منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اِریترومیسین(چشمی)

Ilotycin،PremierPro RX Erythromycin،Romycin،Diomycin،Erythromycin،Pms-Erythromycin

دارو شناسی

اریترومیسن به خانواده ای از دارو ها به نام آنتی بیوتیک ها تعلق دارد. اریترومیسین برای درمان عفونت چشم استفاده می شود. این دارو همچنین ممکن است برای جلوگیری برخی عفونت های چشمی نوزادان مانند ورم ملتحمه ی نوزادان و التهاب چشمی نوزادان استفاده شود. همچنین ممکن است به همراه دارو های دیگری برای درمان بعضی عفونت های چشمی استفاده شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    پماد
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
تحقیقات به روی این دارو تنها بر روی بیماران بزرگسال انجام شده است و هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی مصرف این دارو در کودکان و دیگر گروه های سنی وجود ندارد.
سالمندان
بسیاری داروها به طور خاص در سالمندان مورد تحقیق قرار نگرفته اند. بنابراین ممکن است اینکه دقیقا آیا همانطور که برای افراد جوانتر کارکرد دارند یا آیا عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی در افراد سالمند ایجاد می کنند، شناخته نشده است.
هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی کارکرد اریترومیسین بر روی سالمندان با سایر گروه های سنی در دسترس نمی باشد.

نحوه مصرف

برای مصرف:
•    ابتدا دستهایتان را بشویید.سرتان را به عقب خم کنید و به آرامی زیر پلک پایینی را فشار دهید. پلک پایینی را به آرامی از پلک بالا باز کنید تا فضای خالی مناسبی ایجاد شود. باریکه ای از پماد را در این فضا خالی کنید.
باریکه ای به قطر 1 سانتی متر معمولا کافی است مگر آنکه پزشک مقدار متفاوتی را تجویز کرده باشد. پلک را رها کنید و به آرامی چشم راببندید. پلک نزنید. چشم  ها را برای 1 یا 2 دقیقه بسته نگه دارید تا دارو به خوبی با عفونت تماس پیدا کند.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم). ضمنان همواره در قوطی قطره چکان را بسته نگه دارید. استفاده از قطره ی چشمی آلوده می تواند باعث آسیب جدی به چشم و از دست دادن بینایی شود.

برای کمک به رفع کامل عفونت در تمام طول درمان از دارو استفاده کنید، حتی اگر طی چند روز اول علائمتان شروع به پاک شدن کنند. اگر خیلی زود دست از مصرف دارو بردارید علائمتان ممکن است دوباره بازگردند. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای پماد چشمی:
o    برای درمان عفونت چشمی:
    بزرگسالان و کودکان-طبق دستور پزشک پماد را تا شش بار در روز روی چشم بمالید.
    برای جلوگیری از ورم ملتحمه ی نوزادان و التهاب چشمی نوزادان-تنها یک بار در هنگام تولد در چشم.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

اگر علائمتان پس از چند روز بهتر نشد یا حتی بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.
پس از مصرف، پماد چشمی معمولا باعث تاری دید برای چند دقیقه می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

 اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. درصورتی که از این دارو استفاده می کنید مهم است که پزشکتان بداند اگر هریک از دارو های لیست زیر را هم مصرف می کنید. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند.
 مصرف این دارو با هریک از دارو های زیر توصیه نمی شود.  ممکن است پزشک تصمیم بگیرد برای درمان این تجویز را نکند یا دارو های دیگری را که مصرف می کنید تغییر دهد.
•    Clindamycin
•    Warfarin

تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونت چشمورم ملتحمه ی نوزادانالتهاب چشمی نوزادانآنتی بیوتیکErythromycin
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه