منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پودوفیلوم رزین (موضعی)

Podophyllum Resin

دارو شناسی

آنچه که باید درباره محلول موضعی " پودوفیلوم رزین "  بدانید!

پودوفیلوم جهت از بین بردن ضایعات خوش خیم (نه سرطانی)، مانند انواع مختلف زگیل مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این دارو، از بین بردن بافت ضایعات است.
چند ساعت پس از استعمال پودوفیلیوم یر روی یک زگیل، زگیل سفید می شود (رنگ خود را از دست می دهد). طی 24 الی 48 ساعت، دارو سبب مرگ بافت می شود. پس از حدود 72 ساعت، زگیل شروع به کوچک شدن می و به تدریج از بین می رود.
پودوفیلوم معمولا فقط در مطب پزشک استفاده می شود، زیرا این دارو سمی است و اگر به درستی استفاده نشود، می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. با این حال، ممکن است پزشک شما از شما بخواهد که این دارو را در خانه بکار برید. در صورت استفاده از آن در خانه، نسبت به چگونگی استفاده از آن، اطمینان حاصل کنید. 
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار خواهد گرفت.
این دارو در شکل های زیر موجود میباشد:
•    محلول


 

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مطالعات در خصوص این دارو تنها در بیماران بالغ صورت گرفته است و هیچ اطلاعات خاصی مبنی بر مقایسه مصرف پودوفیلوم در کودکان به نسبت سایر رده های سنی وجود ندارد.

سالمندان
بسياري از داروها بطور انحصاري در افراد مسن مورد مطالعه و بررسي قرار نگرفته اند. با اين حال از آنجاييكه احتمال بروز عوارض جانبی در افراد سالمند بيشتر است، مصرف اين دارو نيازمند تنظيم يك دوز مناسب و دقيق است. هیچ اطلاعات خاصی مبنی بر مقایسه مصرف پودوفیلوم در سالمندان به نسبت سایر رده های سنی وجود ندارد.


دوران بارداری
در این خصوص با پزشک تان مشورت کنید.

دوران شیردهی و مادران شیرده
در این خصوص با پزشک تان مشورت کنید.

نحوه مصرف

پودوفیلوم، دارویی سمی است. از تماس آن با دهان خودداری کنید، زیرا در صورت بلع مضر است.
از تماس پودوفیلوم با چشم و غشاهای مخاطی مانند داخل آلت، مقعد یا مهبل (واژن) خودداری کنید. چنانچه این محلول با چشم یا یکی از نواحی ذکر شده تماس پیدا کرد، بلافاصله ناحیه مورد نظر را به مدت 15 دقیقه شستشو نمایید.
چنانچه پوست سالم تان با این دارو اصابت کرد، پوست را با صابون و آب به طور کامل شستشو دهید. با این حال، اگر این دارو حاوی تنتور بنزوئین باشد، با استفاده از پنبه و الکل به راحتی از پوست پاک می شود.
این دارو حاوی الکل است، بنابراین قابل اشتعال می باشد. این دارو را در نزدیکی گرما، شعله روشن یا حین کشیدن سیگار استفاده نکنید.
این دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. هیچگاه بیش از اندازه تعیین شده و طولانی تر این دارو را مصرف ننمایید. بدون اطلاع قبلی با پزشک مصرف این دارو را قطع ننمایید.
این دارو را روی خال های سیاه و قرمز به کار نبرید. چراکه منجربه ایجاد تحریک و التهاب می گردد.
همچنین از استعمال این دارو بر روی زگیل های باز و دارای خونریزی یا زگیل هایی که به تازگی روی آنها عمل جراحی انجام شده است، خودداری نمایید. استفاده از پودوفیلوم در این نوع زگیل ها ممکن است باعث جذب دارو از طریق پوست شود.
جهت استفاده:
•     پودوفیلوم می تواند باعث تحریک شدید پوست سالم شود. بنابراین، قبل از استفاده از پودوفیلوم، وازلین در اطراف منطقه آسیب دیده بمالید و بلافاصله پس از استفاده از پودوفیلوم، پودر تالک در محل درمان استفاده کنید. این امر جهت جلوگیری از اصابت دارو با پوست سالم است.
•     برای استفاده از این دارو از یک خلال دندان، یک گوش پاک کن یا یک اپلیکاتور شیشه ای استفاده کنید. هربار 1 قطره ریخته و صبر کنید تا خشک شود، سپسقطره بعدی را بریزید تا منطقه مورد نظر تحت پوشش کامل قرار گیرد.
 پس از استفاده از پودوفیلوم ، اجازه دهید دارو به مدت 1 تا 6 ساعت در ناحیه آسیب دیده باقی بماند. سپس، دارو را با شستشوی محل آسیب دیده با صابون و آب پاک کنید. اگر این دارو حاوی تنتور بنزوئین باشد، با استفاده از پنبه و الکل به راحتی از پوست پاک می شود. با این حال، این امر ممکن است باعث سوزش بیشتر به نسبت شستن با صابون و آب شود.
•    بلافاصله پس از استعمال دارو، دستان تان را به منظور پاک شدن مابقی دارو شستشو نمایید.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت می باشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

در شکل محلول موضعی
برای درمان زگیل تناسلی:
•    بزرگسالان و کودکان – در مناطق آسیب دیده پوست استفاده کنید و اجازه دهید 1 تا 6 ساعت دارو در محل باقی بماند. ممکن است لازم باشد درمان هر هفته و به مدت 6 هفته ادامه داشته باشد.

برای درمان ضایعات خوش خیم:
بزرگسالان و کودکان – روزی یکبار در مناطق آسیب دیده پوست استفاده کنید.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

علائم اولیه مصرف بیش از حد دارو در بدن
•    درد شكم یا معده
•    ناپایداری
•    گیجی
•    کاهش یا کاهاز دست دادن رفلکس
•    اسهال (ممکن است شدید باشد و ادامه یابد)
•    هیجان، تحریک پذیری یا عصبی بودن
•    توهم (دیدن، شنیدن، یا احساس کردن چیزهایی که وجود ندارد)
•    ضعف عضلانی
•    حالت تهوع یا استفراغ
•    گلودرد و تب
•    خونریزی غیرمعمول یا کبودی

علائم بعدی مصرف بیش از حد که دارو جذب بدن شده است
•    یبوست
•    تشنج 
•    ادرار کردن سخت یا دردناک
•    دشواری در تنفس
•    سرگیجه یا سبکی سر، به ویژه هنگام برخاستن از موقعیت خوابیده یا نشسته
•    خواب آلودگی
•    ضربان قلب سریع
•    بی حسی، سوزن شدن، درد یا ضعف در دست یا پا (ممکن است تا حدود 2 هفته بعد از استفاده از دارو رخ ندهد)
•    درد شکم یا معده (خفیف و مداوم)

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید.

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
•    روی زگیل های باز و دارای خونریزی یا زگیل هایی که به تازگی روی آنها عمل جراحی انجام شده است. استفاده از پودوفیلوم در این نوع زگیل ها ممکن است باعث جذب دارو از طریق پوست شود.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلیدرمان زگیل تناسلیضایعات خوش خیمضایعات پوستیضایعات غیر سرطانی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه