منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پروژستین (خوراکی، تزریقی، واژینال)

Progestin

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی خوراکی، تزریقی، واژینال " پروژستین "  بدانید!

پروژستین، نوعی هورمون است که جهت اهداف مختلفی در زنان و مردان مورداستفاده قرار می گیرد.
پروژستین بنا به دلایل مختلف، از جمله موارد زیر تجویز می شود:
•    جهت تنظیم چرخه قاعدگی و درمان متوقف شدن غیر طبیعی دوره قاعدگی (آمنوره). پروژستین با ایجاد تغییر در رحم اثر می کند. پس از اینکه مقداری پروژستین در خون جاری شود، جداره رحم شروع به تخریب کرده و خونریزی واژینال (دوره قاعدگی)  رخ می دهد. پروژستین به هورمون های دیگر کمک می کند تا فعالیت کنند و چرخه قاعدگی را متوقف می سازد. 
•    جهت کمک به باردار شدن در طی مراحل تکثیر تخمک و یا ناباروری در خانم هایی که به اندازه کافی پروژسترون تولید نمی کنند. همچنین در صورتی که پروژسترون به اندازه کافی از بدن ساخته نشود، جهت کمک به حفظ بارداری پروژسترون نیز تجویز می شود.
•    جهت جلوگیری از ضخیم شدن جداره رحم (هیپرپلازی اندومتر) در زنان یائسه که از استروژن برای هورمون درمانی تخمدان (OHT) استفاده می کنند. OHT همچنین با نام های درمان جایگزینی هورمونی (HRT) و درمان جایگزینی استروژن (ERT) شناخته می شود.
•    جهت درمان درد که مربوط به اندومتریوز که وضعیتی است که در آن بافت اندومتری که رحم را احاطه کرده به سایر اندام های زنانه منتقل می شود.
•    برای درمان بیماری اندومتریوز، برای کمک به جلوگیری از هیپرپلازی اندومتر، یا درمان خونریزی غیر معمول و سنگین رحم (خونریزی رحم ناکارآمد) با شروع یا توقف چرخه قاعدگی.
•    برای کمک به درمان سرطان سینه، کلیه یا رحم. پروژستین به تغییر توانایی سلول های سرطانی در واکنش به سایر هورمون ها و پروتئین هایی که باعث رشد تومور می شوند، کمک می کند. به این ترتیب پروژستین می تواند رشد تومور را متوقف سازد.
•    جهت آزمایش عملکرد بدن در تولید هورمون های خاص مانند استروژن.
•    جهت درمان از دست دادن اشتها و وزن شدید یا ضعف عضلات در بیماران مبتلا به سندرم نقص ایمنی (ایدز) یا سرطان که با ایجاد پروتئین های خاص تولید می شود و سبب افزایش اشتها و افزایش وزن می شود.
پروژستین همچنین ممکن است برای سایر بیماری هایی که توسط پزشک تعیین شده است نیز مورد استفاده قرار گیرد.
بسته به اینکه چه مقدار و چه نوع پروژستینی مصرف می کنید، می تواند اثرات متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، دوزهای بالا پروژسترون برای بعضی از زنان جهت ادامه بارداری ضروری هستند، در حالی که پروژستین های دیگر در دوزهای پایین می توانند از حاملگی جلوگیری کنند. اثرات دیگر شامل افزایش وزن، افزایش دمای بدن، ایجاد غدد تولید شیر برای شیردهی و شل شدن رحم برای ادامه حاملگی می باشد.
پروژستین ها می توانند کمک کنند هورمون های دیگر به درستی عمل کنند. پروژستین ها ممکن است به پیشگیری از آنمی (فقر آهن در خون)، خونریزی بیش از حد قاعدگی و سرطان رحم کمک کنند.
این دارو تنها تحت نظارت و تجویز پزشک ارائه می گردد.
این دارو به شکل های زیر موجود می باشد:
-    قرص
-    سوسپانسیون
-    کپسول مایع
-    ژل
-    کرم
-    کیت
-    مخمر
-    کپسول
 

پیش از مصرف

در صورتیکه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. درمورد مصرف این دارو موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسیت خاص به این دارو یا دیگر داروها مساله را با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین درصورتیکه نسبت به برخی مواد غذایی، رنگ مو، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید پیش از مصرف این دارو، موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در صورتیکه بصورت آزاد و بدون تجویز پزشک قصد استفاده از این دارو را دارید حتما بروشور و یا توضیحات مندرج بر روی بسته را با دقت مطالعه فرمایید.

اطفال
گرچه اطلاعات خاصی با مصرف پروژستین ها در کودکان یا نوجوانان در مقایسه با مصرف آن در سایر گروه های سنی وجود ندارد، بروز عوارض جانبی یا مشکلات خاصی در کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان انتظار نمی رود.


سالمندان
مطالعات انجام شده تا کنون، بروز مشکلات خاصی را در سالمندان نشان نداده است که مصرف این دارو را در این گروه سنی محدود سازد. 

دوران بارداری
پروژسترون، یک هورمون طبیعی است که بدن در دوران بارداری تولید می کند و سبب ایجاد مشکلی نمیشود. در حقیقت، از این دارو گاهی اوقات در زنان جهت درمان نوع خاصی از ناباروری و کمک به اهدای تخمک یا ناباروری استفاده می شود.
پروژستین های دیگر در زنان باردار مورد بررسی قرار نگرفته اند. در صورت باردار شدن حین مصرف پروژستین، حتما با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است هنگام استفاده از پروژستین ها در دوزهای بالا، از چندین روش کنترل بارداری استفاده کنید. دوزهای بالا پروژستین جهت استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا گزارش هایی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد نقایص مادرزادی در اندام های جنسی جنین شود. همچنین، برخی از این پروژستین ها ممکن است سبب ایجاد تغییرات مردانه در یک جنین مونث و تغییرات جنسی زنانه در جنین مذکر ایجاد کنند، اما این مشکلات معمولا می تواند معکوس شود. دوزهای پایین پروژستین، مانند دوزهای مورد استفاده برای پیشگیری از بارداری، چنانچه بطور تصادفی در دوران بارداری مصرف شود، مشکلات عمده ای را ایجاد نمی کند.

دوران شیردهی و مادران شیرده
اگرچه پروژستین ها به شیر مادر انتقال می یابند، اما در نوزادان شیرخوار ایجاد مشکل نمی کنند. با این حال، پروژستین ها ممکن است کیفیت یا مقدار (افزایش یا کاهش) شیر مادر را تغییر دهند. ممکن است لازم باشد از مصرف داروهای دیگر یا از شیردهی در طول درمان جلوگیری شود. حتما با پزشک خود درباره خطرات و مزایای دارو مشورت کنید.

نحوه مصرف

نحوه مصرف
اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
این دارو باید به همراه راهنمای دارو باشد. این دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. در صورتی که سوالی دارید از پزشک خود بپرسید.
پروژستین اغلب همراه با داروهای خاصی ارائه می شود. اگر از ترکیبی از چند دارو استفاده می کنید، مطمئن شوید که هر دارو را در زمان معنی مصرف می کنید و زمان مصرف آنها را با یکدیگر ادغام نمی کنید. از پزشک خود بخواهید که به شما در برنامه ریزی برای به یادآوری داروهای در زمان مناسب خود کمک کند.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

برای مدروکسی پروژسترون
در شکل قرص خوراکی
جهت کنترل خونریزی سنگین و غیر طبیعی از رحم (خونریزی رحم ناکارآمد) یا درمان متوقف شدن غیر طبیعی قاعدگی (آمنوره):

-    بزرگسالان و نوجوانان -  روزانه 5 تا 10 میلی گرم، به مدت 5 تا 10 روز، طبق دستور پزشک.

جهت آماده سازی رحم برای دوره قاعدگی:
-    بزرگسالان و نوجوانان -  روزانه 10 میلی گرم، به مدت 5 تا 10 روز، طبق دستور پزشک.

جهت پیشگیری از ضخیم شدن دیواره رحم (هیپرپلازی اندومتر) جهت هورمون درمانی تخمدان در زنان یائسه:
-    بزرگسالان – حین مصرف استروژن، هر روز، از روز اول تا 25ام: روزانه 10 تا 14 میلی گرم، هر ماه، طبق دستور پزشک؛ یا  روزانه 2.5 تا 5 میلی گرم، بدون وقفه. پزشک در تعیین تعداد قرص های مورد نیاز به شما کمک خواهد کرد.

در شکل تزریق عضلانی
جهت درمان سرطان کلیه یا رحم:

-    بزرگسالان و نوجوانان – در ابتدا 400 تا 1000 میلی گرم، به صورت یک دوز تکی یکبار در هفته که در عضله تزریق می شود. سپس پزشک، میزان مصرف را به 400 میلی گرم یا بیشتر، به صورت یکبار در ماه کاهش خواهد داد.

در شکل تزریق زیر جلدی
جهت درمان درد ناشی از اندومتریوز:

-    بزرگسالان و نوجوانان – 104 میلی گرم که هر سه ماه (12 تا 14 هفته) برای بیش از 2 سال در زیر پوست ران یا شکم تزریق می شود.

برای مجسترول
در شکل سوسپانسیون خوراکی

جهت درمان بی اشتهایی، ضعف عضلات یا از دست دادن وزن ناشی از سندرم نقص ایمنی (ایدز):
-    بزرگسالان و نوجوانان – برای ماه اول، 800 میلی گرم در روز. سپس پزشک، میزان مصرف را به 400 یا  800 میلی گرم در روز، برای 3 ماه دیگر کاهش خواهد داد.

در شکل قرص خوراکی
برای درمان سرطان سینه:

-    بزرگسالان و نوجوانان – 160 میلی گرم در روز، به صورت یک دوز تکی یا دوزهای تقسیم شده، برای چند ماه.

برای درمان سرطان رحم:
-    بزرگسالان و نوجوانان – 160 میلی گرم در روز برای 2 یا چند ماه.

جهت درمان بی اشتهایی، ضعف عضلات یا از دست دادن وزن ناشی از سرطان:
-    بزرگسالان و نوجوانان – 400 تا 800 میلی گرم در روز.

برای نوراتیندرون
در شکل قرص خوراکی

جهت کنترل خونریزی سنگین و غیر طبیعی از رحم (خونریزی رحم ناکارآمد) یا درمان متوقف شدن غیر طبیعی قاعدگی (آمنوره):
-    بزرگسالان و نوجوانان – 2.5 تا 10 میلی گرم در روز 5 ام تا 25 ام (شمارش از اولین روز از آخرین دوره قاعدگی).

برای درمان اندومتریوز:
-    بزرگسالان و نوجوانان – در ابتدا 5 میلی گرم در روز به مدت 2 هفته. سپس پزشک میزان مصرف را به آرامی تا 15 میلی گرم در روز برای مدت 6 تا 9 ماه افزایش خواهد داد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده ای از این دارو را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آنرا استعمال نمایید. چنانچه زمان وعده بعدی دارو فرا رسیده است، وعده فراموش شده را کنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نمایید. هیچگاه دارو را در یک وعده، دو برابر دوز، مصرف ننمایید.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بیش از حد این دارو با نزدیکترین مرکز مسمومیت های دارویی تماس گرفته شود. در صورتیکه بیمار تنفس نداشت سریعا با اورژانس تماس حاصل کنید.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژیم غذایی عادی خود را دنبال نموده و در تنها صورتیکه پزشک دستور دهد، آنرا تغییر دهید.


شیوه نگهداری از دارو
این دارو را در جعبهء در بسته، در دمای اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم قرار دهید. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود.
دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
در صورت عدم نیاز یا منقضی شدن دارو آنرا دور بریزید.
 

اقدامات احتیاطی

بسیار حائز اهمیت است که پزشک برای بررسی عملکرد صحیح دارو در بازدیدهای منظم وضعیتتان را کنترل کند تا بتواند برای ادامه مصرف دارو تصمیم گیری کند. ممکن است جهت بررسی عوارض ناخواسته انجام معاینه لگن، معاینه پستان و ماموگرافی (سونوگرافی سینه) لازم باشد.
کپسول Prometrium® حاوی روغن بادام زمینی است. اگر حساسیت به بادام زمینی دارید، قبل از اینکه این نام تجاری پروژستین را مصرف کنید، مطمئن شوید که پزشکتان این موضوع را می داند.
پروژستین ها ممکن است سبب سرگیجه برخی افراد شوند. در خصوص پروژسترون خوراکی یا واژینال، ممکن است 1 تا 4 ساعت پس از مصرف یا استفاده از سرگیجه یا خواب آلودگی رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که قبل از رانندگی، استفاده از ماشین ها و یا انجام هر کاری دیگری که می تواند خطرناک باشد، می دانید چطور به این دارو واکنش نشان دهید.
ممکن است بین دوره های منظم قاعدگی تان در طول 3 ماه اول مصرف، خونریزی غیر طبیعی یا غیر منتظره ای در مقادیر مختلف رخ دهد. چنانچه مقدار خونریزی کم است، لکه بینی و هنگامی که سنگین تر است خونریزی قاعدگی نام دارد. در صورت بروز این امر به برنامه منظم مصرف خود ادامه دهید. با دکتر خود مشورت کنید اگر:
•    خونریزی واژینال غیر معمول یا غیر منتظره برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرد.
•    دوره قاعدگی تان در عرض 45 روز از آخرین پریودتان شروع نشده باشد.
ممکن است عدم قاعدگی رخ دهد. چنانچه مشکوک به بارداری هستید، باید از مصرف این دارو بلافاصله متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید. اگر لازم باشد مصرف پروژستین را ادامه دهید، پزشک به شما اطلاع خواهد داد.
اگر می خواهید آزمایش خاصی بدهید، حتما مصرف پروژستین را به کارشناس مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید. پروژستین می تواند بر نتایج آزمایش های خاصی اثر بگذارد.
در برخی بیماران ممکن است حساسیت، تورم یا خونریزی لثه ایجاد شود. با دقت و مرتب دندان هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید و لثه های خود را ماساژ دهید تا از این امر جلوگیری کنید.در صورت هرگونه ابهام در مورد چگونگی مراقبت از دندان ها و لثه های خود، یا اگر شما احساس حسلسیت به لمس، تورم یا خونریزی لثه ها را مشاهده کردید، با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید. 
اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، باید از روش های کنترل بارداری حین مصرف پروژستینها استفاده كنید.
اگر از پروژسترون واژینال استفاده می کنید، قبل از مصرف 6 ساعت قبل و 6 ساعت بعد از قرار دادن دوز واژینال پروژسترون، از سایر محصولات واژینال استفاده نکنید.
از آنجا که ممکن است که دوزهای معینی از پروژستینها با تغییر تعادل هورمونی شما سبب کاهش غلظت استخوان شوند، مهم است که پزشک شما در صورت افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان، این موضوع را متوجه شود. برخی از چیزهایی که می توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند عبارتند از سیگار کشیدن، سوء استفاده از الکل، مصرف زیاد کافئین و داشتن سابقه خانوادگی پوکی استخوان و شکستن استخوان به راحتی. بعضی از داروها مانند گلوکوکورتیکوئید (داروهای کورتیزون) یا ضد تشنج (داروهای صرع) همچنین می توانند باعث کاهش توده استخوانی شوند. با این حال، تصور می شود پروژستین ها می توانند از زنان یائسه در برابر پوکی استخوان محافظت کنند.

عوارض جانبی

علیرغم تاثیرات مورد نظر که یک دارو بهمراه دارد، امکان بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز وجود دارد. بروز هریک از عوارض زیر نیازمند مراقبتهای پزشکی و مراجعه به پزشک میباشد.
اگر هر یک از عوارض جانبی زیر رخ داد، فورا با اورژانس تماس حاصل کنید:

موارد نادر
•    علائم مشکلات لخته شدن خون، معمولا شدید یا ناگهانی، مانند:
•    سردرد یا میگرن
•    از دست دادن یا تغییر در گفتار، تعادل یا بینایی
•    بی حسی یا درد در قفسه سینه، دست، یا پا
•    تنگی ناگهانی نفس
در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی، در اسرع با پزشک خود وقت مشورت کنید:

موارد بیشتر شایع
•    تغییرات خونریزی واژینال (افزایش میزان خونریزی قاعدگی در دوره های ماهیانه منظم، خونریزی واژینال سبک بین دوره های قاعدگی، خونریزی سنگین تر در دوره های ماهانه منظم یا توقف قاعدگی)
•    علائم مشکلات قند خون (خشکی دهان ، ادرار مکرر، از دست دادن اشتها و یا تشنگی غیر معمول)

موارد کمتر شایع
•    افسردگی روانی
•    بثورات پوستی
•    جریان غیرمنتظره یا افزایش جریان شیر مادر

موارد نادر
برای مجسترول در طول درمان مزمن
•    كمر درد
•    سرگیجه
•    تحریک پذیری
•    افسردگی روانی
•    تهوع یا استفراغ
•    کاهش غیرعادی میل یا توانایی جنسی در مردان
•    خستگی یا ضعف غیرعادی

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
•    درد یا گرفتگی شکم 
•    باد کردن یا تورم مچ پا یا روی پا
•    افزایش فشار خون (خفیف)
•    سرگیجه
•    خواب آلودگی (فقط پروژسترون)
•    سردرد (خفیف)
•    تغییرات خلق و خو
•    عصبی بودن
•    درد یا تحریک در محل تزریق
•    تورم صورت، مچ پا یا روی پا
•    افزایش غیر معمول یا سریع وزن 

موارد کمتر شایع
•    آکنه
•    درد یا حساسیت به لمس پستان 
•    لکه های قهوه ای در پوست در معرض ، احتمالا طولانی مدت
•    چشمک زدن
•    از دست دادن یا افزایش موی بدن، صورت یا سر
•    از دست دادن میل جنسی
•    مشکل در خواب
تمام عوارض جانبی ذکر شده در تمام این داروها گزارش نشده است، اما حداقل برای یکی از آنها گزارش شده است. تمام پروژستین ها مشابه هستند، بنابراین هر یک از عوارض جانبی فوق ممکن است با هر یک از این داروها رخ دهد.
پس از قطع مصرف این دارو، بدن شما ممکن است برای تنظیم نیاز به زمان داشته باشد. این مدت زمان بسته به مقدار دارویی که استفاده می کنید و مدت زمان استفاده از آن متغیر است. در طول این مدت زمان در صورت بروز اثرات جانبی زیر، با پزشک خود مشورت کنید:

برای مجسترول
•    سرگیجه
•    تهوع یا استفراغ
•    خستگی یا ضعف غیرعادی

در برخی بیماران امکان بروز عوارض دیگر نیز وجود دارد که در اینجا لیست نشده است. در آنصورت به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات سطح متوسط با سایر داروها

felbamateIdelalisib(Lumacaftor/Ivacaftor (Oral RouteSugammadex (Intravenous Route)

اگرچه بی شک هیچ دارویی نباید همزمان مصرف شود، اما در برخی موارد با وجود رخ دادن تداخل دارویی، ممکن است نیاز به مصرف همزمان دو داروی مختلف باشد. در چنین مواردی ممکن است پزشک مربوطه مقدار مصرف دارو را تغییر دهد و یا داروی دیگری تجویز کند. بنابراین در صورت مصرف داروی دیگر آنرا با پزشک خود مطرح سازید. تداخلات دارویی زیر بر اساس اهمیت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گیر نمیباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
•    Boceprevir
•    Dofetilide
•    Tranexamic Acid

معمولا مصرف همزمان اين دارو با داروهاي زير توصيه نميشود، اما ممكن است در برخي موارد نياز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنين مواردي اغلب پزشك دوز يا تعداد دفعات يك يا هر دو دارو را تغيير ميدهد.
•    Carbamazepine
•    Ceritinib
•    Conivaptan
•    Dabrafenib
•    Darunavir
•    Eliglustat
•    Eslicarbazepine Acetate
•    Felbamate
•    Idelalisib
•    Isotretinoin
•    Lesinurad
•    Lixisenatide
•    Lumacaftor
•    Pitolisant
•    Sugammadex
•    Theophylline
•    Tizanidine
•    Ulipristal

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
•    آسم 
•    صرع (یا سابقه آن) 
•    مشکلات قلبی یا گردش خون 
•    بیماری کلیوی (شدید) 
-    سردرد میگرنی - پروژستین ممکن است باعث حفظ مایعات شود که ممکن است این وضعیت را بدتر کند.
•    مشکلات خونریزی، مانند خون در ادرار یا تغییرات خونریزی واژینال، ممکن است تشخیص این مشکلات را دشوارتر کند.
•    لخته های خون، یا سابقه آن
•    سرطان پستان یا سابقه آن
•    ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در پا)، فعال یا سابقه آن
•    حمله قلبی، فعال یا سابقه آن
•    بیماری کبد، از جمله زردی، یا سابقه آن
•    آمبولی ریه (لخته خون در ریه)، فعال یا سابقه آن
•    سکته مغزی، فعال یا سابقه آن
•    ترمبوابولیسم وريدی (لخته شدن در رگ) و فعال یا سابقه آن. پروژستين در بيماراني که اين شرايط را دارند، نبايستي استفاده شوند.
•    بیماری پستان (مانند تومورها یا کیست های پستان)، یا سابقه آن. برای بیماری هایی که به طور مثبت به پروژستین واکنش نشان نمی دهند، ممکن است این بیماری را بدتر کند.
•    دیابت، ممكن است سبب افزایش قند خون و تغییر مقدار داروهای درمان دیابت شود؛ پروژستین در دوزهای بالا احتمال بیشتری برای ایجاد این مشکل دارد.
•    از دست دادن حافظه (زوال عقل) می تواند این وضعیت را بدتر کند.
•    تغییرات دید، این دارو ممکن است در بینایی تغییراتی ایجاد کند. اگر این وضعیت بدتر شود ممکن است لازم باشد مصرف دارو را متوقف کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درد ناشی از اندومتریوزاندومتریوزخونریزی غیر معمول رحمخونریزی سنگین رحمخونریزی رحم ناکارآمدتوقف چرخه قاعدگیآمنورهسرطان سینهسرطان کلیهسرطان رحماستروژناز دست دادن اشتهااز دست دادن شدید وزنضعف عضلاتضعف عضلانیسندرم نقص ایمنیایدزکمک باروریهیپر
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه