منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

هیپروملوز

Hypromellose

دارو شناسی

هیپروملوز در برخی جراحی های خاص چشم، مانند برداشت آب مروارید و کارگذاری لنز، به عنوان یک کمک برای جراحی استفاده می شود. این دارو به حفظ شکل چشم و همچنین محافظت از بافت های چشم از آسیب های ناشی از جراحی کمک می کند. 
داروی هیپروملوز فقط با نسخه پزشک در دسترس بیمار قرار می گیرد و به شکل محلول در باز موجود است. 

پیش از مصرف

در مورد تصمیم گیری برای مصرف دارو، خطرات و مزایای داروی مورد نظر باید با یکدیگر مقایسه شوند. تصمیم نهایی توسط پزشک و بیمار گرفته خواهد شد. در مورد این دارو نکات زیر باید در نظر گرفته شوند: 


آلرژی و حساسیت


اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارندهو یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید.

اطفال 


بررسی هایی که تاکنون انجام شده اند محدودیتی در مورد مصرف داروی هیپروملوز در مورد کودکان نشان نداده اند. 

سالمندان 


بررسی هایی که تاکنون انجام شده اند محدودیتی در مورد مصرف داروی هیپروملوز برای سالمندان نشان نداده اند. 

دوران بارداری 


در مورد مصرف این دارو در دوران بارداری بررسی های کافی انجام نشده است. 

دوران شیردهی و مادران شیرده 


در مورد تاثیر دارو بر روی نوزاد در دوران شیردهی بررسی های کافی انجام نشده است. در دوران شیردهی قبل از مصرف داروی هیپروملوز خطرات و مزایای دارو را با یکدیگر مقایسه کنید. 

تداخلات دارویی


گرچه برخی داروها به هیچ عنوان نباید با هم مصرف شوند، در برخی موارد مصرف دو داروی متفاوت علیرغم وجود عواض جانبی لازم است. در این موارد پزشک میزان مصرف دارو را تغییر می دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را در پیش می گیرد. اگر از داروی دیگری مصرف می کنید، قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود اطلاع دهید. 

دیگر تداخلات دارویی


بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل یا بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

دیگر مشکلات پزشکی 


وجود برخی مشکلات پزشکی بر روی اثربخشی دارو تاثیر می گذارند. در صورتی که هر گونه مشکل پزشکی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید، به ویژه هر یک از مشکلات زیر: 

 • دیابت – ممکن است عوارض دارو باعث تشدید بیماری شود. 
 • گلوکوم یا سابقه ابتلا به آن – داروی هیپروملوز شرایط بیماری را بدتر می کند. 

نحوه مصرف

دارو در طی جراحی و توسط پزشک به بیمار داده می شود. 

اقدامات احتیاطی

پزشک در هفته اول پس از مصرف دارو میزان بهبود و اثربخشی دارو را با ملاقات های منظم مورد بررسی قرار خواهد داد. پس از مصرف این دارو ممکن است مشکلات چشمی جدی رخ دهد. اگر چشم های شما قرمز یا دردناک شد یا دچار حساسیت به نور شدید و یا دچار تغییر در بینایی شدید به پزشک مراجعه کنید. به علاوه در صورت بروز سردرد، تهوع یا زیاد شدن اشک چشم به پزشک اطلاع دهید. 

عوارض جانبی

هر دارویی به همراه تاثیرات اولیه دارای عوارض جانبی نیز است. گرچه تمام این عوارض اتفاق نمی افتند، اما در صورت بروز هر یک از آنها، مراقبت های پزشکی لازم خواهد بود. در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

عوارض رایج تر 

 

 • تاری دید 
 • تغییر دربینایی
 • کاهش بینایی
 • از دست دادن بینایی

عوارض کمتر مشاهده شده 

 

 • درد چشم 
 • قرمزی در بخش های سفید چشم یا داخل پلک 
 • حساسیت چشم به نور 
 • آمدن اشک از چشم 
 • درد ضرباندار در چشم 

عوارض کمیاب 

 • تجمع مایع سفید که بر روی بخش رنگی چشم قابل مشاهده است. 

عوارض دیگری نیز ممکن است بروز کنند که در اینجا به آنها اشاره ای نشده است. اگر هر گونه نشانه دیگری مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

هیپروملوزجراحی های چشمبرداشت آب مرواریدمحافظت از بافت های چشم
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه