منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پلی میکسین B (تزریقی)

Polymyxin B

دارو شناسی

آنچه که باید درباره آمپول " پلی میکسین B "  بدانید!

آمپول پلی میکسین B برای درمان عفونت های باکتریایی در بسیاری از نقاط بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
پلی میکسین B متعلق به رده داروهای شناخته شده با نام آنتی بیوتیک می باشد. عملکرد این دارو، از بین بردن باکتری ها یا جلوگیری از رشد آنهاست. با این حال، این دارو در درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری های ویروسی اثری ندارد.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار میگیرد.
این محصول در اشکال دارویی زیر موجود میباشد:
-    پودر برای تهیه محلول

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مطالعات انجام شده تا کنون، بروز مشکلات خاصی را در کودکان نشان نداده است که مصرف پلی میکسین B را در این گروه سنی محدود کند. 

سالمندان
هیچ اطلاعاتی در خصوص ارتباط میان سن و اثرات آمپول پلی میکسین B در این گروه سنی وجود ندارد.


دوران بارداری
در این خصوص با پزشک تان مشورت نمایید.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.

نحوه مصرف

این دارو را یک پرستار یا یک فرد آموزش دیده به شما تزریق می کند. این دارو از طریق یک شات به پشت تان تزریق می شود. 
مادامی که این دارو را دریافت می کنید، مایعات بیشتری مصرف کنید. این امر از ایجاد مشکلات کلیوی جلوگیری خواهد کرد.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
در یخچال نگهداری شود اما از یخزدگی آن جلوگیری شود.

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند. جهت بررسی عوارض جانبی ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون و ادرار باشد.
چنانچه علائم تان در عرض چند روز بهبود نیافت یا بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید.
پلی میکسین B ممکن است سبب بروز اسهال شود که در برخی موارد بسیار شدید نیز می باشد. حتی ممکن است 2 ماه یا بیشتر پس از قطع مصرف این دارو نیز اسهال داشته باشید. هیچگاه بدون هماهنگی قبلی با پزشک، داروهای درمان اسهال مصرف ننمایید.
چنانچه احساس ضعف، تحریک پذیری، خواب آلودگی، مشکل بینایی، بیحسی یا سوزن سوزن شدن پاها یا سایر مشکلات کنترل عضلات داشتید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
از مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر (داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده، داروهای گیاهی، مکمل ها یا ویتامین ها) بپرهیزید، مگر اینکه قبلا در این مورد با پزشک مشورت شده باشد.
 

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

بروز ناشناخته
-    سرگیجه
-    خواب آلودگی
-    تب
-    سردرد
-    بیحسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا
-    درد کمر یا پهلو
-    لرزش و عم ثبات حین راه رفتن
-    گرفتگی گردن
-    بی ثباتی، لرزش، یا سایر مشکلات عضلانی

برخی عوارض جانبی نیاز به مراقبت های پزشکی خاصی ندارند و ممکن است در طول مدت درمان از بین بروند. همچنین پزشک مربوطه نیز میتواند با معرفی راه هایی به پیشگیری یا کاهش این عوارض کمک کند. در صورتیکه هریک از عوارض زیر در شما ادامه داشت، با پزشک خود مشورت نمایید:

بروز ناشناخته
-    تغییر رنگ پوست، درد، حساس شدن به لمس یا تورم در محل تزریق
-    گرم یا داغشدن صورت حین لمس
-    خارش
-    قرمزی پوست
-    بثورات پوستی

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات شدید با سایر داروها

rocuronium (intravenous (

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.
مصرف این دارو با داروهای نامبرده زیر به هیچ وجه پیشنهاد نمیگردد اما در برخی موارد ضروریست. چنانچه هردو دارو با یکدیگر تجویز شده اند، ممکن است پزشک درمان با این دارو را ادامه ندهد و یا داروهای مصرفی دیگر را تغییر دهد.
•    Alcuronium
•    Atracurium
•    Cisatracurium
•    Doxacurium
•    Fazadinium
•    Gallamine
•    Hexafluorenium
•    Metocurine
•    Mivacurium
•    Pancuronium
•    Pipecuronium
•    Rapacuronium
•    Rocuronium
•    Tubocurarine
•    Vecuronium

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند. در صورت بروز مشکل یا مصرف مواد غذایی خاص مانند الکل یا تنباکو، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
•    بیماری کلیوی، شدید - با احتیاط مصرف کنید. اثرات دارو ممکن است به علت دفع کم از بدن، افزایش یابد.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونتعفونت های باکتریاییعفونت باکتریاییبدندرمان عفونت های باکتریاییآنتی بیوتیکسرماخوردگیآنفولانزابیماری های ویروسی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه