منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اتپلیسرن(وریدی)

Exondys 51

دارو شناسی


تزریق اتپلیسرن برای درمان نقص رشد ماهچیه ای دوشن (DMD) در بیمارانی که مبتلا به دگرگونی ثابت ژن دیتروفین به اکسون 51 متغیر هستند استفاده میشود.
DMD یک بیماری نادر ژنتیکی عضلات است که موجب عدم  وجود پروتئنی به نام دیستروفین که به سالم ماندن سلول های پروتئنی کمک میکند میشود.
این دارو تنها تحت نظر مستقیم پزشک تزریق میشود.و به شکل های زیر موجود است:

  • محلول

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها

اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات انجام شده نشان نداده است که مشکلات خاص دوران کودکی اثرات مثبت تزریق اتپلیسرن،  را در کودکان کم میکند.
سالمندان
هیچگونه اطلاعاتی در زمینه ارتباط میان سن و تزریق اتپلیسرن،در بیماران سالمند وجود ندارد

ایام شیردهی
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید
 

نحوه مصرف


یک پرستار یا درمانگر حرفه ای این دارو را در بیمارستان به شما خواهد داد.این دارو از طریق یک سرنگ در رگ شما جای داده خواهد شد.
 

اقدامات احتیاطی

پزشک معالجتان روند درمان شما را در حین مصرف این دارو بررسی خواهد کرد.این امر به پزشک این اجازه را میدهد که عملکرد دارو را بررسی کند و به این نتیجه برسد که آیا همچنان باید دارو را مصرف کنید یا خیر!!!

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید


بیشتر شناخته شده
•    از دست دادن تعادل
•    استفراغ

بعضی از عوارض جانبی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.این عوارض جانبی در مدتی که بدنتان با دارو سازگار میشود از بین میروند.اگرچه پزشکتان میتواند در مورد راه هایی که از طریق آنها میشود از این عوارض جلوگیری کرد یا تاثیرشان را کاهش داد ،شما را راهنمایی کند
اگر هرکدام از این عوارض جانبی ،ادامه دار و آزاردهنده شد یا هرگونه سوالی راجع به آنها داشتید با پزشک خود در میان بگذارید.


عوارض شناخته نشده
•    خونریزی،کبودی،سوزش،سردی،رنگ پریدگی پوست،احساس فشار،کهیر،التهاب،عفونت،خارش،بی حسی،درد،جوش،قرمزی،زخم،جراحت،سوزن سوزن شدن،تورم، شل شدن،مور مور شدن،بی رنگی، یا گرما در ناحیه تزریق
•    کبودی،سوزش،پوست پوست شدن،خشکی یا ور آمدن پوست
•    خارش،زخم شدن،قرمزی شدید،جراحت یا تورم در پوست


دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید


 

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.وقتی که این دارو را مصرف میکنید،؛بسیار مهم است که اگرهرگونه  داروهای تجویز شده یا غیر تجویزی را مصرف میکنید با پزشک خود در میان بگذارید.


اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. .مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

تزریق اتپلیسرننقص رشد ماهچیه ای دوشنDMDEteplirsen (Intravenous Route)دیتروفیناکسون 51
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه