منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فنتولامین (تزریقی)

Phentolamine

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی تزریقی " فنتولامین "  بدانید!

تزریق فنتولامین سبب گشایش رگ های خونی، و در نتیجه افزایش جریان خون می گردد. هنگامی که فنتولامین در ناحیه آلت تناسلی مردان تزریق شود، جریان خون به آلت افزایش یافته و منجر به نعوظ می گردد.
این دارو به هیچ وجه نباید به عنوان یک وسیله کمک جنسی در مردانی که به اختلالات نعوظ مبتلا نیستند، مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه این دارو به درستی مصرف نشود، می تواند منجر به وارد آمدن آسیب دائمی به آلت تناسلی مردان و از دست دادن توانایی نعوظ در آن ها می گردد. فنتولامین همچنین به عنوان داروی بیهوشی در بافت های نرم مانند لب و زبان مورد استفاده قرار می گیرد. 
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار میگیرد.
این محصول در اشکال دارویی زیر موجود میباشد:
-    محلول
-    آمپول
-    پودر برای تهیه محلول


 

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مصرف این دارو در کودکان زیر 6 سال بررسی نشده است و اطلاعات خاصی مبنی بر ایمنی و اثربخشی آن در این گروه سنی در دسترس نمیباشد. 

سالمندان
بسیاری از داروها به طور انحصاری در افراد مسن مورد مطالعه قرار نگرفته اند. بنابراین اثربخشی آنها ممکن است مشابه آنچه در بزرگسالان جوان رخ می دهد، نباشد یا در این افراد منجربه ایجاد عوارض و مشکلات دیگری شود. هیچ اطلاعات خاصی مبنی بر مقایسه مصرف فنتولامین در سالمندان با سایر گروه های سنی وجود ندارد.


دوران بارداری
رده C بارداری. بر اساس مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، هیچ مدرکی مبنی بر آسیب به جنین نشان داده نشده است. با این حال، مطالعه ای بر روی انسان یا حیوانات باردار مبنی بر عوارض این دارو صورت نگرفته است. 


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.

نحوه مصرف

جهت تزریق:
-    محل تزریق را با الکل تمیز کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم به پایه آلت تناسلی تزریق کنید، درست همانطور که پزشک تان دستور داده است. این دارو نباید فقط زیر پوست تزریق شود. اگرچه ممکن است در نوک آلت تناسلی خود احساس سوزش کنید اما تزریق معمولا دردناک نیست. اگر تزریق بسیار دردناک بود یا متوجه خونریزی یا تورم در محل تزریق شدید، به این معنی است که شما دارو را زیر پوست تزریق کرده اید. در این صورت، تزریق را متوقف سازید، سوزن را بیرون بکشید و پیش از ادامه تزریق، آن را در موقعیت صحیح قرار دهید.
-    پس از اتمام تزریق، برای جلوگیری از کبود شدن، محل تزریق را فشار دهید. سپس همانطور که پزشک تان راهنمایی تان کرده است، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند دارو به تمام قسمت های آلت تناسلی گسترش یابد، بنابراین موثرتر عمل خواهد کرد.
این دارو معمولا حدود 10 دقیقه پس از تزریق شروع به کار می کند. شما باید در عرض 2 ساعت پس از تزریق دارو، مقاربت داشته باشید.
برای ایجاد اثر داروهای بیهوشی در بافت نرم، دندانپزشک یا سایر متخصصین آموزش دیده این دارو را به شما تزریق می کنند. این دارو معمولا در همان محلی که بیهوشی موضعی دریافت می کنید، تزریق می شود.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

بصورت آمپول 
برای درمان ناتوانی جنسی:
-    بزرگسالان – 0.5 تا 1 میلی گرم، و به همان صورتی که پزشک آموزش داده است، تزریق به آرامی در ناحیه تناسلی صورت گیرد. اجازه دهید تزریق 1 الی 2 دقیقه طول بکشد تا تمامی دوز را دریافت کنید. همچنین از تزریق دارو بیش از مقدار تعیین شده در روز اجتناب کنید. این دارو را در 2 روز متوالی یا 3 بار در هفته استفاده نکنید.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
در یخچال نگهداری شود اما از یخزدگی آن جلوگیری شود.
 

اقدامات احتیاطی

تزریق را به همان منوالی که پزشک تان دستور داده است، انجام دهید. از مصرف بیش از حد این دارو اجتناب کنید، زیرا ممکن است نعوظ تا حدی قوی شود که تا ساعت ها به طول بیانجامد. به این وضعیت که بسیار خطرناک است پریاپیسم می گویند. چنانچه اثر دارو از بین نرود، ممکن است رگ های خونی آلت تناسلی قطع شوند و آسیب دائمی ایجاد شود.
چنانچه نعوظ بیش از 4 ساعت به طول انجامید یا درد داشتید، بلافاصله با پزشک تان تماس حاصل نمایید. این ها ممکن است علائم پریاپیسم باشد و جهت پیشگیری از آسیب دائمی باید فورا مورد درمان قرار گیرید.
چنانچه حین تزریق، خونریزی در محل مشاهده کردید، محل را تا بند آمدن کامل خون، فشار دهید. در صورتی که خونریزی متوقف نشد، با پزشک تماس حاصل نمایید. 
بررسی منظم آلت تناسلی توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است. چنانچه در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید یا احساس کردید آلت تناسلی تان دچار انحراف شده است، با پزشک تان تماس حاصل نمایید. اینها ممکن است علائم رشد بافت اضافه (فیبروز) باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

موارد نادر
-    سرگیجه
-    نعوظ بیش از 4 ساعت یا نعوظ دردناک
-    تشکیل توده در آلت تناسلی

برخی عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در طول مدت درمان از بین بروند. همچنین پزشک مربوطه نیز میتواند با معرفی راه هایی به پیشگیری یا کاهش این عوارض کمک کند. در صورتیکه هریک از عوارض زیر در شما ادامه داشت، با پزشک خود مشورت نمایید:

موارد کمتر شایع یا نادر
-    کبودی یا خونریزی در محل تزریق
-    سوزش ملایم در کل آلت تناسلی
-    سختی در انزال
-    تورم در محل تزریق
فنتولامین تزریق شده به آلت تناسلی ممکن است سبب سوزش در سر آلت گردد که این امر به هیچ وجه نگران کننده نیست.
در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.
مصرف این دارو با داروهای نامبرده زیر به هیچ وجه پیشنهاد نمیگردد اما در برخی موارد ضروریست. چنانچه هردو دارو با یکدیگر تجویز شده اند، ممکن است پزشک درمان با این دارو را ادامه ندهد و یا داروهای مصرفی دیگر را تغییر دهد.
•    Asenapine
•    Tadalafil

معمولا مصرف همزمان این دارو با داروهای زیر توصیه نمیشود، اما ممکن است در برخی موارد نیاز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنین مواردی اغلب پزشک دوز یا تعداد دفعات یک یا هر دو دارو را تغییر میدهد.
•    Acebutolol
•    Alprenolol
•    Atenolol
•    Betaxolol
•    Bevantolol
•    Bisoprolol
•    Bucindolol
•    Carteolol
•    Carvedilol
•    Celiprolol
•    Dilevalol
•    Esmolol
•    Labetalol
•    Levobunolol
•    Mepindolol
•    Metipranolol
•    Metoprolol
•    Nadolol
•    Nebivolol
•    Oxprenolol
•    Penbutolol
•    Pindolol
•    Propranolol
•    Sotalol
•    Talinolol
•    Tertatolol
•    Timolol
•    Vardenafil


تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند. در صورت بروز مشکل یا مصرف مواد غذایی خاص مانند الکل یا تنباکو، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
•    مشکلات خونریزی - این وضعیت سبب افزایش خطر خونریزی در محل تزریق می شود.
•    پریاپیسم (نعوظ دائم) یا سابقه آن
•    کم خونی داسی شکل - بیماران مبتلا به این بیماری حین مصرف فنتولامین، خطر ابتلا به پریاپیسم (نعوظ طولانی تر از 4 ساعت) را افزایش می دهند.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

گشایش رگ های خونیافزایش جریان خوندرمان ناتوانی جنسی در مردانناتوانی جنسیناتوانی جنسی در مرداننعوظ در مردانمشکل نعوظعدم نعوظداروی بیهوشیداروی بیهوشی بافت های نرم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه