منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پلیکامایسین (وریدی)

Plicamycin

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی وریدی " پلیکامایسین "  بدانید!

پلیکامایسین متعلق به گروهی از داروهاست که با نام انتینوپلاستی (ضد سرطان) شناخته می شود. این دارو در درمان انواع خاصی از سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن در درمان هیپرکلسمی یا هیپرکلسوریا (وجود کلسیم بیش از حد در خون یا ادرار) که در اثر ابتلا به سرطان بروز پیدا کرده است نیز استفاده می شود.
بر اساس تجویز پزشک ممکن است از پلیکامایسین در درمان سایر بیماری ها نیز استفاده شود.
این دارو تنها تحت نظارت و تجویز پزشک ارائه می گردد.
تولید پلیکامایسین از سال 2000 متوقف شده است.
این دارو به شکل های زیر موجود میباشد:
-    پودر برای تهیه محلول
 

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:
پلیکامایسین، داروی بسیار قوی ایست. علاوه بر اثرات مفید آن در درمان بیماری ها، دارای یکسری عوارض جانبی است که می تواند بسیار جدی باشد. پیش از دریافت این دارو، در خصوص همه جوانب آن با پزشک تان مشورت نمایید.

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مطالعات خاصی در خصوص اثرات پلیکامایسین در جمعیت اطفال انجام نشده است. با این حال، این دارو می تواند دارای عوارضی جدی در هر فرد ایجاد کند. بنابراین، مشورت در خصوص خطرات آن با پزشک کودک تان بسیار حائز اهمیت است.

سالمندان
بسياري از داروها بطور انحصاری در افراد مسن مورد مطالعه و بررسي قرار نگرفته اند. با اين حال از آنجاييكه احتمال بروز مشكلات كبد، كليه و قلب در افراد سالمند بيشتر است، مصرف اين دارو نيازمند تنظيم يك دوز مناسب و دقيق است.

دوران بارداری
همه رده های بارداری. طبق مطالعاتی که بر روی حیوانات یا زنان باردار صورت گرفته، بروز اختلالات جنینی نشان داده شده است. این دارو نباید در زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند، مصرف گردد.

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.

نحوه مصرف

پلیکامایسین گاهی منجربه تهوع، استفراغ، و از دست دادن اشتها می شود. با این وجود، ادامه دریافت آن بسیار اهمیت دارد. چنانچه سوالی در این خصوص دارید، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

در شکل تزریق وریدی
جهت درمان سرطان:
-    بزرگسالان و کودکان – مصرف دارو به وزن بیمار یا مصرف سایر داروها بستگی دارد. چنانچه پلیکامایسین را در منزل دریافت می کنید، از دستورات پزشک یا دستورالعمل مندرج در بسته دارو به دقت پیروی کنید. در خصوص میزان مصرف آن نیز با پزشک تان مشورت نمایید.

جهت درمان هیپرکلسمی یا هیپرکلسوریا (وجود کلسیم بیش از حد در خون یا ادرار):
-    بزرگسالان – میزان مصرف بر اساس وزن بدن است و توسط پزشک تعیین می شود. در ابتدا، میزان مصرف معمول بین 15 تا 25 میکروگرم بر اساس هر کیلوگرم از وزن بدن است که به آرامی داخل ورید تزریق می شود. این میزان هر 4 تا 6 ساعت در روز، به مدت 3 روز ادامه دارد. در صورت لزوم ممکن است پزشک مصرف دارو را تکرار کند.
-    کودکان – میزان مصرف توسط پزشک تعیین می شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
در یخچال نگهداری شود اما از یخزدگی آن جلوگیری شود.

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند.
ممکن است پزشک برای تان یک رژیم کم کلسیم یا کم ویتامین D تجویز کند. چنانچه سوال خاصی در این خصوص دارید با پزشک تان مشورت کنید.
از مصرف آسپرین یا هر نوع داروی دیگر حاوی آسپرین، سالیسیلات یا استامینوفن بدون هماهنگی قبلی با پزشک خودداری کنید. این داروها ممکن است اثرات پلیکامایسین را افزایش دهند.
مادامی که پلیکامایسین دریافت می کنید و پس از توقف درمان، از انجام هر گونه واکسیناسیون بدون تایید پزشک خودداری کنید. این دارو مقاومت بدن را کاهش داده و احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. علاوه براین سایر افرادی که با شما در یک خانه زندگی می کنند نیز نباید از واکسن فلج اطفال استفاده کنند؛ زیرا احتمال دارد ویروس فلج اطفال به شما منتقل شود. چنانچه نمی توانید این اقدامات احتیاطی را جدی بگیرید، از ماسک های محافظ که بینی ودهان را پوشش می دهند، استفاده نمایید.
پلیکامایسین به طور موقت تعداد گلبول های سفید خون را کاهش می دهد واحتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. همچنین می تواند تعداد پلاکت های خون را کاهش دهد و زمینه را برای لخته شدن خون مساعد کند. از پزشک تان بخواهید احتیاط های خاص را در این زمینه به شما آموزش دهد.
 

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

موارد کمتر شایع
-    دردهای شکمی یا عضلانی

علائم مصرف بیش از حد
-    مدفوع سیاه یا خونی
-    برافروختگی، قرمزی یا تورم صورت
-    خون دماغ
-    بثورات پوستی یا لکه های قرمز کوچک روی پوست
-    گلودرد
-    تب
-    خونریزی یا کبودی غیرمعمول
-    استفراغ خونی
-    زردی چشم یا پوست

برخی عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در طول مدت درمان از بین بروند. همچنین پزشک مربوطه نیز میتواند با معرفی راه هایی به پیشگیری یا کاهش این عوارض کمک کند. در صورتیکه هریک از عوارض زیر در شما ادامه داشت، با پزشک خود مشورت نمایید:

موارد بیشتر شایع
-    اسهال
-    درد یا سوزش در دهان
-    از دست دادن اشتها
-    تهوع یا استفراغ

موارد کمتر شایع
-    خواب آلودگی
-    تب
-    سردرد
-    افسردگی
-    درد، قرمزی، درد وتورم در محل تزریق
-    خستگی یا ضعف غیر معمول

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید.

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
•    مشکلات خونریزی - استفاده از پلیکامایسین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.
•    بیماری خونی 
•    بیماری کلیوی 
•    بیماری کبدی - استفاده از پلیکامایسین ممکن است این بیماری را بدتر کند.
•    آبله مرغان (همچنین قرار گرفتن در معرض آن) 
•    هرپس زوستر (زونا) - استفاده از پلیکامایسین ممکن است واکنش شما نسبت به هر یک از این بیماری ها را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان سرطانانواع سرطانهیپرکلسمیهیپرکلسوریاکلسیم بیش از حد در خونکلسیم بیش از حد در ادرارکلسیم در ادرارکلسیم در خونانتینوپلاستیضد سرطانداروی ضد سرطان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه