منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فیزوستیگمین (چشمی)

Physostigmine

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی چشمی " فیزوستیگمین "  بدانید!

فیزوستیگمین جهت درمان انواع خاصی از گلوکوم (آب سیاه) مورد استفاده قرار می گیرد.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار میگیرد.
این محصول در اشکال دارویی زیر موجود میباشد:
-    محلول
-    پماد

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مطالعات خاصی منبی بر مصرف این دارو درکودکان صورت نگرفته است. بنابراین عوارضی غیر از آنچه که در بزرگسالان اتفاق می افتد، در این گروه سنی رخ نخواهد داد.

سالمندان
مطالعات خاصی منبی بر مصرف این دارو سالمندان صورت نگرفته است و بروز عوارض جانبی خاصی در این گروه از بیماران رویت نشده است. بنابراین عوارضی غیر از آنچه که در بزرگسالان جوان تر اتفاق می افتد، در این گروه سنی رخ نخواهد داد.


دوران بارداری
رده C بارداری. طبق مطالعاتی که بر روی حیوانات یا زنان باردار صورت گرفته، بروز اختلالات جنینی نشان داده شده است. این دارو نباید در زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند، مصرف گردد.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.

نحوه مصرف

جهت مصرف قطره چشم فیزوستیگمین:
-    چنانچه محلول تغییر رنگ داده است، از مصرف آن خودداری نمایید.
-    ابتدا دستان خود را بشویید. سر خود را به عقب بچرخانید و با انگشت به آرامی پوست زیر پلک تحتانی تان را فشار دهید و بین پلک و چشم تان فاصله ایجاد کنید. سپس دارو را در این ناحیه بچکانید. اجازه دهید دارو کامل داخل چشم تان وارد شود، سپس به آرامی چشم تان را ببندید. پلک نزنید. چشم تان رابسته نگه دارید و برای 1 تا 2 دقیقه با انگشت به گوشه داخلی چشم فشار وارد سازید تا دارو جذب چشم شود.
-    بلافاصله پس از استفاده از قطره چشم، دستان خود را بشویید تا مابقی دارو پاک شود.
-    جهت دور نگه داشتن دارو از میکروب، از تماس نوک قطره چکان با هر گونه سطح (از جمله چشم) خودداری کنید. همچنین لازم است پس از مصرف، درب آن را محکم ببندید.

جهت مصرف پماد فیزوستیگمین:
-    ابتدا دستان خود را بشویید. سر خود را به عقب بچرخانید و با انگشت به آرامی پوست زیر پلک تحتانی تان را فشار دهید و بین پلک و چشم تان فاصله ایجاد کنید. سپس یک نوار نازک از ژل را در این ناحیه قرار دهید. معمولا حدود 1.5 سانتی متر ژل کافی است، مگر اینکه پزشکتان مقدار بیشتری تجویز کرده باشد. اجازه دهید دارو کامل داخل چشم تان وارد شود، سپس به آرامی چشم تان را ببندید. پلک نزنید. چشم تان رابسته نگه دارید و برای 1 تا 2 دقیقه با انگشت به گوشه داخلی چشم فشار وارد سازید تا دارو جذب چشم شود.
-    بلافاصله پس از استفاده از پماد چشم، دستان خود را بشویید تا مابقی دارو پاک شود.
-    جهت دور نگه داشتن دارو از میکروب، از تماس نوک اپلیکاتور با هر گونه سطح (از جمله چشم) خودداری کنید. همچنین لازم است پس از مصرف، درب آن را محکم ببندید.
این دارو را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید و هیچگاه بیش از مدت و میزان تعیین شده، آن را مصرف نکنید.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

برای درمان گلوکوم
در شکل پماد چشم:
-    بزرگسالان و کودکان – 1 تا 3 بار در روز در هر چشم.

در شکل قطره چشم (محلول):
-    بزرگسالان و کودکان – 1 قطره در هر چشم، برای 4 بار در روز.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
 

اقدامات احتیاطی

مادامی که این دارو را مصرف می کنید باید به طور منظم تحت نظارت چشم پزشک باشید تا روند بهبودی چشم تان را بررسی کند.

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

علائم جذب بیش از حد دارو به بدن
-    افزایش تعریق
-    از دست دادن کنترل مثانه
-    ضعف عضلانی
-    تهوع، اسهال، استفراغ یا درد و گرفتگی معده
-    تنگی نفس، تنگی قفسه سینه و خس خس
-    ضربان آهسته یا نامنظم قلب
-    خستگی یا ضعف غیر معمول
-    آبریزش دهان

برخی عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در طول مدت درمان از بین بروند. همچنین پزشک مربوطه نیز میتواند با معرفی راه هایی به پیشگیری یا کاهش این عوارض کمک کند. در صورتیکه هریک از عوارض زیر در شما ادامه داشت، با پزشک خود مشورت نمایید:

موارد بیشتر شایع
-    تاری دید یا تغییراتی در دور بینی و نزدیک بینی
-    چشم درد

موارد کمتر شایع
-    سوزش، قرمزی، التهاب یا تحریک چشم
-    سردرد یا پیشانی درد
-    پرش پلک
-    آبرزش چشم

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.


 

تداخلات دارویی

تداخلات شدید با سایر داروها

(Bupropion (Oral Route(Donepezil (Oral Route

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.
مصرف این دارو با داروهای نامبرده زیر به هیچ وجه پیشنهاد نمیگردد اما در برخی موارد ضروریست. چنانچه هردو دارو با یکدیگر تجویز شده اند، ممکن است پزشک درمان با این دارو را ادامه ندهد و یا داروهای مصرفی دیگر را تغییر دهد.
•    Bupropion
•    Donepezil

معمولا مصرف همزمان این دارو با داروهای زیر توصیه نمیشود، اما ممکن است در برخی موارد نیاز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنین مواردی اغلب پزشک دوز یا تعداد دفعات یک یا هر دو دارو را تغییر میدهد.
•    Succinylcholine

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند. در صورت بروز مشکل یا مصرف مواد غذایی خاص مانند الکل یا تنباکو، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
-    مشکلات چشم و بینایی

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

گلوکومدرمان گلوکومآب سیاهآب سیاه چشم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه