منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اِتامبوتول(خوراکی)

Myambutol

دارو شناسی

 اتامبوتول به همراه دیگر دارو ها برای درمان بیماری سل استفاده می شود. این دارو همچنین می تواند طی تشخیص پزشک برای درمان مشکلات دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.
برای کمک به برطف کردن کامل سل، بسیار مهم است که در تمام طول مدت درمان مرتبا از دارو استفاده کنید، حتی اگر احساس کردید بهتر شده اید. این امر بسیار مهم است. همچنین مهم است که هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    قرص
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
این دارو بر روی 13 کودک 13 سال لبه بالا امتحان شده و نشانی از بروز عوارض جانبی متفاوت از بزرگسالان نداشته است. ممکن است اتامبوتول زمانی برای درمان سل در کودکان مورد استفاده قرار گیرد که دارو های دیگر را نمی توان استفاده کرد. اگرچه اتامبوتول معمول برای کودکان زیر6 سال استفاده نمی شود چراکه ممکن است عوارض جانبی آن بر چشمان آنها اثر مخرب بگذارد.
سالمندان
بسیاری از دارو ها مخصوصا بر روی بیماران سالمند مورد تحقیق قرار نگرفته اند. بنابراین مشخص نیست که آیا در سامندان تاثیر  متفاوتی از بیماران جوانتر را ایجاد می کنند یا خیر. هرچند هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی مصرف اتامبوتول  در سالمندان با سایر گروه های سنی وجود ندارد، انتظار نمی رود که این دارو عوارض متفاوتی نسبت به جوانان را در سالمندان ایجاد کند.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه/ دسته بندی بارداری c
توضیحات: آزمایش بر روی حیوانات تاثیرات نامساعد نشان داده و هیچ تحقیقات کافی در مورد زنان باردار وجود ندارد.یا هیچ تحقیقاتی بر روی حیوانات انجام نشده و تحقیق کافی در زنان باردار صورت نگرفته است.
شیردهی 
تحقیقات بر روی زنان نشان می دهد که این دارو در هنگام مصرف کمترین خطر را برای جنین دارد.
 

نحوه مصرف

اگر اتامبوتول معده شما را اذیت می کند آن را به همراه یا بعد از صرف غذا مصرف کنید.
برای کمک به برطرف کردن کامل سل، بسیار مهم است که در تمام طول مدت درمان مرتبا از دارو استفاده کنید، حتی اگر بعد از چند هفته احساس کردید بهتر شده اید. ممکن است نیاز شود دارو را هر روز برای 1 تا 2 سال مصرف کنید. مهم است که هیچ نوبت مصرفی را فراموش نکنید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
•    برای شکل خوراکی دارو:
o    برای درمان سل:
    بزرگسالان و کودکان بالای 13 سال- روزانه یکبار به ازای هرکیلوگرم وزن بدن، 15 تا 25 میلی گرم.به جای آن ممکن است پزشک 50 م.گ به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، تا 2.5 گرم را برای مصرف دوبار در هفته تجویز نماید. شکل دیگری از مصرف اینکه پزشک 25 تا 30 م.گ به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، تا 2.5 گرم کامل، برای مصرف سه بار در هفته را تجویز نماید. اتمبوتول برای درمان سل باید حتما به همراه دارو های دیگر مصرف شود.
    کودکان زیر 13سال- استفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می گردد.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

 اگر علائمتان پس از 2 تا 3 هفته بهبود نیافت یا حتی بدتر شد با پزشک مطرح کنید.
 بسیار مهم است که پزشک روند بهبودی شما را طی ویزیت های مرتب بررسی کند.
اگر تاری دید، درد چشم، کوررنگی قرمز-سبزیا نابینایی در طول درمان داشتید سریعا با پزشک مطرح کنید. پزشک ممکن است شما را برای بررسی چشمهایتان پیش چشم پزشک بفرستد. همچنین پیش از رانندگی یا استفاده از ماشین آلات یا هرچیز دیگری که بدون بینایی درست ممکن است خطرناک باشد، از نحوه ی واکنش بدن خود به دارو اطمینان حاصل کنید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
کمتر شناخته شده
•    سردی کردن
•    درد یا ورم مفاصل به خصوص شست پا، پاشنه یا زانو
•    داغی شدید روی مفاصل مجروح
موارد نادر
•    تاری دید، چشم درد، کوررنگی قرمز-سبز یا هرگونه اختلال بینایی
•    تب
•    درد مفصل
•    بی حسی، مور مور شدن، سوزش یا ضعف دست ها و پاها
•    جوش پوستی
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید.
کمتر شناخته شده
•    شکم درد
•    منگی
•    سردرد
•    بی اشتهایی
•    حالت تهوع و استفراغ

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

 اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. درصورتی که از این دارو استفاده می کنید مهم است که پزشکتان بداند اگر هریک از دارو های لیست زیر را هم مصرف می کنید. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند.
 مصرف این دارو با هریک از دارو های زیر توصیه نمی شود.  ممکن است پزشک تصمیم بگیرد برای درمان این تجویز را نکند یا دارو های دیگری را که مصرف می کنید تغییر دهد.
•    Aluminum Distearate
•    Aluminum Hydroxide
•    Dihydroxyaluminum Aminoacetate
•    Dihydroxyaluminum Sodium Carbonate
•    Magaldrate
 
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارد. اگر مشکلات پزشکی دیگری داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید. بخصوص:
•    آرتروز نقرسی- دارو ممکن است حملات نقرسی را بدتر کند.
•    بیماری کلیوی-احتمال بروز عوارض جانبی در بیماران کلیوی بیشتر است.
•    آسیب عصب چشم- ممکن است بیماری چشمی را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

Ethambutolسل
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه