منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

مکمل منیزیم

Manganes supplement

دارو شناسی

مکمل های منیزیم برای پیشگیری یا درمان کمبود منیزیم در بدن استفاده می شوند. بدن برای رشد طبیعی و سلامت کلی به منیزیم نیاز دارد. برای بیمارانی که قادر به دریافت منیزیم کافی در رژیم غذایی خود نیستند یا به هر دلیلی نیاز به منیزیم بیشتری دارند، مکمل های منیزیم تجویز می شوند.
منیزیم به بدن کمک می کند چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها را بشکند و این کار را به همراه چندین آنزیم انجام می دهد. کمبود منیزیم در انسان گزارش نشده است. در حیوانات کمبود منیزیم منجر به اختلال در ساخت استخوان و عضروف می شود، ممکن است باعث کاهش توانایی بدن برای استفاده از قند و همچنین بروز مشکل در رشد شود. 
منیزیم های قابل تزریق توسط درمانگر یا زیر نظر پزشک تزریق می شوند. 

اهمیت رژیم غذایی 


برای داشتن جسمی سالم لازم است یک رژیم غذایی سالم و متنوع داشته باشید و یا هر برنامه غذایی که پزشک پیشنهاد می کند را با دقت دنبال کنید. برای برآورده کردن نیازهای بدن به ویتامین ها یا مواد معدنی از پزشک بخواهید لیستی از غذاهای مناسب برای شما ارائه دهد. اگر فکر می کنید ویتامین و مواد معدنی به اندازه کافی در رژیم غذایی خود ندارید، لازم است مکمل غذایی مصرف کنید. 
منیزیم در غلات سبوس دار، محصولات گندم، کاهو، لوبیا و نخود سبز موجود است. میزان منیزیم مورد نیاز روزانه به روش های مختلفی تعیین می شود. 
منیزیم به اشکال زیر در بازار موجود است: 

 • کپسول 
 • قرص 

پیش از مصرف

اگر در حال مصرف مکمل های غذایی بدون نسخه پزشک هستید، لازم است همه احتیاط های لازم را با دقت مطالعه کرده و دنبال کنید. برای این مکمل ها موارد زیر را در نظر بگیرید. 

آلرژی و حساسیت


اگر به این گروه دارویی یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارندهو یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید.

اطفال 


در مصرف مقدار معمول و روزانه از این مکمل توسط کودکان هیچ مشکلی گزارش نشده است. 

سالمندان 


در مصرف مقدار معمول و روزانه از این مکمل توسط سالمندان هیچ مشکلی گزارش نشده است. 

بارداری 


در دوران بارداری دریافت مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی ضروری است. رشد سالم جنین بستگی به تامین مواد غذایی از طرف مادر دارد. با این حال مصرف مقدار زیاد مکمل ها در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک است و بهتر است اجتناب شود. 

دوران شیردهی و مادران شیرده 


دریافت مقدار مناسب ویتامین و مواد معدنی در دوران شیردهی ضروری است، زیرا به رشد صحیح کودک کمک می کند. با این حال مصرف مقدار زیاد مکمل در دوران شیردهی برای مادر یا نوزاد خطرناک خواهد بود و باید اجتناب شود.  

سایر مشکلات پزشکی


بروز دیگر مشکلات دارویی ممکن است بر روی مصرف این دارو نیز تاثیر بگذارد. هرگونه مشکل دارویی خود را با پزشک درمیان بگذارید. به ویژه مشکلات زیر:

 • بیماری صفراوی 
 • بیمار کبد – مصرف مکمل منیزیم ممکن است باعث افزایش سطح منیزیم در خون شود و بهتر است میزان مصرف آن تغییر کند. 

نحوه مصرف

میزان مصرف 


مقدار مورد استفاده از این دارو برای بیمارهای مختلف، متفاوت است. فرد بیمار باید طبق دستورالعمل روی بسته بندی یا توصیه ی پزشک معالج خود عمل کند. اطلاعات زیر تنها حد متوسط مصرف دارو را نشان می دهد. به هرحال مقدار مصرف دارو را بدون اجازه ی پزشک تغییر ندهید.  مقدار مصرف دارو به قدرت دارو نیز بستگی دارد. به علاوه تعداد دفعات مصرف دارو در روز و فاصله ی بین هر دفعه به مشکل بیمار و شدت آن بستگی دارد.

 • برای شکل خوراکی دارو (به عنوان بخشی از مکمل مولتی ویتامین / ماده معدنی):
  •  برای پیشگیری از کمبود، میزان مصرف دهانی مکمل طبق برنامه روزانه: 
   • بزرگسالان و نوجوانان – 2 تا 5 میلی گرم در روز 
   • کودکان 7 تا 10 سال – 2 تا 3 میلی گرم در روز 
   • کودکان 4 تا 6 سال – 1.5 تا 2 میلی گرم 
   • کودکان از زمان تولد تا 3 سال – 0.3 تا 1.5 میلی گرم 
  • برای درمان کمبود: 
   • بزرگسالان، نوجوانان و کودکان – میزان مصرف برای هر فرد متناسب با شدت کمبود تجویز می شود. 

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟ 


در صورتی که یک وعده مصرف دارو را فراموش کردید، می توانید هر لحظه ی ممکن آن را مصرف کنید. در صورتی که زمان مصرف وعده ی بعدی دارو رسیده، به هیچ وجه هر دو وعده را باهم مصرف نکنید.
اگر یک یا چند روز مصرف مکمل منیزیم را فراموش کردید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا افت سطح منیزیم در بدن مدتی طول می کشد. به هرحال اگر مکمل منیزیم توسط پزشک تجویز شده، مصرف آن را فراموش نکنید. 

شیوه نگهداری 


بهتر است دارو را در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت و نور نگهداری کنید.  دارو دور از دسترس کودکان باشد. در صورت گذشتن تاریخ مصرف دارو و یا نیاز نداشتن به آن، دارو را دور بیندازید. 

عوارض جانبی

هیچ عارضه جانبی یا تاثیر مسمومیتی برای منیزیم گزارش نشده است. با این حال در زمان مصرف این مکمل در صورت بروز هر گونه تاثیر غیرعادی به پزشک مراجعه کنید. 
 

تداخلات دارویی

تداخلات سطح متوسط با سایر داروها

(Ciprofloxacin (Oral RouteSparfloxacin

گرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید با هم مصرف شوند، اما بعضی داروها را با وجود تداخل، می توان همزمان با هم مورد مصرف قرار داد. در چنین مواقعی پزشک میزان مصرف دارو را تغییر می دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را در پیش می گیرد. به هرحال مصرف هرگونه داروی دیگری را با پزشک خود درمیان بگذارید.

تداخلات دارویی دیگر


بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

مکمل منیزیمکمبود منیزیماهمیت منیزیم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه