منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پروبنسید (خوراكي)

Probenecid

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروي خوراكي " پروبنسید "  بدانید!

پروبنسید در درمان نقرس مزمن یا آرتریت نقرسی مورد استفاده قرار میگیرد. این بیماری ها به دلیل وجود بیش از حد اسید اوریک در خون بروز میابند. عملکرد پروبنسید، از بین بردن اسید اوریک اضافی از بدن میباشد. پروبنسید، نقرس را درمان نمیکند، بلکه پس از مصرف چندین ماده، از حملات نقرس جلوگیری میکند. این دارو تنها در دوران مصرف از حملات نقرس پیشگیری میکند.
پروبنسید جهت پیشگیری یا درمان مشکلات ناشی از وجود اسید اوریک بالا در بدن مورد استفاده قرار میگیرد.
گاهی اوقات، جهت افزایش اثربخشی درمان بیماری از پروبنسید به همراه انواع خاصی آنتی بیوتیک استفاده میشود.
اين دارو تنها با نسخه پزشك در دسترس قرار ميگيرد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
-    قرص


 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
پروبنسید در کودکان 2 تا 14 سال مورد آزمایش قرار گرفته است و بروز عوارضی غیر از آنچه در بزرگسالان رخ میدهد، در کودکان اتفاق می افتد. مطالعات در خصوص اثربخشی پروبنسید در بیماران مبتلا به نقرس، تنها در بزرگسالان صورت گرفته است. بروز نقرس در کودکان بسیار نادر است.

سالمندان
تاکنون مطالعات انجام شده بروز مشکلات خاص مبنی بر محدود کردن این دارو را در سالمندان نشان نداده است. با این حال، از آنجاییکه سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات کلیوی و استخوان وابسته به سن هستند، مصرف این دارو نیازمند تنظیم دوز و رعایت احتیاط است.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات يا زنان باردار صورت گرفته، بروز اختلالات جنيني نشان داده شده است. اين دارو نبايد در زنان باردار و زناني كه قصد بارداري دارند، مصرف گردد.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
•    Ketorolac

معمولا مصرف همزمان اين دارو با داروهاي زير توصيه نميشود، اما ممكن است در برخي موارد نياز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنين مواردي اغلب پزشك دوز يا تعداد دفعات يك يا هر دو دارو را تغيير ميدهد.
•    Avibactam
•    Cephalexin
•    Citalopram
•    Deferiprone
•    Doripenem
•    Methotrexate
•    Pegloticase
•    Zalcitabine

معمولا مصرف همزمان اين دارو با داروهاي زير توصيه نميشود، اما ممكن است در برخي موارد نياز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنين مواردي اغلب پزشك دوز يا تعداد دفعات يك يا هر دو دارو را تغيير ميدهد.
•    Amoxicillin
•    Aspirin
•    Bismuth Subsalicylate
•    Cefditoren Pivoxil
•    Cefotaxime
•    Cefpodoxime Proxetil
•    Cefprozil
•    Choline Magnesium Trisalicylate
•    Ciprofloxacin
•    Enprofylline
•    Ertapenem
•    Gatifloxacin
•    Lorazepam
•    Magnesium Salicylate
•    Meropenem
•    Norfloxacin
•    Phenprocoumon
•    Piretanide
•    Pralatrexate
•    Sodium Salicylate
•    Sodium Thiosalicylate
•    Zidovudine
•    Zomepirac

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
-    بیماری های خونی
-    درمان سرطان با دارو یا پرتو اشعه ایکس
-    بیماری کلیوی یا سنگ کلیه (یا سابقه آن)
-    زخم معده (یا سابقه آن)
 

نحوه مصرف

اگر مصرف این دارو منجربه بروز ناراحتی معده میگردد، آنرا با غذا مصرف کنید. چنانچه این روش موثر واقع نشد، آنتی اسید مصرف کنید. در صورتیکه ناراحتی معده (تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتها) ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.
برای بیمارانی که جهت نقرس، پروبنسید مصرف میکنند:
-    پس از شروع مصرف پروبنسید، ممکن است حملات نقرس تا مدتی ادامه داشته باشد. با این حال، در صورت مصرف منظم این دارو، دفعات حملات به تدریج کاهش یافته و درد کمتری به نسبت قبل خواهد داشت. پس از مصرف پروبنسید برای چندین ماه، حملات بطور کل متوقف خواهد شد.
-    این دارو به پیشگیری از بروز حملات نقرس کمک میکند و آنرا درمان نمیکند. در صورت مصرف داروی نقرس دیگری، مصرف پروبنسید را نیز ادامه دهید. در صورت بروز هرگونه سوال با پزشکتان مشورت کنید.

برای بیمارانی که جهت نقرس یا از بین بردن اسید اوریک اضافه، پروبنسید مصرف میکنند:
-    هنگامیکه برای اولین بار پروبنسید را مصرف میکنید، میزان اسید اوریک در کلیه ها تا حد زیادی افزایش میابد. این امر ممکن است منجربه ایجاد سنگ کلیه یا سایر مشکلات کلیوی شود. جهت پیشگیری از بروز این مشکل، روزانه 10 تا 12 لیوان مایعات بنوشید. پیروی از دستورات بسیار نیز بسیار حائز اهمیت است.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

جهت درمان نقرس یا از بین بردن اسید اوریک اضافه
-    بزرگسالان: 250 میلی گرم (نصف قرص 500 میلی گرمی)، 2 بار در روز، به مدت یک هفته. سپس 500 میلی گرم (یک قرص)، 2 بار در روز، به مدت چندین هفته. بعد از این، میزان مصرف به میزان اسید اوریک موجود در خونتان بستگی دارد. بیشتر افراد به 2 الی 4 عدد قرص در روز نیاز دارند، اما در برخی افراد به دوز بیشتری نیاز است.
-    کودکان: احتمال تجویز پروبنسید جهت درمان نقرس یا حذف اسید اوریک در کودکان بسیار کم است. اما در صورت لزوم مصرف این دارو، میزان مصرف توسط پزشک تعیین میگردد.

جهت کمک به عملکر بهتر آنتی بیوتیک
-    بزرگسالان: میزان مصرف پروبنسید به بیماری تحت درمان بستگی دارد.
-    کودکان: میزان مصرف توسط پزشک تعیین میگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، به محض يادآوري آنرا استعمال نماييد. چنانچه زمان وعده بعدي دارو فرا رسيده است، وعده فراموش شده را كنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نماييد. هيچگاه دارو را در يك وعده، دو برابر دوز، مصرف ننماييد.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.


شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

اقدامات احتیاطی

در صورت مصرف پروبنسید برای چندین هفته، پزشکتان باید در بازدیدهای متعدد، پیشرفتتان را بطور منظم بررسی کند. 
پیش از انجام هرگونه آزمایش، آزمایش گیرنده را نسبت به مصرف این دارو مطلع سازید. این دارو بر نتیجه برخی آزمایشات تاثیر میگذارد.
 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد نادر
-    تنفس سریع و نامنظم
-    پف یا تورم پلک یا دور چشم
-    تنگی نفس، مشکل تنفسی، تنگی قفسه سینه یا خس خس
-    تغییر رنگ پوست
-    جوش، کهیر یا خارش

موارد کمتر شایع
-    ادرار خونی
-    ادرار سخت و دردناک
-    درد کمر یا پهلو

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد نادر
-    ادرار تیره و کدر
-    سرفه و گرفتگی صدا
-    تنفس سریع و نامنظم
-    تب
-    درد کمر یا دنده
-    زخم یا لکه های سفید روس لب یا داخل دهان
-    گلودرد با تب و لرز یا بدون آن
-    گاهش ناگهانی میزان ادرار
-    تورم صورت، انگشتان دست و پا یا پایین پا
-    درد یا تورم غدد
-    خونریزی یا کبودی غیر معمول
-    زردی پوست یا چشم
-    افزایش وزن

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

نقرس مزمندرمان نقرسآرتریت نقرسیداروی نقرس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه