منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پرسترون (واژینال)

Prasterone

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی شیاف واژینال " پرسترون "  بدانید!

پرسترون جهت درمان زنان مبتلا به دیسپارونیا (مقاربت دردناک) متوسط تا شدید ناشی از یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد. کاهش سطوح کمی از استروژن می تواند سبب ایجاد تغییراتی در ناحیه فرج و واژن شود که به موجب آن آتروفی (نازک شدن بافت) و خشکی حاصل می گردد. پرسترون، یک داروی استروئیدی محسوب می گردد.
این دارو تنها تحت نظارت و تجویز پزشک ارائه می گردد.
این دارو به شکل های زیر موجود میباشد:
-    شیاف

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
اینتراروسا جهت مصرف در کودکان مناسب نمی باشد.

سالمندان
مطالعات انجام شده تا کنون، بروز مشکلات خاصی را در سالمندان نشان نداده است که مصرف اینتراروسا را در این گروه سنی محدود سازد. 

دوران بارداری
در این خصوص با پزشک تان مشورت نمایید.

دوران شیردهی و مادران شیرده
در این خصوص با پزشک تان مشورت نمایید.

نحوه مصرف

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
این دارو باید به همراه راهنمای دارو باشد. این دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. در صورتی که سوالی دارید از پزشک خود بپرسید.
این دارو به همراه یک اپلیکاتور یکبار مصرف عرضه می گردد. ابتدا دارو را به اپلیکاتور انتقال دهید، سپس آن را داخل واژن وارد کنید. از هر اپلیکاتور تنها یک بار استفاده کنید و سپس آن را دور بریزید.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

در شکل شیاف واژینال
جهت درمان دیسپارونیا:

-    بزرگسالان – 6.5 میلی گرم، یک بار در روز، در زمان خواب
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
در یخچال نگهداری شود اما از یخزدگی آن جلوگیری شود.
 

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند. 
احتمال این که یک زن یائسه باردار شود، بسیار کم است. اما باید این را بدانید که مصرف این دارو در دوران بارداری می تواند به جنین آسیب وارد سازد. چنانچه فکر می کنید حین مصرف این دارو باردار شده اید، فورا پزشک تان را مطلع سازید.
حتما سایر پزشکان یا دندانپزشک خود را نسبت به مصرف این دارو مطلع سازید. مصرف این دارو ممکن است بر نتایج برخی آزمایشات، مانند تست پاپ اسمیر تاثیر بگذارد.
 

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
در صورت بروز هریک از این موارد سریعا با پزشک تماس حاصل نمایید:

موارد کمتر شایع
-    ترشحات واژینال قهوه ای یا سفید رنگ

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
•    خونریزی غیر طبیعی یا غیر معمول واژینال 
•    سرطان پستان، شناخته شده یا مشکوک، یا سابقه آن- در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دیسپارونیامقاربت دردناکدردآمیزشآمیزش دردناکدرد آمیزشنزدیکی دردناکدرد حین مقاربتیائسگیدوران یائسگی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه