منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

افاویرنز(خوراکی)

Sustiva

دارو شناسی


افاویرنز برای ترکیب با دیگر داورها در جهت درمان عفونت ناشی از ویروس  نقص ایمنی انسان (HIV)استفاده میشود.HIV  ویروسی است که موجب سندروم نقص ایمنی (AIDS) میشود.
افاویزنز یک بازدارنده ی ترکیبی معکوس غیر نیکلئوزید (NNRTI) است.این دارو میزان HIV  در خون را پایین می آورد.
افاویرنز عفونت HIV  یا ایدز را درمان نمیکند اگرچه از تشکیل و تولید HIV  جلوگیری و سرعت نابودی سیستم ایمنی را پایین می آورد.این مسئله به تاخیر پیشرفت مشکلاتی که در اثر ایدز و بیماری HIV بوجود می آیند کمک میکند.افاویرنز از انتقال ویروس HIV به بقیه جلوگیری نمیکند.بیمارانی که این دارو را مصرف میکنند ممکن است همچنان درگیر برخی از مشکلات به وجود آمده توسط ایدز یا HIV  باشند.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس است و به شکل های زیر موجود است:

  • کپسول
  • قرص
     

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.


اطفال
تحقیقات مناسبی درباره ارتباط سن و تاثیرات افاویرنز بر روی کودکان کوچکتر از 3 ماه یا کم وزن تر از 3.5 کیلوگرم انجام نگرفته است.امنیت و تاثیر آن تایید نشده است.


سالمندان
هیچ اطلاعاتی در زمینه ی اینکه آیا مصرف این دارو در سالمندان اثرات مطلوب آن را کم میکند در دسترس نیست. هرچند احتمال ابتلای بیماران سالمندان به مشکلات مربوط به کبد، کلیه و قلب بیشتر است که این امر ممکن است باعث احتیاج به تنظیم دوز دقیقتری برای این بیماران شود.


شیردهی 
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید.
 

نحوه مصرف

این دارو را دقیقا همانگونه که پزشک گفته مصرف کنید.آن را بیشتر،و طولانی مدت تر از آنچه که پزشک دستور داده مصرف نکنید.همچنین میزان مصرف ر ا تغییر ندهید یا مصرف آن را پیش از مشورت با پزشک متوقف نکنید.هنگامی که مقدار این دارو کم شد،بدون توجه به زمان با پزشک تماس بگیرید.اجازه ندهید که دارویتان تمام شود.
این دارو با دستورالعمل های مصرف همراه است.دستورات را به دقت خوانده و دنبال کنید و اگر هرگونه سوالی داشتید از پزشک خود بپرسید.
مصرف افاویرنز را برای تمام مدت درمان ادامه دهید حتی اگر حس کردید که بهتر شده اید.همچنین بسیار مهم است که دیگر داروهایی که پزشک برای عفونت HIV برایتان تجویز کرده را هم مصرف کنید.افاویرنز به تنهایی تاثیری نمیگذارد.باید حتما با دیگر داروهای HIV مصرف شود.
این دارو وقتی بهتر عمل میکند که مقدار ثابتی از آن در خون باشد.برای ثابت نگه داشتن مقدار آن در خون،هیچ نوبت مصرفی را فراموش نکنید.همچنین بهتر است در زمان های معین و منظمی در طول روز آن را مصرف کنید.برای مثال،اگر شما یا فرزندتان یک نوبت مصرف در روز دارید،تلاش کنید هر روز آن را در ساعت مشخصی مصرف کنید.اگر برای برنامه ریزی بهترین زمان برای مصرف این دارو به کمک احتیاج داشتید با پزشک خود در میان بگذارید.
این دارو را با معده خالی و ترجیحا در هنگام خواب مصرف کنید.دارو را با آب قورت دهید.از شکستن،خورد کردن یاا جویدن دارو پرهیز کنید.
اگر شما یا فرزندتان نمیتوانید دارو را ببلعید.باید کپسول را باز کرده و محتویات آن را در مقدار کمی  غذایی نرم (مانند سُس سیب،ژله انگور یا ماست)بریزید.همچنین ممکن است آن را با غذای نوزاد برای نوزادانی که هموز قادر به خوردن غذاهای جامد نیستند،مخلوط کنید.
دارو را باید 30 دقیقه پس از مخلوط کردن مصرف کنید.پس از اینکه مخلوط به طفل داده شد،مقدار کمی غذای کودک را درون یک قوطی خالی بریزید و به آرامی تکان دهید تا هرچه دارو در آن باقی مانده با غذا مخلوط شود.پس از مصرف این دارو همراه با غذا ،از خوردن هرگونه چیزی به مدت 2 ساعت خودداری کنید.
اگر ریفامپین  (Rifadin®, Rifamate®, Rifater®) or voriconazole (Vfend®)مصرف میکنید به پزشک خود اطلاع دهید.ممکن است لازم باشد میزان مصرفتان تغییر کند.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.


برای مصرف خوراکی دارو(کپسول و قرص)
•    برای درمان عفونت HIV

o    بزرگسالان-600 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
   کودکان بالاتر از 3 ماه و بزرگتر(نسبت به وزن)
o    بین 3.5 الی 5 کیلوگرم وزن:100 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.

o    بین 5 الی 7 کیلوگرم وزن:150 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
    
o    بین 7.5 الی 15 کیلوگرم وزن:200 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.

    بین 15 الی 20 کیلوگرم وزن:250 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
    بین 20 الی 25 کیلوگرم وزن:300 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
    بین 25 الی 32.5 کیلوگرم وزن:350 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
    بین 32.5 الی 40 کیلوگرم وزن:400 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
    بین  40 کیلوگرم وزن و بالاتر:200 میلی گرم یکبار در روز و با دیگر داروها مصرف شود.
o    کودکان زیر 3 ماه-میزان مصرف و استفاده بسته به تشخیص پزشک خواهد بود


اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.


نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.( در مورد نحوه ی صحیح دور ریختن دارو هایی که به آنها نیازی ندارید، با پزشک مشورت کنید.)
 

اقدامات احتیاطی

 بسیار مهم است که پزشک روند بهبودی شما را طی ویزیت های مرتب بررسی کند. این امر به پزشک اجازه می دهد تا ببیند که آیا دارو به درستی عمل می کند.. ممکن است برای بررسی عوارض ناخواسته انجام  آزمایش خون نیز لازم شود.
استفاده از این دارو در هنگام بیماری ممکن است به جنین شما آسیب برساند.از راه های موثر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.شما در هنگام مصرف این دارو و 12 هفته پس از توقف آن نباید باردار شوید.اگر در هنگام مصرف این دارو احساس کردید که باردار شده اید فورا با پزشک تماس بگیرید.
این دارو ممکن است بر روی بعضی از راه های پیشگیری از بارداری نظیر قرص،تزریق و کاشت تاثیر بگذارد.برای جلوگیری از باردار شدن،علاوه بر قرص،تزریق و کاشت از یک راه دیگر جلوگیری از بارداری 12 هفته پس از توقف مصرف این دارو استفاده کنید.دیگر راه های جلوگیری از بارداری،شامل کاندوم،کلاهک،لاستیک ضدبارداری یا ژل هستند.
همچنین اگر شما یا فرزندتان از Atripla®. Atripla® حاوی افاویرنز استفاده میکنید از مصرف این دارو خودداری کنید.
اگر هرگونه تغییری در ریتم ضربان قلبتان حس کردید فورا با پزشک تماس بگیرید.ممکن است شما دچار سرگیجه و غش شوید یا ضربان قلب سریع،کوبشی یا نامنظم داشته باشید.مطکئن شوید اگر شما یا هرکدام از اعضای خانواده تان مشکل ضربان قلب از جمله QT طولانی مدت داشته اید پزشک در جریان است.
ممکن است در هنگام مصرف این دارو شما دچار تغییر در حالات و رفتار مانند احساس غم یا ناامیدی شوید.یا خیلی زود ناراحت شوید.
ممکن است  احساس اضطراب و خشونت کنید.بعضی افراد ممکن است خشن شوند و تمایل به آسیب رساندن به خود و دیگران داشته باشند.اگر شما یا فرزندتان هر گونه احساس،تفکرات یا رفتارهای عجیب داشتید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
این دارو ممکن است اثراتی همجون سرگیجه،سبک شدن سر،ملنگی یا غیر هوشیاری نسبت به مواقع عادی بر بعضی افراد بر جا بگذارد.حتی اگر در هنگام خواب مصرف شود ممکن است بعضی افراد احساس خواب آلودگی یا کمتر هوشیار بودن کنند.پیش از از رانندگی،استفاده از ماشین آلات یا هرگونه کاری که در صورت هوشیار نبودن ممکن است خطرناک باشند مطمئن شوید که میدانید عکس العملتان نسبت به این  دارو چگونه خواهد بود.
پیش از مصرف افاویرنز با الکل یا دیگر داروهایی که بر سیستم مرکزی اعصاب تاثیر میگذارند با پزشک خود مشورت کنید.استفاده از الکل یا دیگر داروهایی که بر سیستم مرکزی اعصاب اثر میگذارند با افاویرنز ممکن است عوارض جانبی این دارو مانند سرگیجه،تمرکز ضعیف،خواب آلودگی،رویاهای غیرعادی،مشکلات خواب  را بدتر کنند.برخی داروهایی که بر سیستم مرکزی اعصاب اثر میگذارند مانند آنتی هیستامین،یا داروهای سرماخوردگی و حساسیت،آرام بخش ها،مسکن ها،داروهای خواب آور،داروهای افسردگی،داروهای ضد اضطراب،داروهای بدون نسخه ضد درد ،داروهای حواس پرتی و بیش فعالی،داروهای صرع و تشنج،آرامش بخش عضلات یا بی حس کننده ها از جمله بی حس کننده های دندان هستند.
اگر شما یا فرزندتان هر نوع از جوش،حتی جوش های ملایم و کوچک ،جوش به همراه کبودی،تب،زخم های دهان،قرمزی و ناراحتی چشم،تورم صورت،درد مفصل یا عضلات،یا ضعف عضلات مشاهده کردید فورا با پزشک در میان بگذارید.
در هنگام مصرف این دارو ممکن است دچار مشکلات کبدی شوید.اگر شما یا فرزندتان بیش از یکی از علائم زیر را داشتید فورا با پزشک تماس بگیرید:
درد یا ناراحتی معده یا شکم،مدفوع تیره رنگ،ادرار تیره،تب،سردرد،خارش،بی اشتهایی،حالت تهوع و استفراغ،جوش پوستی،تورم پاها و ساق پا،خستگی و ضعف غیر معمول،پوست و چشم زرد شده
این دارو ممکن است میزان کلسترول و چربی خون را بالا ببرد.اگر چنین اتفاقی افتاد،ممکن است پزشکتان داروهایی برای پایین آوردن چربی و کلسترول به شما بدهد.اگر نگران این مسئله هستید با پزشک خود صحبت کنید.
هنگامی که داروی HIV  مصرف میکنید ممکن است سیستم ایمنی بدن شما قویتر شود.اگر شما یا فرزندتان متوجه هرگونه تغییری در سلامت خود شدید فورا با پزشک تماس بگیرید.بعضی مواقع سیستم ایمنی بدن با عفونت هایی که در بدن پنهان شده اند مبارزه میکند.مانند ذات الریه،تبخال،یا سل.
بیماری های پادتن مضر(مانند گریویس،پلمیوزیت،و سندروم گیلین بارو) هم ممکن است ایجاد شوند.
افاویرنز ممکن است موجب افزایش چاقی شود.اگر شما یا فرزندتان متوجه تغییراتی در شکل بدن خود شدید با پزشک در میان بگذارید.از جمله افزایش چربی در گردن و بالای کمر،اطراف قفسه سینه یا نواحی معده.
همچنین ممکن است مقداری چربی از پاها،بازوها و صورتتان از دست بدهید.
این دارو میزان خطر انتقال ویروس HIV به دیگران از طریق رابطه جنسی به وسیله ی سرایت خونی را کاهش نمیدهد.مطمئنش وید که رابطه جنسی ایمن را فهمیده و تمرین کرده اید.حتی اگر شریک جنسی تان هم مبتلا به HIV باشد.از به اشتراک گذاشتن سرنگ خود با دیگران اجتناب کنید.
بپیش از انجام هرگونه آزمایش پزشکی به پزشک معالج خ.د بگویید که این دارو را مصرف میکنید.این دارو ممکن است بر نتایج برخی از آزمایشات تاثیر بگذارد.
از مصرف دیگر داروها خودداری کنید مگر اینکه پیش از آن با پزشک مشورت کرده باشید.این داروها شامل داروهای با نسخه و بدون نسخه،داروهای گیاهی و ویتامین های مکمل هم میشود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:


بیشتر شناخته شده
•    افسردگی
•    خارش و جوش پوستی


کمتر شناخته شده
•    خون در ادرار
•    ادرار سخت و دردناک
•    درد در کمر و پهلو 


عوارض نادر
•    درد شکم و معده
•    کبودی
•    تغییر در بینایی
•    عدم تعادل و بی ثباتی
•    احساس گیجی
•    تشنج(صرع)
•    سرفه
•    ادرار تیره
•    توهمات
•    دو بینی
•    غش کردن
•    ضربان قلب سریع یا کوبشی
•    تب یا لرز
•    سردرد شدید و آزاردهنده
•    کهیر
•    رفتارهای نامناسب
•    بی اشتهایی
•    تغییر(شدید) در احوال و ذهن 
•    درد و گرفتگی عضلات
•    حالت تهوع و استفراغ
•    درد عصب
•    زخم های باز
•    درد،ناراحتی،آبی رنگ شدن یا تورم پا یا ساق پا
•    افزایش وزن شدید
•    دیدن،شنیدن یا احساس کردن چیزهایی که وجود خارجی ندارند.
•    احساس سرگیجه و دَوران به دور خود
•    زخم،یا نقاط سفید روی دهان یا لب ها
•    اختلالات تکلم
•    تورم یا خشن شدن نواحی بالای شکم و معده
•    تورم دست ها،بازوها،پا یا ساق پا
•    تفکرات یا تمایلات خودکشی
•    احساس تنگی در قفسه سینه
•    مور مور شدن،سوزش،بی حسی یا درد در دست ها،بازوها،پا یا ساق پا
•    مور مور شدن یا احساس سوزن سوزن شدن
•    لرزش
•    مشکلات تنفسی
•    خستگی غیر معمول
•    از دست دادن وزن
•    چشم و پوست زرد شده


عوارض ناشناخته
•    اعمال خارج از کنترل
•    حمله،تجاوز یا زور زدن
•    استفراغ مداوم
•    توهمات شکنجه،بی اعتمادی،سوظن یا جنگیدن
•    تنفس سخت و دشوار
•    قرمزی یا تورم پوستی زود هنگام
•    احساس ضعف و خستگی عمومی
•    ضربان قلب نامنظم
•    کج خلقی
•    جوش های دیر رس با یا بدون کبودی که کهنه شده اند مخصوصا در نواحی پوستی در معرض خورشید که ممکن است به نواحی ای که در معرض خورشید هم نیستند سرایت کند.
•    مدفوع کمرنگ
•    عصبی شدن
•    تکلم،احساس کردن  و عمل کردن با هیجان
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید.


بیشتر شناخته شده
•    اسهال
•    سرگیجه
•    خواب آلودگی
•    سردرد
•    افزایش تعرق
•    ضعف تمرکز
•    مشکلات خواب


کمتر شناخته شده یا نادر
•    کاهش غیر عادی حساسیت به خصوص در لمس کردن
•    استرس و اضطراب
•    خمودگی
•    تغییر در لامسه،چشایی  یا بویایی
•    خشکی دهان
•    گاز های مفرط
•    احساس غلط خوب بودن
•    شل شدن و چروک شدن پوست
•    احساس ناراحتی عمومی
•    سوزش قلب
•    سوهاضمه
•    درد مفاصل
•    فقدان حس یا احساسات
•    ریزش مو
•    از دست دادن حافظه
•    از دست دادن احساس واقعی
•    تغییر در احوالات
•    درد
•    دردناک،قرمز،گرم یا تحریک شدن فولیکلت های مو
•    صدای زنگ در گوش
•    ناراحتی های معده
•    رویاهای غیر عادی
•    ضعف

عوارض ناشناخته
•    دفع دشوار
•    بی رنگ شدن ناخن های دست و پا
•    سرگیجه و سبک شدن سر
•    احساس دَوران و چرخش به دور خود
•    افزایش میزان چربی در بالای کمر و گردن،یا اطراف قفسه سینه و معده
•    از دست دادن چربی پاها،بازو و صورت
•    احساس دَوران
•    تورم سینه ها یا زخم های پستان در مردان و زنان


دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

 اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. درصورتی که از این دارو استفاده می کنید مهم است که پزشکتان بداند اگر هریک از دارو های لیست زیر را هم مصرف می کنید. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند.
مصرف این دارو با هریک از دارو های زیر توصیه نمی شود.  ممکن است پزشک تصمیم بگیرد برای درمان این دارو را تجویز نکند یا دارو های دیگری را که مصرف می کنید تغییر دهد.
•    Amifampridine
•    Amisulpride
•    Bepridil
•    Carbamazepine
•    Cisapride
•    Dasabuvir
•    Dronedarone
•    Elbasvir
•    Grazoprevir
•    Mesoridazine
•    Paritaprevir
•    Pimozide
•    Piperaquine
•    Ritonavir
•    Saquinavir
•    Sparfloxacin
•    St John's Wort
•    Terfenadine
•    Thioridazine
•    Voriconazole
•    Ziprasidone

استفاده از این دارو با دارو های زیر معمولا توصیه نمی شود اما ممکن است در برخی موارد مورد نیاز باشد. اگر هر دو دارو باهم برای شما تجویز شده اند پزشک شما ممکن است میزان یا نوبت مصرف یکی یا هر دو را تغییر دهد. 
•    Alfuzosin
•    Amiodarone
•    Amitriptyline
•    Amprenavir
•    Anagrelide
•    Apomorphine
•    Aripiprazole
•    Arsenic Trioxide
•    Artemether
•    Asenapine
•    Astemizole
•    Atazanavir
•    Atovaquone
•    Avanafil
•    Axitinib
•    Azithromycin
•    Bedaquiline
•    Bexarotene
•    Boceprevir
•    Bosutinib
•    Bupropion
•    Buserelin
•    Chloroquine
•    Chlorpromazine
•    Ciprofloxacin
•    Citalopram
•    Clarithromycin
•    Clomipramine
•    Clozapine
•    Cobimetinib
•    Crizotinib
•    Cyclobenzaprine
•    Cyclosporine
•    Dabrafenib
•    Daclatasvir
•    Darunavir
•    Dasatinib
•    Degarelix
•    Delamanid
•    Desipramine
•    Deslorelin
•    Dexamethasone
•    Disopyramide
•    Dofetilide
•    Dolasetron
•    Dolutegravir
•    Domperidone
•    Donepezil
•    Doxepin
•    Doxorubicin
•    Doxorubicin Hydrochloride Liposome
•    Droperidol
•    Ebastine
•    Efavirenz
•    Enzalutamide
•    Eribulin
•    Erythromycin
•    Escitalopram
•    Etravirine
•    Famotidine
•    Felbamate
•    Fentanyl
•    Fingolimod
•    Flecainide
•    Fluconazole
•    Fluoxetine
•    Formoterol
•    Fosamprenavir
•    Foscarnet
•    Fosphenytoin
•    Galantamine
•    Gatifloxacin
•    Gemifloxacin
•    Ginkgo Biloba
•    Gonadorelin
•    Goserelin
•    Granisetron
•    Halofantrine
•    Haloperidol
•    Histrelin
•    Hydrocodone
•    Hydroquinidine
•    Hydroxychloroquine
•    Hydroxyzine
•    Ibutilide
•    Idelalisib
•    Ifosfamide
•    Iloperidone
•    Imipramine
•    Itraconazole
•    Ivabradine
•    Ketoconazole
•    Lapatinib
•    Leuprolide
•    Levofloxacin
•    Linagliptin
•    Lumefantrine
•    Maraviroc
•    Mefloquine
•    Methadone
•    Methotrimeprazine
•    Metronidazole
•    Mifepristone
•    Mizolastine
•    Moricizine
•    Moxifloxacin
•    Nafarelin
•    Naloxegol
•    Nelfinavir
•    Netupitant
•    Nevirapine
•    Nifedipine
•    Nilotinib
•    Norfloxacin
•    Octreotide
•    Ofloxacin
•    Olanzapine
•    Olaparib
•    Ondansetron
•    Orlistat
•    Paliperidone
•    Panobinostat
•    Papaverine
•    Paroxetine
•    Pasireotide
•    Pazopanib
•    Pentamidine
•    Perflutren Lipid Microsphere
•    Perphenazine
•    Pimavanserin
•    Pipamperone
•    Pitolisant
•    Ponatinib
•    Posaconazole
•    Probucol
•    Procainamide
•    Prochlorperazine
•    Proguanil
•    Promethazine
•    Propafenone
•    Protriptyline
•    Quetiapine
•    Quinidine
•    Quinine
•    Ranolazine
•    Rifabutin
•    Rifampin
•    Rifapentine
•    Rilpivirine
•    Risperidone
•    Sertindole
•    Sevoflurane
•    Simeprevir
•    Sirolimus
•    Sodium Phosphate
•    Sodium Phosphate, Dibasic
•    Sodium Phosphate, Monobasic
•    Solifenacin
•    Sonidegib
•    Sorafenib
•    Sotalol
•    Sulpiride
•    Sultopride
•    Sunitinib
•    Tacrolimus
•    Tamoxifen
•    Telavancin
•    Telithromycin
•    Tetrabenazine
•    Tizanidine
•    Tolterodine
•    Tolvaptan
•    Toremifene
•    Trazodone
•    Trimipramine
•    Triptorelin
•    Ulipristal
•    Vandetanib
•    Vardenafil
•    Velpatasvir
•    Vemurafenib
•    Venetoclax
•    Venlafaxine
•    Vilanterol
•    Vilazodone
•    Vinflunine
•    Vorinostat
•    Warfarin
•    Zotepine
•    Zuclopenthixol

استفاده از این دارو با هر کدام از داروهای زیر ممکن است موجب افزایش خطر عوارض جانبی شود.اما استفاده از هر دو این داروها بهترین درمان برای شما باشد.اگر هر دو دارو با هم برای شما تجویز شده است ممکن است پزشک میزان مصرف ها را تغییر دهد یا شما یک یا هر دوی این دارو ها را مصرف کنید.
•    Atorvastatin
•    Caspofungin
•    Dienogest
•    Diltiazem
•    Estradiol
•    Ethinyl Estradiol
•    Ethynodiol
•    Etonogestrel
•    Indinavir
•    Lopinavir
•    Medroxyprogesterone
•    Mestranol
•    Norgestimate
•    Ospemifene
•    Pravastatin
•    Sertraline
•    Simvastatin
•    Telaprevir
•    Thiotepa

تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  تداخلات زیر بر اساس اهمیت و پتانسلشان انتخاب شده اند و لزوما همه موارد را شامل نمیشود.


دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارد. اگر مشکلات پزشکی دیگری داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید. بخصوص:
•    سابقه اعتیاد به مصرف الکل و مواد مخدر
•    سابقه افسردگی
•    سابقه مشکلات ذهنی-ممکن است خطر عوارض جانبی مشکلات روانی را بیشتر کند.
•    هپاتیت B
•    هپاتیت C
•    بیماری کبدی
•    مکشلات ضربان قلب
•    سابقه تشنج و صرع-با احتیاط مصرف شود.ممکن است این شرایط را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

افاویرنزویروس  کمبود ایمنی انسانHIVEfavirenz (Oral Route) Print
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه