منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فسفات پتاسیم (وریدی)

Potassium Phosphate

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی وریدی " فسفات پتاسیم "  بدانید!

فسفات پتاسیم، یک مکمل فسفات است که جهت درمان یا پیشگیری از هیپوفسفاتمی (کمبود فسفر در خون) مورد استفاده قرار می گیرد. ازاین دارو همچنین به عنوان یک افزودنی در تهیه آمپول های مایع نیز استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس قرار میگیرد.
این محصول در اشکال دارویی زیر موجود میباشد:
-    محلول
 

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
مطالعاتی در خصوص ارتباط میان سن و مصرف این دارو در کودکان صورت نگرفته است. ایمنی و اثربخشی آن در کودکان ثابت نشده است.

سالمندان
هیچ اطلاعاتی مبنی بر وجود ارتباط میان سن و عوارض جوانبی در سالمندان در دست نمیباشد.


دوران بارداری
رده C بارداری. طبق مطالعاتی که بر روی حیوانات یا زنان باردار صورت گرفته، بروز اختلالات جنینی نشان داده شده است. این دارو نباید در زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند، مصرف گردد.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقیقات خاصی بر روی زنان شیرده مبنی بر مصرف این دارو صورت نگرفته است. پیش از مصرف این دارو در زنان شیرده همه جوانب مثبت و منفی آن باید درنظر گرفته شود.

نحوه مصرف

یک پرستار یا یک متخصص آموزش دیده این دارو را در بیمارستان به شما تزریق خواهد کرد. این دارو توسط یک سوزن به یکی از رگ های شما تزریق می شود.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت میباشد. در این خصوص دستورالعمل پزشک یا دستورات مندرج در برچسب این دارو را دنبال نمایید. اطلاعات زیر بر اساس متوسط میزان مصرف این دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه میزان مصرفی شما متفاوت میباشد، آنرا تغییر ندهید، مگر در مواردی که پزشک دستور دهد.
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بین آن و مدت مصرف، به بیماری شما بستگی دارد. 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
 

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند. گاهی برای بررسی اثرات ناخواسته، انجام آزمایش خون ضروریست.
این دارو حاوی آلومینیوم است که می تواند سبب آسیب رساندن به نوزادان نارس شود. چنانچه نگران این موضوع هستید با پزشک تان مشورت کنید.
از مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر (داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده، داروهای گیاهی، مکمل ها یا ویتامین ها) بپرهیزید، مگر اینکه قبلا در این مورد با پزشک مشورت شده باشد.
 

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

بروز ناشناخته
•    سوزش، گز گز، خارش، بی حسی، مور مور یا احساس سوزن سوزن شدن 
•    درد یا ناراحتی قفسه سینه 
•    گیجی
•    سرگیجه، ضعف و یا سبکی سر هنگام برخاستن ناگهانی از موقعیت خوابیده یا نشسته 
•    ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم
•    گرفتگی عضلات در دست، پا یا صورت
•    عدم حرکت عضلات
•    بی حسی و سوزن شدن اطراف دهان، نوک انگشتان، و یا پا
•    پالس سریع یا تپنده 
•    تنگی نفس
•    خستگی یا ضعف غیرعادی
•    ضعف و سنگینی پاها

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.

تداخلات دارویی دیگر
بی شک هیچ دارویی را نباید در زمان غذا خوردن یا حوالی آن مصرف نمود چراکه امکان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الکل و تنباکو نیز ایجاد برخی تداخلات میکند. در صورت بروز مشکل یا مصرف مواد غذایی خاص مانند الکل یا تنباکو، مراتب را به پزشک اطلاع دهید.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر ممکن است بر مصرف این دارو تاثیرگذار باشد. در صورتیکه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما آنرا با پزشک خود مطرح سازید، بویژه موارد زیر:
•    مشکلات آدرنال شدید 
•    بیماری قلبی 
•    مشکلات ریتم قلب 
•    بیماری کلیوی، شدید - با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این وضعیت بدتر شود.
•    هیپرکالمی (پتاسیم خون بالا) 
•    هیپرفسفاتمی (فسفر خون بالا) 
•    هیپوکلسمی (کمبود کلسیم در خون) - در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
•    بیماری کلیه - با احتیاط استفاده کنید. 
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

پیشگیری از هیپوفسفاتمیدرمان هیپوفسفاتمیکمبود فسفر در خونفسفر پایین در خونفسفروس پایین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه