منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لیدوکائین (چشمی)

Akten

دارو شناسی

نام تجاری در آمریکا
Akten
توضیحات
لیدوکائین به خانواده از دارو ها به نام بیهوشی موضعی تعلق دارد. این دارو برای ایجاد بی حسی پیش از انجام فرایند های خاص (عمل) ، به روی چشم مالیده می شود. دارو بی حسی را از طریق مسدود کردن سیگنال ها در انتهای رشته های عصبی چشم اعمال می کند.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    ژل
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
کودکان
در زمینه ی رابطه ی سن بر اثر گذاری ژل لیدوکائین روی جمعیت خردسال تا کنون تحقیقات مناسبی انجام نگرفته است. امنیت و اثرگذاری تائید نشده است.
سالمندان
تحقیقات که تا به امروز انجام شده نتیاجی مبنی بر به همراه داشتن مشکلات خاص سالمندان را در برنداشته است.
 

نحوه مصرف

تنها یک پرستار یا یک متخصص آموزش دیده این دارو را روی چشم اعمال می کند. این دارو تنها با چکاندن تعداد صحیح قطرات بر روی ناحیه ای از سطح چشم که عمل قرار است بر روی آن انجام شود، مصرف می شود. برای بیشتر عمل ها (سرپایی) تنها چکاندن دو قطره کافیست. هرچند، برای برخی عمل ها به مقدار بسیار بیشتری از دارو احتیاج است.

اقدامات احتیاطی

پس از چکاندن یا مالیدن لیدوکائین، چشم را با دست نمالید تا اینکه حس چشم دوباره برگردد(بی حسی پایان یابد). اگر پیش از برگشت به حال عادی چشم را بمالید این عمل می تواند باعث جراحت یا آسیب جدی به چشم شود.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
شناخته شده
•    تاری یا تغییر در دید
•    احساس سوزش در ناحیه ی چکاندن/مالیدن دارو
•    قرمزی بخش سفید چشم یا داخل پاک ها

برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید.
شناخته شده
•    سردرد
 دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. درصورتی که از این دارو استفاده می کنید مهم است که پزشکتان بداند اگر هریک از دارو های لیست زیر را هم مصرف می کنید. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند.
 مصرف این دارو با هریک از دارو های زیر توصیه نمی شود.  ممکن است پزشک تصمیم بگیرد برای درمان این تجویز را نکند یا دارو های دیگری را که مصرف می کنید تغییر دهد.
•    Amiodarone

اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند. 
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

Lidocaineبیهوشی موضعیبی حسیچشم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه