منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پودوفیلوکس (موضعی)

Podofilox

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی موضعی " پودوفیلوکس "  بدانید!

پودوفیلوکس جهت از بین بردن انواع خاصی از زگیل بر روی پوست خارجی ناحیه تناسلی (آلت تناسلی یا فرج) مورد استفاده قرار می گیرد. از این ژل برای درمان زگیل بین ناحیه تناسلی و مقعد نیز استفاده می شود، اما محلول آن برای این مورد مناسب نمی باشد. جهت درمان زگیل های داخل مقعد، واژن یا مجاری ادراری آلت تناسلی (مردان) و فرج (زنان) نه از محلول و نه از ژل پودوفیلوکس استفاده می شود. عملکرد پودوفیلوکس، تخریب پوست زگیل است.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار خواهد گرفت.
این دارو در شکل های زیر موجود میباشد:
-    ژل
-    محلول

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مطالعات در خصوص این دارو تنها در بیماران بالغ صورت گرفته است و هیچ اطلاعات خاصی مبنی بر مقایسه مصرف پودوفیلوکس در کودکان به نسبت سایر رده های سنی وجود ندارد.

سالمندان
بسياري از داروها بطور انحصاري در افراد مسن مورد مطالعه و بررسي قرار نگرفته اند. با اين حال از آنجاييكه احتمال بروز عوارض جانبی در افراد سالمند بيشتر است، مصرف اين دارو نيازمند تنظيم يك دوز مناسب و دقيق است. هیچ اطلاعات خاصی مبنی بر مقایسه مصرف پودوفیلوکس در سالمندان به نسبت سایر رده های سنی وجود ندارد.


دوران بارداری
رده C بارداری. طبق مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هیچ مطالعات دقیقی بر روی زنان باردار صورت نگرفته است.

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.
 

نحوه مصرف

این دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. هیچگاه بیش از اندازه تعیین شده و طولانی تر این دارو را مصرف ننمایید. بدون اطلاع قبلی با پزشک مصرف این دارو را قطع ننمایید.
اين دارو به همراه اطلاعات دارويي به بيمار ارائه ميگردد. دستورالعمل هاي مندرج در بسته را به دقت مطالعه و دنبال كنيد و در صورت بروز هرگونه ابهام، با پزشك مشورت نماييد.
از تماس پودوفیلوکس با چشم و غشاهای مخاطی مانند داخل آلت، مقعد یا مهبل (واژن) خودداری کنید. چنانچه این ژل با چشم یا یکی از نواحی ذکر شده تماس پیدا کرد، بلافاصله ناحیه مورد نظر را به مدت 15 دقیقه شستشو نمایید.
از استعمال این دارو برای هر زگیل دیگر بدون مشورت با پزشک اجتناب کنید. میزان مصرف پودوفیلوکس برای انواع زگیل نباید از 10 سانتی متر مربع تجاوز کند که به طور تقریبی به اندازه یک سکه است.
جهت استفاده:
-    جهت مصرف محلول از اپلیکاتوری که به همراه محلول بسته بندی شده یا گوش پاک کن و یا انگشت تان استفاده نمایید. 
-    پودوفیلوکس را تنها بر روی زگیل هایی که پزشک دستور داده بمالید.
-    پودوفیلوکس ممکن است سبب تحریک شدید پوست سالم شود. چنانچه دارو با قسمت های سالم پوست تماس پیدا کرد، فورا ناحیه را شستشو نمایید.
-    پیش از استعمال دارو نسبت بهخشک بودن پوستتان اطمینان حاصل کنید.
-    بلافاصله پس از استعمال دارو، دستان تان را به منظور پاک شدن مابقی دارو شستشو نمایید.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت می باشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

در شکل ژل موضعی
جهت درمان زگیل (زگیل تناسلی) روی آلت تناسلی یا فرج یا زگیل بین اندام تناسلی و مقعد:
-    بزرگسالان- استعمال بر روی زگیل 2 بار در روز به مدت 3 روز پشت سرهم، با استفاده از اپلیکاتور یا انگشت. سپس 4 روز پشت سرهم از هیچ دارویی استفاده نکنید. در صورتی که زگیل همچنان باقی بود، این چرخه مصرف را مجددا تکرار کنید تا 4 هفته طول بکشد و زگیل به طور کامل برطرف شود. بیش از 0.5 گرم ژل را در روز استفاده نکنید.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در شکل محلول
فقط جهت درمان زگیل روی آلت تناسلی یا فرج:
-    بزرگسالان- استعمال بر روی زگیل 2 بار در روز به مدت 3 روز پشت سرهم، با استفاده از اپلیکاتور. سپس 4 روز پشت سرهم از هیچ دارویی استفاده نکنید. در صورتی که زگیل همچنان باقی بود، این چرخه مصرف را مجددا تکرار کنید تا 4 هفته طول بکشد و زگیل به طور کامل برطرف شود. بیش از 0.5 میلی لیتر محلول را در روز استفاده نکنید.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
 

اقدامات احتیاطی

پودوفیلوکس قادر به پیشگیری از ظهور مجدد زگیل های درمان شده قبلی یا جلوگیری از ایجاد و رشد زگیل های جدید نمی باشد.
این دارو حاوی الکل است، بنابراین قابل اشتعال می باشد. این دارو را در نزدیکی گرما، شعله روشن یا حین کشیدن سیگار استفاده نکنید.
 

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

موارد بیشتر شایع
-    بوی بد (فقط محلول)
-    خونریزی از پوست تحت درمان
-    تاول، کبره بستن یا پوسته پوسته شدن پوست درمان شده
-    ادرار خونی (فقط محلول)
-    احساس سوزش در پوست درمان شده
-    سرگیجه (فقط محلول)
-    سردرد (فقط ژل)
-    خارش پوست درمان شده
-    درد حین رابطه جنسی (فقط محلول)
-    درد در پوست درمان شده
-    مشکلات پوستی آلت تناسلی مردان (فقط محلول)
-    تورم یا قرمزی پوست درمان شده
-    اسکار در پوست درمان شده
-    استفراغ (فقط محلول)

علائم مصرف بیش از حد
-    حالت تهوع
-    استفراغ
-    اسهال
-    لرز
-    تب
-    گلودرد
-    خونریزی یا کبودی غیر معمول
-    زخم دهانی

برخی عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در طول مدت درمان از بین بروند. همچنین پزشک مربوطه نیز میتواند با معرفی راه هایی به پیشگیری یا کاهش این عوارض کمک کند. در صورتیکه هریک از عوارض زیر در شما ادامه داشت، با پزشک خود مشورت نمایید:

موارد بیشتر شایع
-    خشکی پوست درمان شده
-    لایه برداری پوست درمان شده
-    درد یا حساس شدن به لمس پوست درمان شده
-    گز گز یا مور مور درمان شده
-    مشکل خواب (فقط محلول)

موارد کمتر شایع
-    تغییراتی در رنگ پوست درمان شده (فقط ژل)
-    بثورات پوستی (فقط ژل)

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.


 

تداخلات دارویی

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید.

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند.

سایر مشکلات پزشکی
در این خصوص با پزشک تان مشورت نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلیزگیل روی آلت تناسلیزگیل روی فرجزگیل اطراف ناحیه تناسلیزگیل اطراف مقعدزگیل رکتومزگیل مقعد
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه