منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

جنتامیسین(موضعی)

Garamycin

دارو شناسی

جنتامیسین به خانواده ای از دارو ها به نام آنتی بیوتیک ها تعلق دارد. این داروی موضعی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    کرم
•    پماد
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
خردسالان
در دوز موثر، این دارو بر روی کودکان بالای 1 سال آزمایش شده است و نشانه ای از ایجاد عوراض جانبی یا مشکلاتی متفاوت از بزرگسالان را در بر نداشته است.
سالمندان
بسیاری داروها به طور خاص در سالمندان مورد تحقیق قرار نگرفته اند. بنابراین ممکن است اینکه دقیقا آیا همانطور که برای افراد جوانتر کارکرد دارند، در سالمندان هم عمل می کنند شناخته شده نیست.اپرچه هیچ اطلاعات دقیقی از از مقایسه ی مصرف این دارو در سالمندان  با سایر گروه های سنی وجود ندارد، انتظار نمی رود این دارو باعث بروز عوارض جانبی یا مشکلاتی متفاوت از گروه های جوان تر در سالمندان شود.
 

نحوه مصرف


پیش از مالیدن دارو، ناحیه ی عفونت کرده را با صابون یا آب بشویید و خشک کنید. مقدار کمی از دارو را روی ناحیه ی عفونت کرده قرار دهید و به آرامی بمالید.
پس از مالیدن دارو، در صورت تمایل  می توانید ناحیه ی درمان شده را با گاز استریل ببندید.
برای کمک به رفع کامل عفونت در تمام طول درمان از دارو استفاده کنید، حتی اگر علائمتان ناپدید شده باشند. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای مصرف شکل موضعی(کرم یا پماد)دارو:
o    برای عفونت های باکتریایی:
    بزرگسالان و کودکان بالای 1 سال-سه یا چهار بار در روز دارو روی ناحیه عفونی بمالید.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

اگر مشکل پوستی تان تا 1 هفته بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک درمیان بگذارید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:


دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

Gentamicinآنتی بیوتیکعفونت های پوستی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه