منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پگینترفرون آلفا-2ب (تزریق زیر جلدی)

Peginterferon Alfa-2b

دارو شناسی

آنچه که باید درباره آمپول " پگینترفرون آلفا-2ب "  بدانید!

پگینترفرون آلفا-2ب نوع مصنوعی ماده ایست که به جهت مقابله با عفونت طور طبیعی در بدن تولید می شود. پگینترفرون آلفا-2ب به تنهایی یا همراه با ریباویرین یا سایر داروهای ویروس هپاتیت C (HCV) NS3/4A مهار کننده پروتئاز جهت درمان عفونت هپاتیت C مزمن مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو برای مصرف بیمارانی است که هرگز با داروهای اینترفرون آلفا درمان نشده اند. درمان ترکیبی پگینترفرون آلفا-2ب و ریباویرین در بزرگسالان و کودکان 3 سال به بالایی مورد استفاده قرار می گیرد که علائم آسیب کبدی ازخود نشان داده اند. آمپول پگینترفرون آلفا-2ب همچنین جهت پیشگیری از عود مجدد ملانوم بدخیم (نوعی سرطان پوست) پس از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو باید 48 روز پس از جراحی برداشتن گره های لنفاوی حاوی سرطان آغاز شود.

این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار میگیرد.
این محصول در اشکال دارویی زیر موجود میباشد:
-    محلول

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مصرف این دارو در کودکان زیر 3 سال بررسی نشده است و اطلاعات خاصی مبنی بر ایمنی و اثربخشی آن در این گروه سنی در دسترس نمیباشد. 

سالمندان
بر اساس مطالعات انجام شده، هیچ مشکل خاصی در خصوص مصرف این دارو در سالمندان نشان داده نشده است. اما از آنجاییکه سالمندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کلیوی قرار دارند، این دارو در این افراد باید با احتیاط و طبق نظارت پزشک مصرف شود.


دوران بارداری
بر اساس مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، هیچ مدرکی مبنی بر آسیب به جنین نشان داده نشده است. با این حال، مطالعه ای بر روی انسان یا حیوانات باردار مبنی بر عوارض این دارو صورت نگرفته است. 


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.

نحوه مصرف

این دارو را یک پرستار یا یک فرد آموزش دیده به شما تزریق می کند. این دارو از طریق یک شات زیر پوست شکم یا ران تزریق می شود.
ممکن است پزشک روش تزریق در منزل را به شما آموزش دهد. پیش از اقدام برای  تزریق، نسبت به درک تمامی دستورالعمل های پزشک، اطمینان حاصل کنید. این دارو را بیشتر از میزان و دفعات تجویز شده مصرف ننمایید. 
این دارو به همراه اطلاعات دارویی به بیمار ارائه میگردد. دستورالعمل های مندرج در بسته را به دقت مطالعه و دنبال کنید و در صورت بروز سوالات زیر، با پزشک مشورت نمایید:
-    چگونگی آماده سازی آمپول برای تزریق
-    روش صحیح استفاده از سرنگ یکبار مصرف
-    نحوه تزریق
-    مدت زمانی که باید تزریق را در منزل انجام داد
این دارو در 3 شکل مختلف در دسترس قرار دارد: یک بطری (ظرف شیشه ای)، یک سرنگ از قبل پر شده، یک اتوانژکتور یکبار  مصرف.  چنانچه قصد تغییر مصرف از هریک از این اشکال به شکلی دیگر را داشتید، مقدار مناسب مصرف آن را به دقت بررسی کنید.
در طول مصرف این دارو، آب به میزان فراوان بنوشید تا بدن تان هیدراته بماند.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

بصورت آمپول 
-    بزرگسالان – میزان مصرف بر اساس وزن بدن و توسط پزشک تعیین می شود.  این میزان معمولا بین 40 تا 150 میکرو گرم، می باشد. این دارو باید یک روز و یک زمان معین مصرف شود.
-    کودکان - مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین می گردد. 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
در یخچال نگهداری شود اما از یخزدگی آن جلوگیری شود.
 

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند. جهت بررسی عوارض جانبی ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون یا ادرار باشد.
مصرف همزمان این دارو با ریباویرین در زمان بارداری به جنین آسیب وار میسازد. حین مصرف این دارو از یکی از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید. در صورتیکه تصور میکنید باردار شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید.
مصرف این دارو ممکن است در برخی افراد منجر به بروز خشم، ناراحتی یا نشان دادن سایر رفتارهای غیر طبیعی گردد. همچنین ممکن است منجربه ایجاد فکر خودکشی در افکار برخی افراد یا بیشتر شدن افسردگی شود. چنانچه متوجه هریک از این عوارض شدید، بلافاصله موضوع را به پزشک تان اطلاع دهید.
این دارو ممکن است سبب بروز واکنش های آلرژیک جدی مانند آنافیلاکسی گردد. آنافیلاکسی مشکلی بسیار جدی و خطرناک است و نیازمند مراقبت های پزشکی است. در صورت مشاهده بثورات جلدی، خارش، کهیر، گرفتگی صدا، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، تورم دست و پا، صورت، دهان یا گلو حین مصرف این دارو با پزشک تماس بگیرید.
مصرف این دارو ممکن است سبب ایجاد واکنش های شدید پوستی شود. در صورت بروز تاول، پوسته پوسته شدن یا شل شدن پوست، تب یا لرز، کهیر یا التهاب، ضایعات پوستی قرمز، بثورات شدید یا آکنه و زخم یا پزشکتان مشورت نمایید.
این دارو از ابتلا به هپاتیت C پیشگیری نمی کند.
چنانچه درد زیادی در قسمت فوقانی شکم حس کردید، بلافاصله با پزشک تان تماس بگیرید. ممکن است این مورد، نشانه عوارض جدی مشکلی در طحال باشد.
در صورت بروز هرگونه علائم عفونت، از جمله تب، لرز، سرفه، گلودرد، قرمزی، تورم یا درد در اطراف شکم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
این دارو ممکن است منجربه بروز گیجی، تشنج، سرگیجه، خواب آلودگی یا مشکلاتی در کنترل حرکات شود. حین مصرف این دارو از انجام اموری چون رانندگی، استفاده از ماشین آلات و موارد خطرناک بپرهیزید.
از مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر (داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده، داروهای گیاهی، مکمل ها یا ویتامین ها) بپرهیزید، مگر اینکه قبلا در این مورد با پزشک مشورت شده باشد.

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

موارد بیشتر شایع
-    مدفوع سیاه  
-    لرز
-    سرفه
-    بی انگیزگی
-    احساس ناراحتی یا پوچی
-    تب
-    تحریک پذیری
-    عدم اشتها
-    از دست دادن علاقه و لذت نبردن
-    درد کمر یا پهلو
-    ادرار سخت و دردناک
-    رنگ پریدگی
-    تنگی نفس
-    گلودرد
-    خستگی
-    مشکل خواب
-    مشکل  تمرکز
-    زخم یا لک های سفید داخل دهان
-    خونریزی یا کبودی غیرمعمول
-    خستگی یا ضعف غیرمعمول

موارد کمتر شایع
-    استخوان درد
-    درد یا ناراحتی قفسه سینه 
-    گیجی
-    یبوست
-    حالت افسردگی
-    سرگیجه
-    خشکی پوست و مو
-    غش
-    ضربان قلب سریع
-    احساس سرما
-    ریزش مو
-    سردرد
-    کهیر
-    گرفتگی صدا
-    سبکی سر
-    گرفتگی و سفتی عضلات 
-    پوست رنگپریده
-    تنفس سریع و کم عمق
-    ضربان قلب را کاهش داده است
-    عطسه
-    دل درد
-    تنگی قفسه سینه
-    مشکل تنفس حین فعالیت
-    افزایش وزن

برخی عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در طول مدت درمان از بین بروند. همچنین پزشک مربوطه نیز میتواند با معرفی راه هایی به پیشگیری یا کاهش این عوارض کمک کند. در صورتیکه هریک از عوارض زیر در شما ادامه داشت، با پزشک خود مشورت نمایید:

موارد بیشتر شایع
-    درد کمر
-    تاول زدن، پوسته شدن، تحریک، خارش، یا قرمزی پوست
-    ترک خوردگی، خشکی، پوسته پوسته شدن پوست
-    اسهال
-    خشکی دهان 
-    ترس
-    احساس غیرعادی لرز و سرما
-    ریزش مو یا نازک شدن مو
-    درد عضلانی یا مفصلی
-    عصبی بودن
-    بی حسی
-    درد
-    راش
-    قرمزی پوست
-    زخم
-    درد
-    خستگی
-    دل درد
-    ورم
-    حساس شدن
-    مور مور شدن
-    زخم
-    استفراغ
-    گرما

موارد کمتر شایع
-    اسیدی یا ترش شدن معده
-    آروغ
-    تاری دید
-    سوزش سر دل
-    سوء هاضمه
-    مشکلات حافظه
-    درد یا ناراحتی معده 

بروز ناشناخته 
-    تغییر شنوایی
-    از دست دادن شنوایی

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات سطح متوسط با سایر داروها

(Anagrelide (Oral Route

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.
مصرف این دارو با داروهای نامبرده زیر به هیچ وجه پیشنهاد نمیگردد اما در برخی موارد ضروریست. چنانچه هردو دارو با یکدیگر تجویز شده اند، ممکن است پزشک درمان با این دارو را ادامه ندهد و یا داروهای مصرفی دیگر را تغییر دهد.
•    Thioridazine

معمولا مصرف همزمان این دارو با داروهای زیر توصیه نمیشود، اما ممکن است در برخی موارد نیاز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنین مواردی اغلب پزشک دوز یا تعداد دفعات یک یا هر دو دارو را تغییر میدهد.
•    Aminophylline
•    Amitriptyline
•    Anagrelide
•    Caffeine Citrate
•    Clomipramine
•    Clozapine
•    Desipramine
•    Donepezil
•    Doxepin
•    Doxorubicin
•    Eliglustat
•    Flecainide
•    Imipramine
•    Methadone
•    Nortriptyline
•    Perphenazine
•    Pirfenidone
•    Propranolol
•    Rasagiline
•    Ropivacaine
•    Theophylline
•    Tizanidine
•    Tramadol
•    Trimipramine
•    Warfarin

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند. در صورت بروز مشکل یا مصرف مواد غذایی خاص مانند الکل یا تنباکو، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
-    واکنش های آلرژیک (به عنوان مثال، آنافیلاکسی، برونشیت، سندرم استیونز-جانسون) 
-    هپاتیت خود ایمنی (التهاب کبدی) 
-    بیماری کبدی - در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
-    آنژین (درد قفسه سینه شدید) 
-    حمله قلبی، یا سابقه آن
-    بیماری قلب یا عروق خونی 
-    مشکلات ریتم قلب (مثلا آریتمی، تاکی کاردی)، یا سابقه آن
-    هایپوتنشن (فشار خون پایین) - با احتیاط استفاده کنید. بیماران با این شرایط باید در هنگام استفاده از این دارو بهطور دقیق تحت نظارت باشند.
-    مشکلات مغز استخوان (به عنوان مثال، کم خونی آپلاستیک) 
-    بیماری مغزی (به عنوان مثال، آنسفالوپاتی) 
-    مشکلات تنفسی یا سایر بیماری های ریه (به عنوان مثال، بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD، پنومونی، نفوذ ریه، سارکوئیدوز)، یا سابقه آن
-    افسردگی یا بیماری روحی، یا سابقه آن
-    دیابت قندی 
-    رتینوپاتی دیابتی (مشکل چشم ناشی از دیابت) 
-    مشکلات چشم یا بینایی (به عنوان مثال، رتینوپاتی، نوریت اپتیک) 
-    هیپرگلیسمی (سطح قند خون بالا) 
-    رتینوپاتی هیپرتونیک (مشکل چشم ناشی از فشار خون بالا) 
-    هیپرتری گلیسریدمی (سطح تری گلیسیرید یا چربی بالا در خون) 
-    بیماری کلیوی 
-    بیماری کبدی (از جمله سیروز)
-    پسوریازیس 
-    مشکلات روانپزشکی، یا سابقه آن
-    آرتریت روماتوئید 
-    لوپوس اريتماتو سیستمیک 
-    بیماری تیروئید 
-    دیابت نوع 1 - با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این شرایط بدتر شود
-    کولیت (التهاب روده) 
-    پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) – این  دارو باید در بیماران مبتلا به این شرایط متوقف شود.
-    بیماری قلبی (شدید و ناپایدار)، یا سابقه آن
-    بیماری کلیوی شدید 
-    آنمی سلولی ساکشن (اختلال گلبول های قرمز خون) 
-    تالاسمی ماژور (اختلال ژنتیکی خون) – این دارو همراه نباید با ریباویرین در بیماران مبتلا به این شرایط استفاده شود.
-    پیوند عضو (به عنوان مثال، کبد)

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونت هپاتیت Cهپاتیت Cهپاتیت مزمنملانوم بدخیمسرطان پوستجراحی برداشتن گره های لنفاوی حاوی سرطانپگینترفرون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه