منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اِفلورنیتین(موضعی)

Vaniqa

دارو شناسی

افلورنیتین برای کاهش سرعت عملکرد مواد بدنی به نام آنزیم، که به رشد موها کمک می کنند، استفاده می شود.تاثیر آن کاهش رشد موی صورت است.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    کرم
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی مصرف افلورنیتین در کودکان زیر12 سال و سایر گروه هاس سنی وجود ندارد. هرچند انتظار نمی رود در کودکان بزرگتر عوارض جانبی متفاوتی از بزرگسالان ایجاد شود.
سالمندان
این دارو امتحان شده و هیچ نشانی از عوارض جانبی متفاوت برای سالمندان نسبت به افراد جوانتر نداشته است.
 

نحوه مصرف

 برگه ی راهنمای مصرف در بسته بندی محصول وجود دارد. این دستورالعمل را به دقت مطالعه کرده و دنبال کنید. اگر درمورد مصرف دارو سوالی داشتید حتما با پزشک مطرح کنید.
این دارو تنها در ناحیه ی صورت و نواحی اطراف آن مانند زیر چانه استفاده می شود. مراقب باشید دارو وارد چشم، دهان یا بینی نشود. اگر دارو وارد چشم شد با آب کاملا بشویید و با پزشک تماس بگیرید.
در حین مصرف این دارو باید روند معمول اصلاح صورت را حفظ کنید. این دارو حداقل باید 5 دقیقه پس از اصلاح روی صورت مالیده شود. پیش از مصرف هرگونه لوازم آرایشی یا کرم ضدآفتاب باید صبر کنید تا دارو خشک شود.
 نواحی کرم مالیده شده ی صورت را حداقل تا 4 ساعت پس از مصرف دارو نشویید.
نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
برای مصرف شکل کرمی دارو:
•    برای کاهش رشد موی صورت در بانوان:
o    بزرگسلان و کودکان بالای 12 سال- کرم را بروی قسمت مشکل دار صورت و نواحی اطراف آن مانند زیر چانه روزانه دوبار بمالید. بین مصرف اول و دوم در روز باید حداقل 8 ساعت فاصله باشد.
o    کودکان زیر 12 سال- استفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می شود.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.( در مورد نحوه ی صحیح دور ریختن دارو هایی که به آنها نیازی ندارید، با پزشک مشورت کنید.)
 

اقدامات احتیاطی

اگر التهاب پوستی رخ داد دفعات مصرف دارو را کم کنید. اگر التهاب ادامه پیدا کرد مصرف دارو را متوقف کرده با پزشک تماس بگیرید.
اگر بعد از 6ماه مصرف دارو بهبود نیافتید ، مصرف را قطع کنید و با پزشک تماس بگیرید.
اگر وضع مشکل رشد مو بدتر شد مصرف دارو را متوقف کرده با پزشک تماس بگیرید.
 

عوارض جانبی

 به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
شناخته شده
•    جوش صورت، غرول
•    خارش پوست
کمتر شناخته شده
•    سوزش یا خونریزی پوست
•    خشکی زدن، قرمزی پوست
•    غرول مضمن
•    فر شدن مو
•    بی حسی
•    جوش
•    قرمزی پوست
•    ورم لب ها
•    سوزش یا خارش پوست

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

افلورنیتینEflornithineآنزیمموی صورت
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه