منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اُبتیکولیک اسید(خوراکی) Obeticholic Acid

Ocaliva

دارو شناسی

دارو شناسی

اُبتیکولیک اسید به تنهایی یا با ursodeoxycholic  ترکیب میشود و برای درمان التهاب مجاری صفراوی در بیمارانی که قبلا UDCA مصرف کرده اند ولی برایشان مفید نبوده استفاده میشود.

این دارو تنها با نسخه پزشک قابل تهیه است.

این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:

-کپسول

پیش از مصرف

پیش از مصرف
در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی ها

اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.


اطفال


مطالعات انجام شده نشان داده است که ارتباطی میان سن و تاثیرات اُبتیکولیک اسید بر کودکان وجود ندارد.و امنیت و تاثیر آن نیز تایید نشده است.


سالمندان


مطالعات انجام شده نشان داده است که مشکلات خاص دوران سالمندی اثرات مطلوب اُبتیکولیک اسید را در دوران سالخوردگی محدود میکند.


دوران شیردهی


مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید.

نحوه مصرف


این دارو را مستقیما زیر نظر پزشک مصرف کنید.آن را بیشتر،غالب اوقات و بیشتر از دفعاتی که پزشکتان تجویز کرده،مصرف نکنید.چرا که ممکن است عوارض جانبی آن را افزایش دهد.این دارو را با یا بدون غذا مصرف کنید.
اگر کلستیآمین،کلستیپول یا کولسوِیام مصرف میکنید این دارو را حداقل 4 ساعت قبل یا بعد از آن ها مصرف کنند.


میزان مصرف


دُز مصرف این دارو برای بیماران مختلف،متفاوت است.دستور پزشک خود یا دستورالعمل های روی برچسب آن را دنبال کنید.اطلاعات زیر تنها شامل میانگین مصرف این دارو میباشد.اگر میزان مصرفتان متفاوت است آن را تغییر ندهید مگر اینکه پزشکتان به شما گفته باشد.
میزانی که دارو را مصرف میکنید به میزان قدرت دارو بستگی دارد.اگرچه تعداد دفعاتی که در هر روز و مدت زمانی که دارو را مصرف میکنید به مشکل پزشکی تان که دارو را به خاطرش مصرف میکنید ،بستگی دارد.
دُز مصرف خوراکی دارو(کپسول)
برای درمان التهاب مجاری صفراوی:
در بزرگسالان
-در ابتدا 5 میلی گرم ، یک بار در روز..پزشکتان ممکن است بسته به نیاز و ظرفیتتان میزان مصرف را تنظیم کنداگرچه میزان مصرف بیش از 10 میلی گرم در روز نخواهد بود.
کودکان-مصرف و دُز آن باید توسط پزشک تشخیص داده شود.


اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردیم!


اگر یک نوبت مصرف این دارو را فراموش کردید،آن را هرچه زودتر مصرف کنید.اگرچه،اگر نزدیک به نوبت بعدی مصرفتان بود،وعده ی فراموش شده تان را مصرف کرده و سپس به میزان مصرف همیشگی تان بازگردید و آن را دو برابر نکنید.


نگهداری


دارو را در یک ظرف در بسته و در دمای اتاق نگه داری کنید.و از ضربه،رطوبت،نور مستقیم و دسترس کودکان دور نگه دارید.
داروهای تاریخ مصرف گذشته و بدون استفاده را دور بریزید
از پزشک خود بپرسید که چگونه داروهایی که مصرف نمیکنید را مرتب کنید

اقدامات احتیاطی


اینکه پزشکتان روند درمانتان را در ملاقات های منظم بررسی کند،بسیار حائز اهمیت است.تا مطمئن شود که دارو به خوبی کار میکند.آزمایش خون ممکن است برای بررسی عوارض جانبی لازم باشد.
اگر ادرار تیره یا کمرنگ،حالت تهوع،استفراغ،بی اشتهایی،درد در بالای شکم یا پوست و چشم زرد دارید ، همین الان با پزشکتان در میان بگذارید.چرا که ممکن است علائم مشکلات جدی کبدی باشد.
این دارو ممکن است میزان کلسترول و چربی را در خونتان افزایش دهد .اگر چنین اتفاقی افتاد پزشکتان باید دارویی به شما بدهد که میزان کلسترول و چربی را پایین بیاورد.اگر نگران این مساله هستید حتما با پزشکتان در میان بگذارید.
داروهای دیگری مصرف نکنید،مگر اینکه قبل از آن با پزشک خود مشورت کرده باشید.این داروها ممکن است شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه،و گیاهی یا مکمل ها باشند.


 

عوارض جانبی

عوارض جانبی
به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:


عوارض جانبی معمول:


تب
خارش شدید پوست

امراض ناشناخته:

1-دردهای شکم یا معده
2-سردی کردن
3-ادرار قهوه ای رنگ
4-ادرار تیره
5-سرگیجه
6-سردرد
7-کم اشتهایی
8-حالت تهوع
9-جوش های پوستی
10-درد معده یا نفخ کردن
11-بوی بد دهان هنگام تنفس
12-احساس خستگی یا ضعف غیرمعمول
13-خون بالا آوردن
14-زرد شدن پوست یا چشم

بعضی از عوارض جانبی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.این عوارض جانبی در مدتی که بدنتان با دارو سازگار میشود از بین میروند.اگرچه پزشکتان میتواند در مورد راه هایی که از طریق آنها میشود از این عوارض جلوگیری کرد یا تاثیرشان را کاهش داد ،شما را راهنمایی کند
اگر هرکدام از این عوارض جانبی ،ادامه دار و آزاردهنده شد یا هرگونه سوالی راجع به آنها داشتید با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض شناخته شده

1-ناراحتی معده یا شکم
2-ورم صورت،بازوها،دست ها و یا پاها
3-دفع دشوار
4-به سختی حرکت کردن
5-ضربان قلب یا نبض سریع ،نامنظم و کوبشی
6-درد گرفتن یا سفت شدن ماهیچه ها
7-درد در مفاصل
8-کاهش سریع وزن
9-زخم گلو
10-خارش دست یا پا
11-کاهش یا افزایش غیر معمول وزن

عوارض کمتر شناخته شده

خارش،پوست پوست شدن و زبر شدن پوست

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.


دیگر مشکلات پزشکی


مشکلات پزشکی دیگری ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارند.مطمئن شوید اگر هرگونه مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک خود در میان گذاشته اید خصوصا:
•    انسداد کیسه صفرا-نباید برای بیمارانی با این اختلال مصرف شود
•    بیماران دارای چربی و کلسترول بالا- با احتیاط مصرف شود،ممکن است مشکلات را بدتر کند
•    بیماران کبدی- با احتیاط و سخت گیری مصرف شود.اثراتش ممکن است به علت تاثیر کند دارو،کاهش پیدا کند.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

اُبتکولیک اسیدالتهاب مجاری صفراویدرمان التهاب مجاری صفراویUDCA
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه