منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گانابنز(خوراکی)

Wytensin

دارو شناسی

گانابنز به دسته عمومی داروهایی به نام آنتی هایپرتنسیو تعلق دارد.و برای درمان فشار خون بالا استفاده میشود.(hypertension)
فشار خون بالا به وظایف قلب و عروق خونی اضافه میشود.اگر برای مدتی طولانی ادامه پیدا کرد،قلب و عروق خونی ممکن است عملکرد درستی نداشته باشند.و ممکن است باعث نابودی رگ های مغز،قلب و کلیه ها شود که در نهایت منجر به سکته،ایست قلبی و از کار افتادن کلیه ها میشوند.
همچنین فشار خون بالا ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد.در نتیجه اگر فشار خون به درستی کنترل شود،این قبیل مشکلات کمتر اتفاق می افتد.
گانابنز ضربان عصب را در طول گذرگاه های خاص عصبی کنترل میکند.در نتیجه،موجب راحتی رگ های خونی برای عبور آسان خون میشود.و این مسئله به کاهش فشار خون کمک میکند.
گانابنز فقط با نسخه پزشک قابل تهیه است و به شکل زیر در بازار موجود است:

 • قرص

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.


اطفال
تحقیقات بر روی این دارو تنها روی بزرگسالان انجام گرفته است و اطلاعات خاصی درباره تاثیر این دارو بر روی اطقال در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دسترس نیست.


بزرگسالان
داروهای بسیاری به خصوص بر روی بزرگسالان آزمایش نشده اند.به همین دلیل تاثیر این دارو ،در مقایسه با جوانان و عوارض جانبی آن بر روی سالمندان چندان شناخته شده نیست. اطلاعات خاصی درباره تاثیر این دارو بر روی سالمندان در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دسترس نیست.اگرچه،سرگیجه،غش کردن یا خواب آلودگی در بعضی از بیماران سالمندی که به عوارض گانابنز حساسیت بیشتری دارند،اتفاق می افتد.


بارداری/تمام دوره بارداری C
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که این دارو بر جنین تاثیر میگذارد.اگرچه که تحقیقات مناسبی در این زمینه بر روی زنان باردار انجام نگرفته است.

ایام شیردهی
تحقیقات مناسبی بر روی زنان انجام نگرفته تا مشخص شود این دارو چه تاثیراتی در هنگام شیردهی بر روی نوزاد خواهد گذاشت.پیش از مصرف دارو،اثرات مثبت را به نسبت اثرات منفی آن بسنجید
 

نحوه مصرف

برای درمان فشار خون بالا،علاوه بر مصرف صحیح دارو بر طبق تجویز پزشک،ممکن است رژیم هایی برای کاهش وزن به خصوص در غذاهایی که حاوی سدیم بالا میباشند لحاظ شود.پزشک معالجتان به شما خواهد گفت که کدام مورد برای شما مهم تر است.پیش از تغییر رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنید.
بسیاری از بیمارانی که مبتلا به فشار خون بالا هستند متوجه هیچگونه علائمی از این مشکل نمیشوند.در واقع،بسیاری ممکن است احساس نرمالی داشته باشند.بسیار مهم است که داروها را دقیقا همانگونه که پزشک تجویز کرده مصرف کنید و حتی اگر احساس بهتری داشتید همچنان با پزشک معالج خود ملاقات های منظمی داشته باشید.
به خاطر داشته باشید که این دارو فشار خون بالای شما را درمان نمیکند بلکه به کنترل آن کمک میکند.بنابراین اگر انتظار دارید که فشار خونتان کاهش پیدا کند،دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
ممکن است لازم باشد برای باقی عمرتان داروهای کاهش فشار خون مصرف کنید.اگر فشار خون بالا درمان نشد،ممکن است موجب مشکلات خطرناکی نظیر سکته قلبی،بیماری های عروق خونی،ایست قلبی یا بیماری های کلیوی شود.
برای اینکه نوبت مصرف دارو را به خاطر داشته باشید،تلاش کنید که هربار آن را در زمان معینی مصرف کرده تا به آن عادت کنید

 نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد

برای مصرف خوراکی دارو(قرص)
برای فشار خون بالا

 • بزرگسالان-د رابتدا،4 میلی گرم و دو بار در روز-سپس احتمالا پزشک میزان مصرف شما را به آهستگی افزایش خواهد داد
 • کودکان-استفاده و میزان مصرف بسته به تشخیص پزشک خواهد بود.

اگر یک نوبت را فراموش کردید چه؟
اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید،آن را رها کرده و به برنامه منظم مصرف خودتان بازگردید.میزان مصرف را دو برابر نکنید.
اگر یک یا دو نوبت مصرف را فراموش کردید،با پزشک در میان بگذارید.اگر بدن شما به طور ناگهانی این دارو را دریافت نکند،موجب عوارض ناخوشایندی خواد شد.اگر هرگونه سوالی راجع به این مسئله داشتید از پزشک خود بپرسید.


نگهداری
دارو را در یک قوطی در بسته و در دمای اتاق،دور از ضربه ،فشار،و نورمستقیم نگه دارید.آن را در فریزر نگذارید.
دور از دسترس کودکان نگه داشته شود.
داروهای تاریخ مصرف گذشته و داروهایی که دیگر به آنها نیازی ندارید را نگهداری نکنید.
از پزشکتان درباره چگونگی نگهداری داروهایی که دیگر استفاده ای برایتان ندارند،سوال کنید.
 

اقدامات احتیاطی

بسیار مهم است که پزشکتان برای بررسی عملکرد صحیح دارو شما را در ملاقات های منظم معاینه کند.
پیش از توقف مصرف گانابنز حتما با پزشک مشورت کنید.ممکن است پزشک تصمیم داشته باشید پیش از توقف کامل مصرف دارو،میزان آن را به آهستگی و منظم کاهش دهید

پیش از هرگونه عمل جراحی(از جمله جراحی های دندان)یا درمان های اورژانسی به پزشک معالج خود اطلاع دهید که این دارو را مصرف میکنید.

از مصرف دیگر داروها خودداری کنید ،مگر آنکه پیش از آن با پزشک مشورت کرده باشید.این مسئله مخصوصا شامل داروهای بدون تجویز برای کنترل اشتها،آسم،سرما خوردگی،سرفه،تب شدید،یا مشکلات سینوس میشود.چرا که ممکن است موجب افزایش فشار خون شما شوند.

گانابنز به اثرات مصرف الکل و داروهای آرامش بخش (CNS) {داروهایی که باعث کند شدن سیستم اعصاب،و احتمالا خواب آلودگی میشوند}اضافه میشود.برخی از داروهای آرامش بخش شامل آنتی هیستامین ها،یا داروهایی برای تب،دیگر حساسیت ها یا سرماخوردگی،آرام بخش ها یا داروهای خواب آور،داروهای با نسخه ضد درد یا مخدر ها،باربیتورات ها،داروهای تشنج،آرام بخش عضلات یا بیهوشی شامل بعضی از بی حس کننده های دندان میشود.پیش از مصرف هرکدام از این داروها با پزشک خود مشورت کنید.
گانابنز ممکن است موجب سرگیجه،خواب آلودگی،یا عدم هوشیاری در برخی از بیماران شود.پیش از رانندگی،استفاده از ماشین آلات یا هرکاری که درصورت هوشیار نبودن ممکن است خطرناک باشد،مطمئن شوید که واکنشتان نسبت به این دارو مشکل ساز نخواهد بود

گانابنز ممکن است موجب خشکی دهان،بینی و گلو شود.برای راحتی موقت خشکی دهان،از آدامس و شکلات های بدون قند استفاده کنید،یا مقداری یخ در دهان بگذارید تا آب شود یا میتوانید آب دهان خود را مرتب عوض کنید.اگرچه،در صورتیکه خشکی دهانتان بیش از 2 هفته طول کشید،با پزشک یا دندان پزشک خود در میان بگذارید.افزایش خشکی دهان ممکن است موجب افزایش بیماری های دندان از جمله پوسیدگی دندان،بیماری لثه ها یا عفونت های قارچی شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هرکدام از علائم زیر را مشاهده کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:


علائم مصرف بیش از حد

 • سرگیجه شدید
 • التهاب
 • عصبی شدن
 • کوچک شدن مردمک چشم
 • ضربان قلب آهسته
 • خستگی و ضعف غیر عادی

بعضی از عوارض جانبی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.این عوارض جانبی در مدتی که بدنتان با دارو سازگار میشود از بین میروند.اگرچه پزشکتان میتواند در مورد راه هایی که از طریق آنها میشود از این عوارض جلوگیری کرد یا تاثیرشان را کاهش داد ،شما را راهنمایی کند
اگر هرکدام از این عوارض جانبی ،ادامه دار و آزاردهنده شد یا هرگونه سوالی راجع به آنها داشتید با پزشک خود در میان بگذارید
بیشتر شناخته شده

 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • خشکی دهان
 • ضعف

کمتر شناخته شده یا نادر

 • کاهش توانایی جنسی
 • سردرد
 • حالت تهوع

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.
 

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.وقتی که این دارو را مصرف میکنید،؛بسیار مهم است که اگر داروهای نام برده در زیر را مصرف میکنید با پزشک خود در میان بگذارید.دارو های نام برده بر اساس میزان اهمیتشان فهرست شده اند و لزوما همه آنها را شامل نمیشود.
استفاده از این دارو با هرکدام از داروهای فهرست شده ممکن است خطر افزایش عوارض جانبی را به همراه داشته باشد اما همچنین ممکن است که مصرف هر دو دارو بهترین درمان ممکن برای شما باشد.
اگر هر دوی این دارو ها با هم تجویز شده،ممکن است پزشکتان میزان مصرف را تغییر دهد یا غالبا شما یک یا هر دوی این داروها را مصرف میکنید.

 • Yohimbine


تداخلات دیگر

داروهای خاص برای اثر گذاری بیشتر نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.


مشکلات دیگر پزشکی
وجود مشکلات دیگر پزشکی ممکن است براثرگذاری این دارو اثر بگذارد.درصورت داشتن هرگونه مشکل پزشکی دیگری حتما با پزشک خود در میان بگذارید.به خصوص:

 • بیماری قلب و عروق خونی-کاهش فشار خون ممکن است موجب بدتر شدن بعضی عارضه ها شود
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبدی-به علت خروج کُند این دارو از بدن،ممکن است عوارض گانابنز افزایش یابد.
   

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

گانابنزآنتی هایپرتنسیودرمان فشار خون بالا
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه