منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

جنتامیسن(درون گوشی)

Gentamicin

دارو شناسی

جنتامیسین به خانواده ای از دارو ها به نام آنتی بیوتیک ها تعلق دارد. این دارو برای درمان عفونت های مجرای گوش استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
خردسالان
هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی عملکرد محلول جنتامیسین(مربوط به گوش) در کودکان زیر6سال و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
سالمندان
بسیاری داروها به طور خاص در سالمندان مورد تحقیق قرار نگرفته اند. بنابراین ممکن است اینکه دقیقا آیا همانطور که برای افراد جوانتر کارکرد دارند، در سالمندان هم عمل می کنند شناخته شده نیست.اگرچه هیچ اطلاعات دقیقی از از مقایسه ی مصرف این دارو در سالمندان  با سایر گروه های سنی وجود ندارد، انتظار نمی رود این دارو باعث بروز عوارض جانبی یا مشکلاتی متفاوت از گروه های جوان تر در سالمندان شود.
 

نحوه مصرف

برای مصرف:
•    دراز بکشید یا سرتان را به گونه ای خم کنید تا ناحیه ی عفونی رو به بالا قرار گیرد.نرمه ی گوش را به آرامی به عقب و بالا بکشید، برای بزرگسالان( کودکان عقب و پایین)، تا مجرای گوش راست و قائم بایستد.دارو را درون مجرا بچکانید. گوش را برای 1 یا 2 دقیقه قائم رو به بالا نگه دارید تا اجازه دهید دارو به خوبی با ناحیه ی عفونت کرده تماس پیدا کند. ممکن است برای جلوگیری از بیرون ریختن دارو از گوش نیاز شود یک تکه پنبه ی استریل شده را به آرامی بر ورودی گوش قرار دهید.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل خود گوش). همچنین همواره در قوطی دارو را محکم ببندید.
برای کمک به رفع کامل عفونت در تمام طول درمان از دارو استفاده کنید، حتی اگر علائمتان ناپدید شده باشند. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای شکل محلول گوش دارو:
o    برای عفونت گوش:
    بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال-سه بار در روز، هر بار سه یا چهار قطره داخل گوش عفونت کرده.
    کودکان زیر 6سال-استفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می گردد.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

اگر علائمتان تا چند روز اول بهبود نیافت یا حتی بدتر شد، با پزشک درمیان بگذارید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
کمتر شناخته شده
    خارش، قرمزی، ورم یا سایر نشانه های التهاب که پیش از مصرف دارو وجود نداشتند.
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید.
کمتر شناخته شده
    سوزش یا گزش در گوش

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارد. اگر مشکلات پزشکی دیگری داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید. بخصوص:
•    هر عفونت یا مشکل دیگر گوش( شامل سوراخی یا فقدان پرده گوش)- استفاده از محلول گوش جنتامیسین در بیمارانی با این وضعیت ممکن است باعث جذب(بدنی) بیشتر دارو و افزایش احتمال بروز عوارض جانبی گردد.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

Gentamicinآنتی بیوتیکگوشعفونت
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه