منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سولفونامید (محلول چشمی)

Sulfex

دارو شناسی


سولفونامید ها یا داروهای سولفا(sulfa) به خانواده ای از از دارو ها به نام ضد عفونت تعلق دارند. سولفانامید(سولفکس) برای درمان عفونت چشم استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•  محلول
•  پماد

پیش از مصرف


 آلرژی ها
 اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.


اطفال
 تحقیقات بر روی سولفونامید تنها بر روی بزرگسالان انجام شده و هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی تاثیر آن بر کودکان در دست نیست.


سالمندان
 تاثیر بسیاری از دارو ها به شکل دقیقی بر روی سالمندان آزمایش نشده است. بنابراین ممکن است نتوان دقیقا دانست که همان کاری را که در مورد بیماران جوانتر انجام می دهند درمورد سالمندان هم انجام دهند یا چه مشکلات و عوارض جانبی متفاوتی در سالمندان ایجاد می کند.هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی مصرف سولفونامید در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.


بارداری
سولفونامید هیچ نشانی از ایجاد نقص در تولد نوزاد یا مشکلات دیگر در انسان ها ندارد.


شیردهی
 تا به حال هیچ گزارشی از اینکه سولفونامید باعث بروز مشکلات در پرستاری نوزادان شده باشد به دست نرسیده است.

نحوه مصرف


برای کسانی که از قطره ی چشم سولفونامید استفاده می کنند:


•  تنها بخشی از بطری پر شده، تا فرایند قطره چکانی به خوبی انجام شود.


 برای استفاده:
•  ابتدا دستهایتان را بشویید. سپس سرتان را به عقب خم کنید و پلکها را با انگشت از هم باز نگه دارید. قطره را درون چشم بریزید و سپس به آرامی چشمتان را ببندید. پلک نزنید. چشم را برای 1 الی 2 دقیقه بسته نگه دارید تا دارو به خوبی سطح عفونت تماس پیدا کند.
•  اگر فکر می کنید قطره را به درستی داخل چشم نریخته اید، قطره ای دیگر بچکانید.
•  برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم). ضمنان همواره در قوطی قطره چکان را بسته نگه دارید.


برای بیمارانی که از پماد چشم سولفونامید استفاده می کنند
  برای استفاده
•  ابتدا دستهایتان را بشویید. سپس پلک پایینی را باز کرده و بکشید تا به شکل کیسه ای کوچک درآید. سپس تیوب را فشار داده تا نواری باریک از پماد داخل کیسه زیر پلک قرار گیرد.یک باریکه ی 1.25 تا 2.5 سانتی متری کافی است مگر اینکه تجویز دکتر چیز دیگری باشد. به آرامی چشمتان را ببندید و 1 الی 2 دقیقه بسته نگه دارید تا پماد به خوبی با سطح عفونی تماس پیدا کند.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر تیوب به هیچ سطحی برخورد نکند. ( حتی شامل سطح چشم). پس از استفاده از پماد سطح تیوب را با دستمال پاک کنید و درش را محکم ببندید.
برای کمک به درمان عفونت در تمام طول درمان از دارو استفاده کنید حتی اگر علائم عفونت از بین بروند. هیچ نوبتی از مصرف را تا بهبودی کامل از دست ندهید.


نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید).

برای سولفاستامید

•  برای عفونت چشم
•  دُز مصرف دارو به شکل پماد

برای نوجوانان و بزرگسالان_روزی چهار مرتبه پیش از خواب
 برای کودکان_میزان و نوبت مصرف باید توسط دکتر تایید شود.


•  دُز مصرف دارو به شکل محلول
نوجوانان و بزرگسالان
_ بین هر یک تا سه ساعت در طول روز و کمتر از آن در طول شب
کودکان_ دُز مصرف باید توسط پزشک تعیین شود.


برای سولفیسوزاکزول
•  برای عفونت چشم
•  دُز مصرف دارو به شکل پماد
  برای کودکان و بزرگسالان_روزی سه مرتبه پیش از خواب
•  دُز مصرف دارو به شکل محلول
نوجوانان و بزرگسالان سه مرتبه یا بیشتر در روز


کودکان:
    . اطفال و نوزادان دو ماه به بالا: سه مرتبه یا بیشتر در روز
    . اطفال و نوزادان تا دوماه: مصرف و دُز مصرف توسط پزشک تشخیص داده می شود.


اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید. هیچگاه در یک نوبت دوبار (دو دُز) استفاده نکنید.
نگه داری
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید. از نگه داری داروی تاریخ گذشته و دارویی که به آن نیازی ندارید بپرهیزید. 

اقدامات احتیاطی


 بعد از استفاده از پماد معمولا دید برای چند دقیقه تار می شود
 بعد از ریختن یا مالیدن دارو بر روی چشم، سوزش یا گزش های گهگاهی انتظار می رود.
اگر علائمتان بعد از چند روز بهبود نمیابد یا بدتر نمی شود، حتما با پزشک درمیان بگذارید.

عوارض جانبی


به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:


معمول تر
•  خارش، قرمزی، ورم یا نشانه هایی از سوزش که پیش از مصرف دارو وجود نداشتند.

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی


 اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. اگر از داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشکتان بگویید.


سایر تداخلات
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.سخه پیچی شده یا بدون نسخه را مصرف می کنید حتما به پزشکتان بگویید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سولفونامیدداروهای سولفاضد عفونتدرمان عفونت چشم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه