منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اِلوسولفاس(وریدی)

Vimizim

دارو شناسی

الوسولفاس برای درمان بیماران مبتلا به mucopolysaccharidosis نوع A ( سندروم Morquio A ) استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
تحقیقات که تا به امروز انجام شده نتیاجی مبنی بر به همراه داشتن مشکلات خاص کودکان را در برنداشته است. هرچند امنیت و اثرگذاری آن بر روی کودکان زیر 5 سال تائید نشده است.
سالمندان
اگرچه تا به امروز تحقیقات مناسبی در زمینه ی  رابطه ی سن و اثر گذاری الوسولفاس بر روی جمعیت سالمند انجام نشده است، هیچ موردی از مشکلات خاص سامندان گزارش نشده است.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه/ دسته بندی بارداری c
توضیحات: آزمایش بر روی حیوانات تاثیرات نامساعد نشان داده و هیچ تحقیقات کافی در مورد زنان باردار وجود ندارد.یا هیچ تحقیقاتی بر روی حیوانات انجام نشده و تحقیق کافی در زنان باردار صورت نگرفته است.
شیردهی 
مطالعات مناسبی بر روی زنان انجام نشده تا خطر برای نوزاد،در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی مشخص شود.اثزات مثبت آن را نسبت به خطرات آن،قبل از مصرف این دارو در ایّام شیردهی بسنجید.
 

نحوه مصرف

پرستار یا متخصص تزریق این دارو را در بیمارستان به شما یا فرزندتان می دهد. این دارو از طریق یک سوزن وارد رگ شده و تزریق می شود.
 این دارو باید به آرامی تزریق شود، بنابراین سرم  حاوی دارو باید حداقل هفته ای یک بار،  3.5 تا 4.5 ساعت سر جای خود بماند. همچنین ممکن است برای کمک به جلوگیری از واکنش آلرژیک دارو های دیگری نیز پیش از تزریق مصرف کنید.
 

اقدامات احتیاطی

طی مصرف این دارو پزشک روند بهبودی شما و فرزندتان را از نزدیک بررسی خواهد کرد. این امر به پزشک این امکان را می دهد تا ببیند آیا دارو به درستی عمل می کند و تصمیم بگیر که آیا لزومی به ادامه ی مصرف دارو هست یا خیر.
این دارو ممکن است باعث بروز نوعی جدی از واکنش دارویی به نام anaphylaxis شود. این واکنش دارویی(Anaphylaxis) می تواند خطر مرگ داشته باشد و نیازمند رسیدگی پزشکی اورژانسی است. در هنگام مصرف این دارو اگر جوش، خارش، خِرخِر،دشواری تنفس، بلع دشوار یا هر نوع از ورم دست، صورت یا دهان داشتید، سریعا به پزشک اطلاع دهید.
  ممکن است در هنگام مصرف این دارو تراکم یا به هم فشردگی نخاعی اتفاق بیفتد. اگر خود یا فرزندتان کمر درد، بی اختیاری مثانه یا شکم، بی حسی یا ضعف در پاها داشتید، سریعا به پزشک اطلاع دهید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
موارد شناخته شده تر
•    سردی کردن
•    سرفه
•    بلع دشوار
•    گیجی
•    ضربان قلب تند
•    تب
•    پف یا ورم پلک ها یا دور چشم، صورت، لب یا زبان
•    جوش پوستی
•    گرفتگی قفسه ی سینه
•    خستگی یا ضعف غیر عادی
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید
موارد شناخته شده تر
•    درد شکم یا معده
•    سردرد
•    استفراغ

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.


 

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
تداخلات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.  برای مصرف داروی خود همراه با غذا یا الکل یا محصولات دخانی با پزشک مشورت کنید.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است بر مصرف این دارو تاثیر بگذارد. اگر مشکلات پزشکی دیگری داشتید حتما با پزشک در میان بگذارید. بخصوص:
•    تب
•    مشکلات ریوی یا تنفسی- با احتیاط استفاده شود. ممکن است وضعیت را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

mucopolysaccharidosisMorquio AالوسولفاسElosulfase Alfa
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه