منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لیفیتگراست (چشمی)

Xiidra

دارو شناسی

قطره ی لیفیتگراست برای درمان علائم و نشانه های بیماری خشکی چشم ( DED)استفاده می شود.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
این محصول تنها به شکل دارویی زیر موجود است:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال

در زمینه ی رابطه ی سن بر اثر گذاری لیفیتگراست روی جمعیت خردسال تا کنون تحقیقات مناسبی انجام نگرفته است. امنیت و اثرگذاری تائید نشده است.
سالمندان
تحقیقات که تا به امروز انجام شده نتیاجی مبنی بر به همراه داشتن مشکلات خاص سالمندان را در برنداشته است.
 

نحوه مصرف

 چشم پزشک به شما می گوید چه میزان و دز چند نوبت از دارو استفاده کنید. از دارو به میزان بیشتر یا در نوبت های بیشتر استفاده ننمایید.
 دستور مصرف در بسته بندی دارو موجود است. این دستور العمل را به دقت مطالعه و دنبال کنید. اگر سوالی داشتید از پزشک بپرسید.
پیش از مصرف دارو لنز های چشم را بردارید. پیش از جایگذاری دوباره ی لنز ها پس از مصرف دارو، حداقل 15 دقیقه صبر کنید.
برای مصرف:
•    کیسه ی فویلی را از جعبه بیرون بیاورید. فویل را باز کنید و نوارچسب قوطی های یکبار مصرف را بردارید. 1 قوطی یکبار مصرف را از نوار چسب بیرون بکشید.
•    باقی مانده ی نوارچسب را داخل فویل بگذارید و لبه هایش را تا بزنید تا کیسه بسته شود.
•    قوطی را عمود نگه دارید و درپوش را بچرخانید تا باز شود.
•    ابتدا دستهایتان را بشویید.سرتان را به عقب خم کنید و به آرامی زیر پلک پایینی را فشار دهید. پلک پایینی را به آرامی از پلک بالا باز کنید تا فضای خالی مناسبی ایجاد شود. قطره را در این فضا، روی چشم بچکانید. پلک را رها کنید و به آرامی چشم راببندید. پلک نزنید. چشم را بسته نگه دارید و برای 1 یا 2 دقیقه به آرامی کنار چشم را فشار دهید تا دارو به خوبی جذب چشم شود.
•    پس از چکاندن قطره روی هردو چشم، قوطی یکبار مصرف را سریعا بیرون بیاندازید. دست های خود را بشویید تا هیچ مقدار دارویی روی دست هایتان باقی نماند.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم). ضمنان همواره در قوطی قطره چکان را بسته نگه دارید. استفاده از قطره ی چشمی آلوده می تواند باعث آسیب جدی به چشم و از دست دادن بینایی شود.

نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.
برای قطره ی چشمی:
•    برای بیماری خشکی چشم
o    بزرگسالان- روزانه دوبار هر 12ساعت یک قطره در هر چشم.
o    کودکان- استتفاده و میزان استفاده توسط پزشک تعیین می شود.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگه داری
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.( در مورد نحوه ی صحیح دور ریختن دارو هایی که به آنها نیازی ندارید، با پزشک مشورت کنید.)
قوطی های یکبار مصرف را تا نوبت های مصرف بعدی در فویل بپیچید.
 

اقدامات احتیاطی


ممکن است چشم پزشک روند بهبودی شما را طی ویزیت های مرتب بررسی کند تا مطمئن شود دارو به درستی عمل می کند و عوارض ناخواسته ایجاد نمی کند.
 اگر علائم شما طی روزهای اولیه بهتر نشد یا حتی بدتر شد، با پزشک درمیان بگذارید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
اگر هر کدام از عوارض حانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
شناخته شده
•    تغییر دید
•    التهاب یا ناراحتی چشم
شناخته نشده
•    تاری دید
•    قرمزی قسمت سفید چشم یا سطح داخلی پلک ها
برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید
موارد شناخته شده
•    تغییر ذائقه
•    از دست دادن ذائقه
شناخته نشده
•    سرفه
•    ناراحتی یا خارش چشم
•    تب
•    سردرد
•    درد در استخوان گونه یا دور چشم
•    آبریزش بینی
•    گرفتگی قفسه ی سینه
•    تنفس دشوار
•    آب آوردن چشم

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

اگرچه هیچ دارویی نباید به صورت همزمان مصرف شود اما در برخی موارد با وجود بروز اختلال دارویی نیاز است دو دارو همزمان مصرف شوند. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. در صورتی که از هر داروی با نسخه یا بدون نسخه ی دیگری استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند. تداخلات زیر بر اساس اهمییت بنیادینشان انتخاب شده اند و الزاما مشمول تداخلات خطرناک نمی شوند. 
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

لیفیتگراستLifitegrastDEDخشکی چشم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه