منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

افینوکونازول(موضعی)

Jublia

دارو شناسی

محلول موضعی افینوکونازول برای درمان قارچ ها و کپک های ناخن های پا استفاده میشود.این دارو قارچ ها و کپک ها را نابود کرده و از رشدشان جلوگیری میکند.
این دارو فقط با نسخه ی پزشک در دسترس است.
این محصول تنها به شکل های زیر موجود است:

  • محلول

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی ها

اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.

اطفال
تحقیقات مناسبی در زمینه ی ارتباط میان سن و تاثیر محلول موضعی افینوکونازول در کودکان انجام نگرفته است.امنیت و تاثیر این دارو بر کودکان همچنان مشخص نیست.


سالمندان
مطالعات انجام شده نشان نداده است که مشکلات خاص دوران سالمندی اثرات مطلوب  محلول موضعی افینوکونازول را در دوران سالخوردگی محدود میکند.

ایام بارداری/تمام دوره بارداری
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده که اثر مخرب بر جنینمیگذارد. تحقیقات مناسبی بر روی زنان باردار یا حیوانات انجام نشده که عوارض این دارو را نشان داده شود.همچنین تحقیات بر روی زنان باردار هم انجام نشده است.


ایام شیردهی
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید.
 

نحوه مصرف

  از این دارو تنها به شیوه ای که پزشک تجویز نموده استفاده کنید. از مصرف دوز ، نوبت مصرف و مدت زمان مصرف بیشتر از دستور پزشک بپرهیزید.
این دارو با دستورالعمل مصرف برای بیمار عرضه میشود.دستورالعمل ها را به دقت خوانده و دنبال کنید.و اگر هرگونه سوالی داشتید از پزشک معالج خود بپرسید.
این دارو تنها برای ناخن پا و پوست اطراف آن استفاده میشود.از آن برای چشم،دهان یا واژن خود استفاده نکنید.


برای استفاده:
•    پیش و پس از مصرف دارو دست هایتان را با آب و صابون بشوئید.
•    دارو را به وسیله ی یک بُرس به ناخن آسیب دیده بزنید تا اطراف ناخن از جمله پوسته ی لبه های ناخن را هم بپوشاند
•    پس از حمام کردن و شستن ناخن،حداقل 10 دقیقه صبر کنید سپس دارو را استفاده کنید
•    از پدیکور،لاک ناخن،محصولات آرایشی ناخن،(مانند ژل ناخن،یا براق کننده ناخن)در هنگام مصرف این دارو پرهیز کنید.

برای زدودن کامل عفونت،استفاده از این دارو برای تمام دوره درمان بسیار حائز اهمیت است.حتی اگر به نظر برسد پس از چند روز عفونت زدوده شده است.به علت از بین رفتن کُند عفونت های قارچی و کپک ها ممکن است لازم باشد برای چندین هفته یا حتی بیشتر هر روز از این دارو مصرف کنید.اگر خیلی زود مصرف دارو را متوقف کنید،ممکن است علائمتان بازگردد.هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
این دارو قابل اشتعال است.آن را نزدیک گرما،شعله آتش یا در حین سیگار کشیدن مصرف نکنید.
میزان مصرف این دارو برای بیماران مختلف متفاوت است.دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید.اطلاعات زیر تنها شامل میزان متوسطی از مصرف این دارو است.اگر میزان مصرف شما متفاوت است،آن را تغییر ندهید مگر آنکه پزشک به شما گفته باشد.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.


برای مصرف موضعی(محلول):
•    برای درمان قارچ ها و کپک های عفونی ناخن پا

o    بزرگسالان-محلول را یک بار در روز و به مدت 48 هفته به ناخن پا بزنید
o    کودکان-استفاده و میزان مصرف بسته به تشخیص پزشک خواهد بود


گر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.


نگه داری
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید. از نگه داری داروی تاریخ گذشته و دارویی که به آن نیازی ندارید بپرهیزید.
از پزشک خود درباره نگه داری داروهایی که دیگر به آنها نیازی ندارید مشورت بخواهید.
 

اقدامات احتیاطی

 بسیار مهم است که پزشک روند بهبودی شما را طی ویزیت های مرتب بررسی کند تاتشخیص دهد  دارو به درستی عمل میکند و همچنین بتواند جلوی مشکلات و عوارض ناخواسته در اثر مصرف این دارو را بگیرد .

اگر مشکل ناخن پایتان بهبود پیدا نکرد و یا حتی بدتر شد با پزشک در میان بگذارید.
اگر خارش،تورم،قرمزی،یا ناراحتی در محل استفاده دارو،مشاهده کردید فورا با پزشک خود در میان بگذارید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید.


کمتر شناخته شده
•    کبودی،سوزش،خارش،درد،سوزن سوزن شدن یا قرمزی در محل استفاده دارو
•    ناخن فرو رفته در گوشت

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.وقتی که این دارو را مصرف میکنید،؛بسیار مهم است که اگر داروهای نام برده در زیر را مصرف میکنید با پزشک خود در میان بگذارید.دارو های نام برده بر اساس میزان اهمیتشان فهرست شده اند و لزوما همه آنها را شامل نمیشود.


اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

افینوکونازولدرمان قارچ ها و کپک های ناخن های پ
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه