منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پگفیلگراستیم (زیر جلدی)

Pegfilgrastim

دارو شناسی

آنچه که باید درباره آمپول " پگفیلگراستیم "  بدانید!

آمپول پگفیلگراستیم جهت درمان نوتروپنی (کمبود گلبول های سفید خون) ناشی از مصرف داروهای سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. پگفیلگراستیم نوع مصنوعی (ساخته شده توسط انسان) ماده ایست که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. این ماده طبیعی، عامل تحریک کننده تشکیل کلنی (colony stimulating factor) نام دارد. پگفیلگراستیم در تولید گلبول های سفید خون جدید به مغز استخوان کمک می کند. 
هنگامی که برخی داروهای سرطانی جهت مقابله با سرطان مورد استفاده قرار می گیرند بر عملکرد گلبول های سفید خون که با عفونت ها مقابله می کنند نیز تاثیر می گذارند. پگفیلگراستیم جهت کاهش خطر ابتلا به عفونت در زمان درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار می گیرد.
این محصول در اشکال دارویی زیر موجود می باشد:
-    محلول 

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مصرف این دارو در کودکان بررسی نشده است و اطلاعات خاصی مبنی بر ایمنی و اثربخشی آن در کودکان در دسترس نمیباشد. 

سالمندان
مطالعات انجام شده تا کنون، مشکل خاصی را مبنی بر محدود کردن مصرف پگفیلگراستیم در سالمندان نشان نداده است.


دوران بارداری
بر اساس مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، هیچ مدرکی مبنی بر آسیب به جنین نشان داده نشده است. با این حال، مطالعه ای بر روی انسان یا حیوانات باردار مبنی بر عوارض این دارو صورت نگرفته است. 


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.
 

نحوه مصرف

این دارو را یک پرستار یا یک فرد آموزش دیده به شما تزریق می کند. این دارو از طریق یک شات زیر پوست تزریق می شود.
ممکن است پزشک روش تزریق در منزل را به شما آموزش دهد. پیش از اقدام برای  تزریق، نسبت به درک تمامی دستورالعمل های پزشک، اطمینان حاصل کنید. این دارو را بیشتر از میزان و دفعات تجویز شده مصرف ننمایید. 
این دارو به صورت ارائه می شود: یک سرنگ تکی جهت تزریق دستی یا On-body Injector برای تزریق نئولاستا.
این دارو به همراه اطلاعات دارویی به بیمار ارائه میگردد. دستورالعمل های مندرج در بسته را به دقت مطالعه و دنبال کنید و در صورت بروز سوالات زیر، با پزشک مشورت نمایید:
-    چگونگی آماده سازی آمپول برای تزریق
-    روش صحیح استفاده از سرنگ یکبار مصرف
-    نحوه تزریق
-    مدت زمانی که باید تزریق را در منزل انجام داد
بهترین زمان برای شروع مصرف این دارو، 24 ساعت پس از شیمی درمانی است. با این حال، در عرض 24 ساعت پیش از آغاز شیمی درمانی جدید، از تزریق آن خودداری کنید.
اجازه دهید قبل از تزریق، دارو در دمای اتاق گرم شود. چنانچه مایع درون سرنگ تغییر رنگ داده بود، کدرشده بود، یا ذراتی داخل آن رویت شد، از آن استفاده نکنید. از تکان دادن سرنگ خودداری کنید و باقیمانده  آن را پس از تزریق، دور بریزید.
سوزن از ماده ای حاوی لاستیک طبیعی خشک (مشتق شده از لاتکس) تشکیل شده است که ممکن است سبب بروز واکنش های آلرژیک در افراد حساس به لاتکس شود. در صورت داشتن حساسیت به لاتکس، پیش از شروع مصرف، پزشک را از این موضوع آگاه سازید.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

در شکل آمپول
برای افزایش گلبول های سفید خون:
-    بزرگسالان – 6 میلی گرم به صورت یکبار تزریق در هر دوره درمان سرطان (شیمی درمانی)
-    کودکان - مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می گردد. 


در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
در یخچال نگهداری شود اما از یخزدگی آن جلوگیری شود.
 

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند.
چنانچه درد زیادی در قسمت فوقانی شکم حس کردید، بلافاصله با پزشک تان تماس بگیرید. ممکن است این مورد، نشانه عوارض جدی مشکلی در طحال باشد.
در صورت بروز هرگونه علائم عفونت، از جمله تب، لرز، سرفه، گلودرد، قرمزی، تورم یا درد در اطراف شکم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
چنانچه دچار تب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، تنفس سریع یا مشکل تنفسی شدید، با پزشک تان مشورت کنید. اینها می توانند علائم یک بیماری جدی ریوی به نام سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) باشند.
این دارو ممکن است سبب بروز واکنش های آلرژیک جدی مانند آنافیلاکسی گردد. آنافیلاکسی مشکلی بسیار جدی و خطرناک است و نیازمند مراقبت های پزشکی است. در صورت مشاهده بثورات جلدی، خارش، کهیر، گرفتگی صدا، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، تورم دست و پا، صورت، دهان یا گلو حین مصرف این دارو با پزشک تماس بگیرید.
این دارو را نباید 14 روز پیش و 24 ساعت پس از دریافت داروی سرطان مصرف نمایید.
در صورتی که این دارو را از طریق انژکتور قابل نصب روی بدن جهت دریافت نئولاستا (Neulasta®) استفاده می کنید، به طور دقیق با پزشک تان در خصوص نحوه استفاده صحیح مشورت نمایید.
این دارو ممکن است سبب بروز مشکلات کلیوی شود. در صورت ایجاد تورم در صورت یا مچ پا، رویت خون در ادرار یا کاهش میزان و دفعات ادرار به پزشک مراجعه کنید.
در صورت مدفوع سیاه و چرب، خونریزی لثه، وجود خون در ادرار یا مدفوع، لکه های قرمز روی پوست، خونریزی یاکبودی غیر معمول پس از دریافت این دارو با پزشک تان مشورت کنید.
این دارو ممکن است منجربه ایجاد بیماری سندرم نشت مویرگی شود. در صورت تورم یا پف کردگی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
همه پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران خود را نسبت به مصرف این دارو آگاه کنید. این دارو ممکن است بر نتیجه برخی آزمایشات تاثیر بگذارد.
 

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

موارد کمتر شایع
-     لرز
-    سرفه
-    تب
-    گلودرد
-    زخم یا لک های سفید داخل دهان
 

موارد نادر
-    آبی شدن لب ها یا پوست
-    درد در قسمت فوقانی سمت چپ شکم یا شانه
-    تنگی قفسه سینه
-    تنفس سخت

بروز ناشناخته
-    خونریزی، ضعف، سوزش، سردی، تغییر رنگ پوست، احساس فشار، کهیر، عفونت، التهاب، خارش، ایجاد توده، بیحسی، درد، بثورات پوستی، قرمزی، زخم، درد، خارش، تورم، حساسیت، سوزن سوزن شدن، یا داغ شدن محل تزریق
-    مشکلات پوستی
-    خون در ادرار
-    ادرار کدر
-    کاهش میزان و دفعات ادرار
-    مشکل بلع
-    سرگیجه
-    گیجی یا سبکی سر
-    ضربان سریع قلب
-    برافروختگی یا قرمزی پوست
-    کهیر یا بثورات پوستی
-    خارش یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لب یا زبان
-    تورم صورت، پلک، لب، زبان، گلو، دست، پا یا اندام های تناسلی
-    حالت تهوع
-    زخم شدن پوست
-    تورم دست و پا
-    خستگی یا ضعف غیر معمول
-    گرم شدن غیر معمول پوست
در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند. در صورت بروز مشکل یا مصرف مواد غذایی خاص مانند الکل یا تنباکو، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
-    سرطان مغز استخوان یا سایر مشکلات مغز استخوان
-    گلومرولونفریت (بیماری کلیوی)
-    بالا رفتن گلبول های سفید خون
-    بیماری ریوی یا مشکلات تنفسی
-    بیماری گلبول های قرمز خون     
-    سپسیس (عفونت جدی)
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان نوتروپنیکمبود گلبول های سفید خوندرمان سرطانشیمی درمانیافزایش دهنده های پلاسماخون سازافزایش دهنده پلاسماافزایش دهنده گلبول قرمزنئولاستاپگفیلگراستیم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه