منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لیوپرولاید (زیرجلدی، درون عضلانی)

Eligard Lupron Lupron Depot Lupron Depot-Ped Viadur

دارو شناسی

لیوپرولاید یک هورمون مصنوعی( مردانه) است که بسیار به هورمون های طبیعی که در مغز تولید می شوند شباهت دارد. این دارو برای درمان تعدادی از مشکلات پزشکی مانند:
•    کم خونی حاصل از خونریزی لیمویوم رحمی ( تومور های ریشه ای در رحم)
•    سرطان پروستات پیشرفته
•    عمده ی بلوغ های زودرس، وضعیتی که بلوغ زودرس را در پسران (زیر 9 سال) و دختران (زیر8 سال) ایجاد می کند.
•     درد درون زهدانی (به وجود آمدن نابجای بافت های درون زهدانی به ویژه در تخمدان های زن)
در صورت استفاده ی مرتب آقایان، لیوپرولاید باعث کاهش سطح تستسترون می شود. کاهش میزان تستسترون در بدن به درمان سرطان پروستات کمک می کند.
 در صورت استفاده ی مرتب بانوان، لیوپرولاید باعث کاهش سطح استروژن می شود. کاهش میزان استروژن در بدن به درمان سرطان دهانه ی رحم کمک می کند. لیوپرولاید همچنین تومور های درون رحم را کوچک می کند که این امر سبب کاهش خونریزی واژن شده و به جلوگیری از کم خونی کمک می کند.
 در صورت استفاده ی مرتب دختران و پسرانی که بلوغ زودرس دارند، لیوپرولاید سرعت نمو ناحیه ی تناسلی را در هر دو جنس کاهش می دهد. لیوپرولاید همچنین سرعت رشد پستان را نیز کاهش می دهد. این دارو تنها تا زمانی که کودک از آن استفاده می کند جلو بلوغ زودرس را می گیرد.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    پودر برای سوسپانسیون (تاخیر)، سه ماهه
•    محلول
•    پودر برای سوسپانسیون، 1 ماهه
•    پودر برای سوسپانسیون، 4 ماهه
•    پودر برای سوسپانسیون، 6ماهه
•    پودر محلول
•    کیت (بسته بندی)
•    پودر برای سوسپانسیون (تاخیر)
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید


کودکان
تحقیقات که تا به امروز انجام شده نتیاجی مبنی بر به همراه داشتن مشکلات خاص مربوط به کودکان را در برنداشته است. هرچند استفاده از این دارو برای کودکان زیر دوسال توصیه نمی شود. اثر لیوپرولاید برای جلوگیری از بلوغ زودرس کمی پس از توقف مصرف دارو از میان می رود و بلوغ به شکل عادی ادامه پیدا می کند.
در زمینه ی رابطه ی سن بر اثر گذاری Eligard®, Lupron®, Lupron Depot® ، Lupron Depot®سه ماهه، Lupron Depot®4 ماهه، Lupron Depot®شش ماهه یا Viadur® روی جمعیت خردسال تا کنون تحقیقات مناسبی انجام نگرفته است. امنیت و اثرگذاری تائید نشده است.


سالمندان
تحقیقات که تا به امروز انجام شده نتیاجی مبنی بر به همراه داشتن مشکلات خاص سالمندان که اثرگذاری مطلوب Eligard®, Lupron®, Lupron Depot® ، Lupron Depot®سه ماهه، Lupron Depot®4 ماهه، Lupron Depot®شش ماهه بر سالمندان را در برنداشته است.
 هیچ اطلاعاتی از رابطه ی سن و تاثیر Viadur® بر سالمندان در دسترس نیست.


بارداری
تمام دوره های سه ماهه/ دسته بندی بارداری c
توضیحات: آزمایش بر روی حیوانات تاثیرات نامساعد نشان داده و هیچ تحقیقات کافی در مورد زنان باردار وجود ندارد.یا هیچ تحقیقاتی بر روی حیوانات انجام نشده و تحقیق کافی در زنان باردار صورت نگرفته است.


شیردهی 
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید.
 

نحوه مصرف

برای تزریق لیوپلوراید یا
(Eligard®, Lupron® injection, Lupron Depot®, Lupron Depot®-Ped 1-month or 3-month, Lupron Depot®-3 month, Lupron Depot®-4 month, or Lupron Depot®-6 month)
:
•    این دارو توسط پرستار یا متخصص آموزش دیده ی دیگری تزریق می شود. این دارو به شکل  زیرجلدی(زیر پوست) یا درون ماهیچه تزریق می شود.
•    در مصرف طولانی مدت، دارو ممکن است هر ماه  یا هر 3 الی 12 ماه یک بار تزریق شود. برای جا نماندن از برنامه، مطمئن شوید هیچ نوبت تزریقی را از دست نمی دهید.
•    امکان دارد برای تزریق خانگی آموزش دیده باشید. ابتدا مطمئن شوید به خوبی تمام دستورالعمل ها پیش از تزریق متوجه شده اید. از مصرف میزان بیشتر یا نوبت مصرف بیشتر از آنچه پزشک تجویز کزده بپرهیزید.
•    بخش هایی از بدن که می توان تزریق را در آن ها انجام داد به شما نشان داده خواهد شد. در هر نوبت قسمت متفاوتی از بدن برای تزریق را انتخاب کنید.  به یاد داشته باشید در کدامیک از قسمت های بدن تزریق صورت گرفته تا در دفعات بعدی  بخشی که قبلا در آن تزریق شده دوباره سوزن نخورد.
•    در هر نوبت تزریق از یک سرنگ و سوزن نو استفاده کنید.
•    پیش از هر تزریق به دقت به دارو نگاه کنید تا هیچ ماده ی اضافی در آن نباشد و رنگش تغییر نکرده باشد. از دارویی که مواد اضافی قابل مشاهده در آن است یا رنگش تغییر کرده بپرهیزید.
•    در این موارد اگر سوالی دارید با پزشک مطرح کنید.

هر بسته بندی از لیوپرولاید دارای دستور مصرف بیمار است. دستور العمل را به دقت مطالعه کنید و مطمئن شوید کامل متوجه آن شده اید:
•    چگونه تزریق را آماده کنید.
•    چگونه از سرنگ استفاده کرده و آن را دور بیاندازید.
•    چگونه تزریق را انجام دهید.
•    تزریق را چه مدت می توان نگه داشت.
اگر کاشت لیوپرولاید (Viadur®) را دریافت کرده اید:
•    Viadur®یک داروی زیر پوستی است که طی جراحی زیر پوست بازو کاشته می شود. ممکن است پزشک به وسیله ی داروی بی حسی بازو را بی حس کند و پوست را برش کوچکی دهد تا داروی القاوی(implant) را با ابزار مخصوصی زیر پوست بکارد. برش بعد از کاشت بخیه می خورد. سپس زخم برای 24ساعت بانداژ می شود.
•    بعد از کاشت دارو زیر پوست برای 24 ساعت باید زخم را خشک و تمیز نگه دارید، و نباید حمام یا شنا کنید. باید از بلند کردن بار سنگین و انجام ورزش های بر تنش تا 48 ساعت بعد از کاشت دارو زیر پوست بپرهیزید.
•    بخیه حداقل پس از 3 روز بعد از درمان کامل زخم بریده شده، کشیده می شود.
•    دارو برای 1 سال زیر پوست باقی می ماند، سپس برداشته می شود. در صورت لزوم پزشک داروی جدیدی را برای 1 سال آینده زیر پوست جایگزین می کند.
•    دستور مصرف Viadur® به همراه دارو وجود دارد. به دقت آن را مطالعه کنید.
تنها از برندی که پزشک تجویز کرده استفاده کنید. برند های دیگر ممکن است آن کارایی را نداشته باشند.


نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
شیوه ی مصرف:
•    برای کم خونی حاصل از تومور رحمی یا سرطان دهانه رحم:
o    بزرگسالان- دوز مصرفی بستگی به محصول مشخص دارد. برخی نمونه ها بین 3.75 میلی گرم، هر 1 الی 3 ماه درون ماهیچه تزریق می شوند، یا 11.25 میلی گرم هر 3 ماه درون ماهیچه.
•    برای سرطان پروستات:
o    دوز مصرفی بستگی به محصول مشخص دارد. برخی نمونه ها 7.5 میلی گرم هستند که ماهی یک بار درون ماهیچه یا زیر پوست، 22.5 میلی گرم هر سه ماه زیر پوست یا داخل ماهیچه، یا 30 می لی گرم هر 4 ماه زیر پوست، یا 45 می لی گرم زیر پوست هر شش ماه تزریق می شوند.
•    برای بلوغ زودرس:
o    کودکان بالای 2 سال- دوز مصرفی بستگی وزن بدن دارد که توسط پزشک تعیین می شود. برای دوز شروع، محصول مصرف روزانه به ازای هرکیلوگرم وزن بدن 50 میکروگرم زیر پوست. بری دوز شروع،  محصول مصرف ماهیانه 0.3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق زیر پوست یا 7.5م.گ یا 11.25 م.گ یا 15 م.گ تزریق داخل ماهیچه هر 4 هفته. میزان مصرف محصول 3 ماهه 11.25م.گ یا 30 م.گ است.
o    مصرف دارو برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردیم چه؟
 این دارو حتما باید روی برنامه مشخص مصرف شود. اگر یک نوبت را از دست دادید یا فراموش کردید دارو را استفاده کنید برای دستورالعمل جدید با پزشک صحبت کنید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.( در مورد نحوه ی صحیح دور ریختن دارو هایی که به آنها نیازی ندارید، با پزشک مشورت کنید.)
 پس از آماده شدن محلول تزریق سریعا باید تزریق انجام شود و نگه داری نشود. Eligard®باید 30 دقیقه پس از ترکیب محلول تزریق شود و تزریق Lupron Depot® باید 2 ساعت پس از ترکیب انجام گیرد.
 سرنگ و سوزن مصرف شده را در یک بسته بندی محکم که سوزن نتواند آن را پاره کند دور بیندازید. این بسته بندی را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
 

اقدامات احتیاطی

 بسیار مهم است که پزشک روند بهبودی شما و فرزندتان را طی ویزیت های مرتب بررسی کند تا مطمئن شود دارو به درستی عمل می کند.  ممکن است برای بررسی عوارض ناخواسته به آزمایش خون و ادرار احتیاج شود.
این دارو ممکن است باعث بروز نوعی جدی از واکنش دارویی به نام anaphylaxis شود. این واکنش دارویی(Anaphylaxis) می تواند خطر مرگ داشته باشد و نیازمند رسیدگی پزشکی اورژانسی است. در هنگام مصرف این دارواگر جوش، خارش، خِرخِر،دشواری تنفس، بلع دشوار یا هر نوع از ورم دست، صورت یا دهان داشتید، سریعا به پزشک اطلاع دهید.
برای بیماران مونث: اگر باردار هستید یا احتمال بارداری دارید نباید از این دارو استفاده کنید. استفاده از این دارو در هنگام بارداری می تواند به بچه آیب برساند. اگر در هنگام مصرف این دارو فکر می کنید باردار شده اید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
بیمارانی که از لیوپرولید برای درمان بلوغ زودرس استفاده می کنند:
•    اگر مونث هستید ممکن است گهگاه خونریزی واژن داشته باشید.  اگر دوره ی معمول قاعدگی و خونریزی 2 ماه پس از مصرف این دارو ادامه یافت با پزشک تماس بگیرید.
•    اگر جوش یا التهاب در ناحیه ی تزریق ظاهر شد سریعا با پزشک درمیان بگذارید.
بیمارانی که از لیوپرولاید برای درمان سرطان دهانه ی رحم و کم خونی ناشی از تومور های درون زهدانی استفاده می کنند:
•    برای روز های ابتدایی درمان علائم وضعیت می توانند بدتر شوند. این طبیعی است. روند مصرف دارو را متوقف نکنید. اگر دراین باره نگرانی دارید با پزشک صحبت کنید.
•    در زمان مصرف لیوپرولاید ممکن است دوره ی عادت ماهانه ی شما تغییر کند یا ممکن است قاعدگی ماهانه متوقف شود.این امر در حین استفاده از این دارو قابل پیش بینی است. اگر دوره ی ماهانه پس از 60 تا90 روز پس از پایان مصرف دارو دوباره شروع نشد، سریعا با پزشک درمیان بگذارید.
•    این دارو ممکن است غلظت مواد معدنی استخوان را کاهش دهد، که ممکن است باعث پوکی استخوان یا ضعف در استخوان ها شود. در مورد اینکه این احتمال خطر چطور شبر شما اثر می گذارد با پزشک مشورت کنید.
•    طی زمان مصرف این دارو باید از وسایل پیشگیری جنسی که هیچ هورمونی ندارند استفاده کنید. اگر در این باره سوالی دارید با پزشک خود مطرح کنید.
•    اگر احتمال باردار شدن شما وجود دارد مصرف دارو را متوقف کنید و با پزشک در میان بگذارید. احتمال آن وجود دارد که مصرف لیوپرولاید در دوره ی بارداری موجب نقص درجنین یا حتی سقط شود.
•    
بیمارانی که از لیوپرولاید برای درمان سرطان پروستات پیشرفته استفاده می کنند:
•    در ابتدا برخی علائم شما ممکن است بدتر شوند یا علائم جدیدی داشته باشید. ممکن است دچار استخوان درد، کمر درد، مور مور شدن یا بی حسی بدن، ادرار خونی، یا دشواری در ادرار شوید. اگر هریک از این علائم را دارید یا علائمتان بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
•    این دارو مکن است بر سطح قند خون تاثیر بگذارد. اگر تغییری در نتیجه ی آزمایش قند خون یا ادرارتان مشاهده کردید یا هر سوالی داشتید با پزشک در میان بگذارید.
•    این دارو احتمال حمله ی قلبی یا سکته را افرایش می دهد. اگر درد یا ناراحتی قفسه ی سینه، ناراحتی یا درد در دست ها، فک، کمر یا گردن، گیجی، نفس کم اوردن، حالت تهوع یا استفراغ، یا تعریق نامعمول دارید، با پزشک در میان بگذارید.
•    این دارو می تواند باعث تغییر در ضربان قلب شود، وضعیتی مانند تطویل(prolongation) QT.ممکن است شیوه یا نظم تپش قلب را تغییر دهد و باعث بیهوشی یا عوارض جانبی جدی گردد. اگر هریک از علائم مشکلات ضربانی مانند تند شدن، کوبش یا تپش غیر معمول داشتید، سریعا با پزشک تماس بپیرید.
•    این دارو ممکن است غلظت مواد معدنی استخوان را کاهش دهد، که ممکن است باعث پوکی استخوان یا ضعف در استخوان ها شود. در مورد اینکه این احتمال خطر چطور شبر شما اثر می گذارد با پزشک مشورت کنید
•    اگر برنامه ای برای بچه دار شدن دارید پیش از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید. ممکن است مجبور شوید برای مدتی بعد از توقف مصرف دارو صبر کنید تا بعد از آن برایس بچه دار شدن اقدام نمایید.

پیش از انجام هرگونه آزمایش پزشکی به پزشکتان بگویید که از این دارو استفاده می کنید. نتایج آزمایش ها ممکن است تحت تاثیر مصرف این دارو قرار بگیرند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
برای بزرگسالان
کمتر معمول
•    ضربان قلب نامظم یا تند
نادر
•    درد استخوان، ماهیچه یا مفصل
•    غش
•    تنفس نامنظم یا تند
•    بی حسی یا مور مور شدن دست ها یا مچ پا
•    پف و ورم پلک ها یا دور چشم
•    جوش پوستی، کهیر یا خارش
•    کاهش فشار خون ناگهانی و شدید و افتادن 
•    گرفتگی قفسه سینه
•    دشواری تنفس
برای بیماران مذکر
معمول تر
•    درد دست، کمر یا فک
•    ادرار تیره یا خونی
•    محوی و تاری دید
•    سوزش ادرار
•    درد یا ناراحتی قفسه ی سینه
•    گرفتگی و سنگینی قفسه ی سینه
•    تنفس دشوار
•    ادرار دشوار و دردناک یا سوزناک
•    دشوارری در حرکت
•    گیجی
•    تکرر ادرار
•    سردرد
•    شب ادراری
•    درد یا خسکی ماهیچه
•    حالت تهوع
•    برافروختگی
•    درد مفاصل
•    رنگ پریدگی پوست
•    ذوق ذوق کردن گوش
•    نبض آرام یا تند
•    تعریق
•    تنفس با تقلا و دشواری
•    کبودی یا خونریزی غیر معمول
•    خستگی و ضعف غیر عادی
•    تکرر ادرار در شب
نادر
•    درد در کشاله ران یا پاها( بالاخص در ساق پا)
موارد شناخته نشده
•    تغییر وضعیت ذهنی
•    غش به خاطر گرفتگی قلبی
•    دو بینی
•    تغییر دید
•    استفراغ
برای بیماران مونث
نادر
•    اضطراب
•    کلفت شدن صدا
•    افزایش رشد مو
•    افسردگی
•    تغییر حالت روحی
برای کودکان
نادر
•    بدن درد
•    سوزش، خارش، قرمزی، یا ورم در قسمت تزریق
•    جوش پوستی
تنها برای کودکان مونث- قابل پیشبینی برای هفته های اول
نادر
•    خونریزی مداوم واژن
•    ترشح مداوم ماده ی سفید رنگ از واژن

برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید
برای بزرگسالان
معمولتر
•    تعریق ناگهانی و احساس گرما


کمتر معمول
•    خونریزی، کبودی، سوزش، خارش، درد، قرمزی، یا ورم در ناحیه ی تزریق
•    کاهش میل جنسی
•    ورم ساق یا مچ پا
•    ورم و اففزایش نرمی پستان
•    خوابیدن دشوار
•    افزایش وزن
تنها برای بیماران مونث


معمول تر
•    خونریزی واژن نامعمول و کم
•    توقف عادت ماهانه


کمتر معمول
•    سوزش، خشکی یا خارش واژن
•    درد لگن
تنها برای بیماران مذکر


معمولتر
•    کمر درد
•    سردی کردن
•    یبوست
•    سرفه
•    اسهال
•    تب
•    احساس عمومی ناراحتی یا مریضی
•    بی اشتهایی
•    درد یا ناراحتی در ناحیه ی تزریق
•    قرمزی صورت، گردن، دست ها و گهگاه بالای سینه
•    آبریزش بینی
•    لرزش
•    گلو درد
•    تعریق ناگهانی
•    خوابیدن دشوار
•    خواب آلودگی، منگی، خستگی، ضعف غیر معمول، یا کندی حرکت
کمتر معمول
•    درد استخوان
•    کاهش اندازه ی آلت جنسی
•    ناتوانی در داشتن یا نگه داشتن نعوض

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.


 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. درصورتی که از این دارو استفاده می کنید مهم است که پزشکتان بداند اگر هریک از دارو های لیست زیر را هم مصرف می کنید. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند.
مصرف این دارو با هریک از دارو های زیر توصیه نمی شود.  ممکن است پزشک تصمیم بگیرد برای درمان این تجویز را نکند یا دارو های دیگری را که مصرف می کنید تغییر دهد.
•    Amifampridine
•    Amisulpride
•    Bepridil
•    Cisapride
•    Dronedarone
•    Mesoridazine
•    Pimozide
•    Piperaquine
•    Saquinavir
•    Sparfloxacin
•    Terfenadine
•    Thioridazine
•    Ziprasidone

استفاده از این دارو با دارو های زیر معمولا توصیه نمی شود اما ممکن است در برخی موارد مورد نیاز باشد. اگر هر دو دارو باهم برای شما تجویز شده اند پزشک شما ممکن است میزان یا نوبت مصرف یکی یا هر دو را تغییر دهد. 
•    Alfuzosin
•    Amiodarone
•    Amitriptyline
•    Anagrelide
•    Apomorphine
•    Aripiprazole
•    Arsenic Trioxide
•    Asenapine
•    Astemizole
•    Atazanavir
•    Azithromycin
•    Bedaquiline
•    Chloroquine
•    Chlorpromazine
•    Ciprofloxacin
•    Citalopram
•    Clarithromycin
•    Clomipramine
•    Clozapine
•    Crizotinib
•    Cyclobenzaprine
•    Dabrafenib
•    Dasatinib
•    Delamanid
•    Desipramine
•    Disopyramide
•    Dofetilide
•    Dolasetron
•    Domperidone
•    Donepezil
•    Doxepin
•    Droperidol
•    Ebastine
•    Efavirenz
•    Eribulin
•    Erythromycin
•    Escitalopram
•    Famotidine
•    Felbamate
•    Fingolimod
•    Flecainide
•    Fluconazole
•    Fluoxetine
•    Formoterol
•    Foscarnet
•    Fosphenytoin
•    Galantamine
•    Gatifloxacin
•    Gemifloxacin
•    Granisetron
•    Halofantrine
•    Haloperidol
•    Hydroquinidine
•    Hydroxychloroquine
•    Hydroxyzine
•    Ibutilide
•    Iloperidone
•    Imipramine
•    Itraconazole
•    Ivabradine
•    Ketoconazole
•    Lapatinib
•    Levofloxacin
•    Lumefantrine
•    Mefloquine
•    Methadone
•    Metronidazole
•    Mifepristone
•    Mizolastine
•    Moxifloxacin
•    Nelfinavir
•    Nilotinib
•    Norfloxacin
•    Octreotide
•    Ofloxacin
•    Olanzapine
•    Ondansetron
•    Paliperidone
•    Panobinostat
•    Paroxetine
•    Pasireotide
•    Pazopanib
•    Pentamidine
•    Perflutren Lipid Microsphere
•    Perphenazine
•    Pimavanserin
•    Pipamperone
•    Pitolisant
•    Posaconazole
•    Probucol
•    Procainamide
•    Prochlorperazine
•    Promethazine
•    Propafenone
•    Protriptyline
•    Quetiapine
•    Quinidine
•    Quinine
•    Ranolazine
•    Rilpivirine
•    Risperidone
•    Ritonavir
•    Sertindole
•    Sevoflurane
•    Sodium Phosphate
•    Sodium Phosphate, Dibasic
•    Sodium Phosphate, Monobasic
•    Solifenacin
•    Sorafenib
•    Sotalol
•    Sulpiride
•    Sunitinib
•    Tacrolimus
•    Tamoxifen
•    Telaprevir
•    Telavancin
•    Telithromycin
•    Tetrabenazine
•    Tizanidine
•    Tolterodine
•    Toremifene
•    Trazodone
•    Trimipramine
•    Vandetanib
•    Vardenafil
•    Vemurafenib
•    Venlafaxine
•    Vilanterol
•    Vinflunine
•    Voriconazole
•    Vorinostat
•    Zuclopenthixol

تداخلات دارویی
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند. 
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارد. اگر مشکلات پزشکی دیگری داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید. بخصوص: حساسیت به الکل بنزیل- یکی از محصولات تزریقی Lupron® ممکن است در کودکان باعث واکنش آلرژیک گردد.
•    دیابت
•    Hyperglycemia( قند خون بالا)
•    Osteoporosis( نازکی یا پوکی استخوان)
•    سابقه ی صرع یا تشنج
•    سابقه ی سکته- با احتیاط استفاده شود چرا که ممکن است وضعیت را بدتر کند.
•    گرفتگی قلب
•    عدم تعادل الکترولیتی (مانند کمبود منیزم، پتاسیم، یا کلسیم)
•    سابقه ی حمله قلبی
•    مشکلات قلبی عروقی
•    مشکلات ضربان قلب- با احتیاط استفاده شود. ممکن است عئارض جانبی را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

لیوپرولایدهورمون مصنوعی( مردانه)هورمون های طبیعی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه