سوخته و دیگر بقایا را از این بخش بردارید. 
•    در هنگام مصرف این دارو دستکش استریل بپوشید: برای مصرف موضعی لایه نازکی از مفناید را روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. منطقه آسیب دیده را تمام وقت با این دارو بپوشانید. 
•    اگر این دارو با حرکت به اطراف یا حمام گرفتن، از روی بخش آسیب دیده پاک شد، مجددا آن از آن اتفاده کنید. 
•    پس از استفاده از این دارو بر روی منطقه تحت درمان، بهتر است روی ان را با یک پانسمان بپوشانید و یا در صورت تمایل بدون پوشش رها کنید. 
برای اینکه بخش دچار سوختگی روی پوست به طور کامل درمان شود، مصرف مفناید را در تمام طول دوره درمان ادامه دهید. باید مصرف دارو را تا زمان بهبود منطقه آسیب دیده یا آمادگی برای تشکیل پوست جدید ادامه دهید. 
میزان مصرف
میزان مصرف این دارو برای بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. دارو را طبق دستور پزشک و یا دستورالعمل روی بسته بندی دنبال کنید. میزان مصرف دارو که در ادامه به آن اشاره شده است، مربوط به میزان متوسط مصرف این دارو می باشد. اگر مقدار مصرف شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر با مشورت پزشک. 
میزان دارویی که مصرف می کنید به قدرت آن دارو بستگی دارد. به علاوه میزان دفعاتی که از یک دارو در هر روز استفاده می کنید، مدت زمان بین هر بار مصرف و طول دوره مصرف دارو بستی به مشکلی دارد که به خاطر آن، داروی مورد نظر تجویز شده است. 
•    برای مصرف موضعی دارو (پماد یا کرم): 
    برای عفونت باکتریایی یا قارچ: 
•    بزرگسالان و کودکان بیشتر از  ماه – یک یا دو بار در روز مصرف شود. 
•    نوزادان  تا 2 ماهگی – مصرف دارو توصیه نمی شود. 
•    برای مصرف موضعی دارو (محلول): 
    برای عفونت باکتریایی یا قارچ: 
•    بزرگسالان و کودکان از  ماه بیشتر – هر 4 تا 8 ساعت در روز مصرف شود، لازم است که پانسمان مرطوب بماند. 
•    نوزادان  تا 3 ماهگی – مصرف دارو توصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه باید کرد؟ 
اگر شما یک وعده دارویی را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، دارو را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به وعده بعدی می باشد، داروی فراموش شده را نادیده بگیرید و مانند قبل به مصرف خود ادامه دهید. هرگز دو وعده را همزمان مصرف نکنید.
شیوه نگهداری
دارو را در بسته خود و در دمای اتاق، دور از گرما و رطوبت، یخ زدگی و نور مستقیم، نگهداری کنید. دارو دور از دسترس اطفال باشد. داروهای قدیمی و تاریخ گذشته و داروهایی را که دیگر مصرف نمی کنید در خانه نگهداری نکنید.

اقدامات احتیاطی

مراجعه به پزشک طی ملاقات های مکرر برای بررسی تاثیر دارو و میزان بهبود بیماری، بسیار اهمیت دارد. 
اگر عفونت یا سوختگی پوست طی چند روز بهبود پیدا نکرد یا اگر دچار سوختگی جدی شده اید و منطقه وسیعی از بدن شما دچار این مشکل است، بهبود چند هفته طول می کشد. اگر در این شرایط هم بهبودی حاصل نشد و یا آسیب دیدگی بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. 

عوارض جانبی

هر دارویی همراه با تاثیرات اولیه دارای غوارض جانبی نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض رخ نمی دهند، اما در صورت بروز هر یک از آنها به پزشک مراجعه کنید. 
برخی عوارض جانبی به درمان نیاز نخواهند داشت و طی درمان و با سازگاری بدن با دارو برطرف خواهند شد. به علاوه پزشک نیز راه کارهایی برای کاهش این عوارض ارائه خواهد داد. در صورت مشاهده هر گونه عوارض مستمر و آزاردهنده به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

مفنایدMafenideکرم مفناید اس دیSulfamylonMafenide Sd 30G Creamداروی سولفادرمان عفونت های باکتریاییدرمان قارچ
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه