منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لودوکسامید (چشمی)

Alomide

دارو شناسی

محلول چشمی لودوکسامید برای درمان بیماری های خاص چشم که به واسطه ی حساسیت ایجاد شده اند استفاده می شود. این دارو از طریق فعال کردن سلول هایی خاص به نام  سلول های میله ای(mast cells) برای جلوگیری از آزادسازی موادی که باعث واکنش حساسیت زا می شوند، عمل می کند.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
تحقیقات انجام شده بر روی این دارو تنها بر روی بزرگسالان بوده و هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی کارکرد لودوکسامید در کودکان زیر دو سال با کاکرد آن در سایر گروه های سنی در دست نیست. برای کودکان بزرگتر نیز عوارض جانبی یا مشکلاتی که این دارو برای بزرگسالان ایجاد می کند، قابل پیش بینی می باشد.
سالمندان
بسیاری داروها به طور خاص در سالمندان مورد تحقیق قرار نگرفته اند. بنابراین ممکن است اینکه دقیقا آیا همانطور که برای افراد جوانتر کارکرد دارند یا آیا عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی در افراد سالمند ایجاد می کنند، شناخته نشده است.
هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی کارکرد لودوکسامید بر روی سالمندان با سایر گروه های سنی در دسترس نمی باشد.
 

نحوه مصرف

برای مصرف قطره:
•    ابتدا دستهایتان را بشویید.سرتان را به عقب خم کنید و به آرامی زیر پلک پایینی را فشار دهید. پلک پایینی را به آرامی از پلک بالا باز کنید تا فضای خالی مناسبی ایجاد شود. قطره را در این فضا، روی چشم بچکانید. پلک را رها کنید و به آرامی چشم راببندید. پلک نزنید. چشم را بسته نگه دارید و برای 1 یا 2 دقیقه به آرامی کنار چشم را فشار دهید تا دارو به خوبی جذب چشم شود.
•    اگر فکر می کنید دارو را به خوبی داخل چشم نچکاندید، یک قطره ی دیگر بچکانید.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم). ضمنان همواره در قوطی قطره چکان را بسته نگه دارید. استفاده از قطره ی چشمی آلوده می تواند باعث آسیب جدی به چشم و از دست دادن بینایی شود.
برای اینکه این دارو به خوبی عمل عمل کند باید هر روز طی نوبت های مرتب به میزان مصرف صحیح، بر اساس دستور پزشک مصرف شود.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای حساسیت های چشم:
o    بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال- طی سه ماه روزانه 4 قطره در نوبت های منظم.
o    کودکان زیر 2 سال- استفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می شود.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگه داری
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

اگر علائمتان بهتر نشد یا وضعیتتان بدتر شد با پزشک درمیان بگذارید.

عوارض جانبی

 به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
ناشناخته
•    تاری دید
•    احساس وجود چیزی در چشم، خارش، ناراحتی، قرمزی، اشک یا آب آوردن چشم، یا دیگر التهابات چشم و پلک.( مواردی که پیش از مصرف دارو وجود نداشته اند پس از مصرف دارو در حال بدتر شدن اند.)
موارد نادر
•    گیجی
•    ماده مخاطی در چشم، چشم درد، یا ورم چشم یا پلک(مواردی که پیش از مصرف دارو وجود نداشته اند پس از مصرف دارو در حال بدتر شدن اند.)
•    سردرد
•    حساسیت چشم به نور
•    جوش پوستی
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید
شناخته شده
•    سوزش یا احساس گزیدگی( پس از مصرف دارو)
موارد شناخته نشده یا نادر
•    تیر کشیدن چشم
•    کبره بستن بر کناره ی چشم یا پلک
•    خواب آلودگی
•    خشکی بینی و چشم
•    احساس گرما در چشم
•    احساس گرما در بدن
•    حالت تهوع یا ناراحتی معده
•    قی روی پلک یا مژه
•    عطسه
•    چشبناکی چشم ها
•    خستگی چشم

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند. 
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

Lodoxamideحساسیتچشمسلول های میله ای
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه