منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ژنتیان بنفش(موضعی)

Gentian Violet (Topical Route)

دارو شناسی


ژنتیان بنفش به دسته ای از دارو ها به نام ضد قارچ ها تعلق دارد.ژنتیان بنفش موضعی برای درمان برخی از عفونت های قارچی داخل دهان (برفک ها)و روی پوست استفاده میشود.

ژنتیان بنفش تنها با نسخه پزشک قابل تهیه است و به شکل های زیر موجود میباشد:

  • محلول

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها

اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.


اطفال
اگرچه اطلاعات خاصی در زمینه استفاده از این دارو برای کودکان در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دست نیست.،اما انتظار نمیرود که این دارو عوارض جانبی متفاوتی نسبت به دیگر گروه های سنی بر روی کودکان باقی بگذارد.


سالمندان
بسیاری از دارو ها برر روی سالمندان آزمایش نشده اند.بنابراین چندان مشخص نیست که همان تاثیری که بر روی جوانان میگذارند بر افراد مسن تر هم بگذارد.یا موجب عوارض جانبی متفاوتی شوند.اطلاعات خاصی در زمینه استفاده از این دارو در سالمندان در مقایسه با دیگر گروه های سنی وجود ندارد.
 

نحوه مصرف

یک اسفنج پنبه ای بردارید،مقدار کافی از ژنتیان بنفش را روی آن مالیده و سپس به نواحی مورد نظر بزنید

اگر نواحی مورد نظر شما درون دهان بود،از بلعیدن دارو خودداری کنید.
اگر از این دارو برای دهان فرزندتان استفاده میکنید،مطمئن شوید که جوری دارو را میزنید که کودک آن را قورت ندهد
از پوشیدن لباس های بسته ،(پوشش های بدون منفذ،مانند پوشش های پلاستیکی آشپزخانه) روی نواحی ای که دارو را استعمال کرده اید خودداری کنید.ممکن است موجب ناراحتی های پوستی شود.

برای کمک به زدودن کامل عفونت از دارو برای تمام دوره ی درمان استفاده کنید.حتی اگر به نظر برسد که شرایطتان بهتر شده است.هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.


 نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد

برای محلول موضعی 
•    برای عفونت های خارجی

o    بزرگسالان و کودکان-دو یا سه بار در روز به نواحی مورد نظر بزنید

اگر یک نوبت را فراموش کردید
اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید،آن را رها کرده و به برنامه منظم مصرف خودتان بازگردید.میزان مصرف را دو برابر نکنید.


نگهداری
دارو را در یک قوطی در بسته و در دمای اتاق،دور از ضربه ،فشار،و نورمستقیم نگه دارید.آن را در فریزر نگذارید.
دور از دسترس کودکان نگه داشته شود.
داروهای تاریخ مصرف گذشته و داروهایی که دیگر به آنها نیازی ندارید را نگهداری نکنید.
از پزشکتان درباره چگونگی منظم کردن داروهایی که دیگر استفاده ای برایتان ندارند،سوال کنید.
 

اقدامات احتیاطی

ژنتیان بنفش بدن و لباس را لکه میکند.از تماس دارو با لباس هایتان خودداری کنید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
-
اگر هرکدام از علائم جانبی زیر را مشاهده کردید فورا با پزشک تماس بگیرید:
-
دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.وقتی که این دارو را مصرف میکنید،؛بسیار مهم است که اگر داروهای با نسخه یا بدون نسخه را مصرف میکنید با پزشک خود در میان بگذارید.

اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. دارو های نام برده بر 
درباره مصرف این دارو همراه با الکل و دخانیات با پزشک خود مشورت کنید

مشکلات دیگر پزشکی
وجود مشکلات دیگر پزشکی ممکن است بر تاثیر گذاری این دارو اثر بگذارد.مطمئن شوید که اگر هرگونه مشکل پزشکی ای دارید با پزشک خود در میان گذاشته اید.خصوصا:
•    زخم های پوستی صورت-استفاده از ژنتیان بنفش ممکن است موجب لکه شدن آن نواحی پوست شود.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ژنتاین بنفشضد قارچ هاعفونت های قارچی داخل دهان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه