منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

امداستین(چشمی)

Emadine

دارو شناسی

محلول چشمی امداستین برای درمان علائم چشم که در اثر "حساسیت های ورم ملتحمه" ایجاد میشوند،استفاده میگردد.
این دارو از اثرات ماده ای به نام هیستامین که در بعضی از سلول های خاص چشم تولید و موجب حساسیت میشود،جلوگیری میکند.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس است و به شکل های زیر موجود است:

 • محلول

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها

اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.


اطفال
تحقیقات بر روی این دارو تنها روی بزرگسالان صورت گرفته است و اطلاعات خاصی در زمینه اثرات مصرف این دارو بر کودکان زیر 3 سال در مقایسه با دیگر سنین وجود ندارد


سالمندان
داروهای بسیاری بخصوص برای بیماران سالخورده مطالعه و بررسی نشده اند.با این حال،ممکن است  دقیقا همانگونه که بر جوانان اثر میگذارد عمل کند یا  موجب اثرات جانبی متفاوتی در بیماران  سالخورده شود.
اطلاعات خاصی در زمینه ی اثرات این دارو بر بیماران سالخورده در مقایسه با دیگر سنین در دست نیست.


ایام بارداری
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده که اثر مخرب بر جنین میگذارد. تحقیقات مناسبی بر روی زنان باردار یا حیوانات انجام نشده که عوارض این دارو را نشان داده شود.همچنین تحقیات بر روی زنان باردار هم انجام نشده است.


ایام شیردهی
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید
 

نحوه مصرف

اگر چشمانتان قرمز است از لنز استفاده نکنید.پیش از مصرف این دارو لنز باید از روی چشم برداشته شود.اگرچه شما باید ده دقیقه پس از استعمال این دارو صبر کنید و سپس دوباره لنزها را به چشم خود بزنید.


برای استفاده:

 • در ابتدا،دست های خود را بشویید.سر خود را به عقب بکشید و به آهستگی انگشت خود را به پوست پایین پلک پایینی فشار دهید.پلک پایینی را بکشید تا فضا باز شود.دارو را در فضای خالی چشم بچکانید.پلک را رها کرده و به آهستگی چشم را ببندید.پلک نزنید.برای 1 الی 2 دقیقه چشم ها را بسته نگه دارید تا دارو به خوبی جذب چشم شود.
 • اگر فکر میکنید دارو را به درستی داخل چشم نچکاندید ،یک بار دیگر امتحان کنید.
 • برای اینکه تا جای ممکن دارو از آلودگی حذف کنید،قطره چکان دارو را با هیچ سطحی تماس ندهید(از جمله چشم) و همچنین قوطی دارو را محکم بسته نگه دارید.

 نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد

برای مصرف چشم پزشکی(قطره چشمی)
برای حساسیت چشمی

 • بزرگسالان و کودکان 3 ساله و بزرگتر-1 الی چهار بار یک قطره در روز در چشم بچکانید
 • کودکان زیر 3 سال-استفاده و میزان مصرف بسته به تشخیص پزشک خواهد بود.

اگر یک نوبت را فراموش کردید
اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید،آن را رها کرده و به برنامه منظم مصرف خودتان بازگردید.میزان مصرف را دو برابر نکنید.


نگهداری
دارو را در یک قوطی در بسته و در دمای اتاق،دور از ضربه ،فشار،و نورمستقیم نگه دارید.آن را در فریزر نگذارید.
دور از دسترس کودکان نگه داشته شود.
داروهای تاریخ مصرف گذشته و داروهایی که دیگر به آنها نیازی ندارید را نگهداری نکنید.
از پزشکتان درباره چگونگی منظم کردن داروهایی که دیگر استفاده ای برایتان ندارند،سوال کنید.
 

اقدامات احتیاطی

اگر علائمتان بهبود پیدا نکرد و یا حتی بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:


کمتر شناخته شده

 • رویاهای غیر عادی
 • تاری دید و دیگر تغییرات در بینایی
 • قرمزی،ناراحتی و درد چشم
 • اشک،ناراحتی،یا دیگر ناراحتی هایی که پیش از درمان با این دارو وجود نداشتند یا در حین مصرف آن بدتر شده اند
 • ضعف

بعضی از عوارض جانبی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.این عوارض جانبی در مدتی که بدنتان با دارو سازگار میشود از بین میروند.اگرچه پزشکتان میتواند در مورد راه هایی که از طریق آنها میشود از این عوارض جلوگیری کرد یا تاثیرشان را کاهش داد ،شما را راهنمایی کند
اگر هرکدام از این عوارض جانبی ،ادامه دار و آزاردهنده شد یا هرگونه سوالی راجع به آنها داشتید با پزشک خود در میان بگذارید


بیشتر شناخته شده

 • سردرد

کمتر شناخته شده

 • بد مذاقی
 • سوزش و سوزن سوزن شدن چشم
 • خشک شدن چشم
 • احساس وجود داشتن یک شی خارجی در چشم
 • خارش
 • جوش پوستی
 • آبریزش بینی

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.وقتی که این دارو را مصرف میکنید،؛بسیار مهم است که اگر داروهای نام برده در زیر را مصرف میکنید با پزشک خود در میان بگذارید.دارو های نام برده بر اساس میزان اهمیتشان فهرست شده اند و لزوما همه آنها را شامل نمیشود.
استفاده از این دارو به همراه داروهای نام برده به هیچ وجه توصیه نمیشودمگردرمواقع خاص!!اگرهر دو داروها با یکدیگر تجویز شده اند پزشکتان ممکن است تصمیم بگیرد شما را با این دارو درمان نکند یا دیگر داروهایی که مصرف میکنید را تغییر دهد.

 • Bupropion
 • Donepezil


اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. دارو های نام برده بر 
درباره مصرف این دارو همراه با الکل و دخانیات با پزشک خود مشورت کنید
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

امداستینحساسیت های ورم ملتحمهEmedastine (Ophthalmic Route)
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه