منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آباکویر - لامیویودین - زایدوودین

abacavir -lamivudine-zidovudine

دارو شناسی

 

از ترکیب  آباکویر –لامیویودین-زایدووودین به تنهایی ویا با داروهای دیگر در درمان عفونت های  ناشی از ویروس اچ آی وی یا نقص ایمنی اکتسابی استفاده میشود
اچ آی وی ویروسی است که باعث  بروز سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا همان بیماری شناخته شده ایدز میگردد.اگرچه  تجویز این دارو  نمیتواند درمانی قطعی برای جلوگیری از سرایت عفونت و ویروس اچ آی وی باشد اما به هرحال استفاده از آن میتواند از تکثیر سلولی  ممانعت نمایدو سرعت تخریب سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد . این دارو گسترش دامنه   مشکلات بیماری ایدز را کنترل و توسعه آن را به تاخیر میاندازد .لازم به ذکر است این  ترکیب مانع از شیوع و انتقال این ویروس به سایرین نگردیده و عموما افراد مبتلا به این بیماری همان علایم و نشانه های بیماری ایدز را از خود بروز میدهند. این ترکیب فقط با نسخه پزشک و در فرم قرص مورد استفاده قرار میگیرد.

پیش از مصرف


در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول به هر دارویی و یا این داروی خاص  حتما پزشک معالج خودرا مطلع سازید.همچنین درمانگران خودرا  از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید آگاه نمایید. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.
اطفال
ترکیب آباکویر –لامیویودین-زایدووودین حاوی مقادیر ثابتی از هر دارو است واین مقادیر قابل کاهش نمیباشند بنابراین این دارو برای آن دسته از افراد که کمتر ار چهل کیلوگرم (هشتاد پوند )وزن دارند توصیه نمیشود زیرا مقادیر ترکیبات موجود در این محصول نمیتواند با بدن های کوچک تر سازگاری و تعدیل حاصل نماید.
سالمندان
مطالعات دقیق ومناسبی در این زمینه انجام شده است و تا به امروز مشکلات خاصی مبنی بر عدم سودمندی ای دارو در این قشر اثبات نشده است  .در هرصورت اقدامات احتیاطی برای سالخوردگان که به علت کهولت سن  بیشتر در معرض بیماری های قلبی –ریوی و کلیوی هستند  باید در نظر گرفته شود.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.
تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد.استفاده از این ترکیب با داروهای زیر توصیه نمیشود و چناچه پزشک خود را از خوردن این داروها مطلع سازید وی ممکن است درمان دارویی شما را تغییر دهد .
•    Amifampridine


استفاده از این دارو با هرکدام از داروهای زیر توصیه نمیشود و چنانچه ضرورت تجویز آن با پزشک معالجه شما تشخیص داده شود پزشک ممکن است تغییراتی در الگوی مصرف دارو ومیزان  دوز مصرفی اعمال نماید .
•    Clarithromycin
•    Dapsone
•    Dasabuvir
•    Doxorubicin
•    Doxorubicin Hydrochloride Liposome
•    Flucytosine
•    Ganciclovir
•    Interferon Alfa
•    Leflunomide
•    Paritaprevir
•    Pyrazinamide
•    Pyrimethamine
•    Ribavirin
•    Stavudine
•    Teriflunomide
•    Valganciclovir
•    Vinblastine
•    Vincristine
•    Vincristine Sulfate Liposome
•    Zalcitabine

استفاده همزمان از این دارو با هرکدام از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود اما در پاره ای موارد میتواند بهترین درمان دارویی نیز به شمار آید که در این صورت پزشک تغییراتی در الگوو میزان مصرف به وجود می اورد.
•    Acetaminophen
•    Fluconazole
•    Interferon Beta-1a
•    Methadone
•    Nelfinavir
•    Probenecid
•    Rifabutin
•    Rifampin
•    Rifapentine
•    Tipranavir
•    Valproic Acid

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكنند.

ابتلا به بیماری های دیگر
وقوع مشكلات پزشکی  ديگر ممكن است بر روي اثربخشی اين دارو تاثيرگذار باشند. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
مشکلات خون (به عنوان مثال، کم خونی، کاهش تولید مغز استخوان)
دیابت
حمله قلبی 
بیماری قلبی
هپاتیت  B
هپاتیت C
هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا و یا چربی خون)
فشار خون بالا
میوپاتی (ضعف عضلانی) 
بیماری های ژنتیکی 
بیماری کلیوی-کبدی
 

نحوه مصرف


دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کرده و هرگز بیشتر از میزان تجویز شده و یابرای  دفعات زیاد تر ویا برای مدت طولانی تر نخورید .هرگونه ابهام درمورد طریقه استفاده از دارو را با مطالعه  دستورالعمل دارویی مندرج در هر بسته ازدارو  از بین ببرید و آن را با پزشک معالجه خود مطرح سازید.دارو را به صورت کامل در طول مدت درمان استفاده کنید و هرگز سرخود و بی مشاوره با پزشک حتی  در صورت  احساس بهبودی مصرف آن را متوقف ننمایید.این دارو باید در کنار سایر داروهای تجویزی بیماری ایدز استفاده شود..بهترین زمان کار آیی دارو وقتی است که جریان خون در بدن ثابت و کافی باشد و این زمانی محقق میگردد که دارو به میزان وسرزمان مصرف شود. به هنگام نزدیک شدن به اتمام دارو آن را به پزشک اطلاع دهید زیرا در صورت قطع درمان مقدار ویروس موجود درخون افزایش میابد و ویروس نسبت به دارو مقاوم ترگشته و درمان آن سختتر خواهد بود. مقدار دوز مصرفی شما درروز به قوی بودن دارو و تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو
پیروی نمایید . اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید  . مقدار داروی مصرفی شما در روز و  همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

 

میزان مصرف خوراکی دارو(قرص)

برای عفونت ویروس  اچ آی وی

بزرگسالان-نوجوانان و افراد بالای چهل کیلوگرم وزن( 300 میلی گرم  آباکاویر، 150 میلی گرم لامیویودین و300 میلی گرم از زایدووودین) یک قرص و دوبار در روز
در کودکان و افراد زیر چهل کیلوگرم این دارو توصیه نمیشود.

 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوزي از اين دارو به محض يادآوري آنرا استعمال كنيد. چنانچه تقريبا زمان دوز بعدي فرا رسيده بود، طبق همان زمانبندي پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آنداروی اضافی نخورید.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فوریت  های اورژانس تماس بگیرید.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
تا زمانی که دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید .

 

شیوه نگهداری از دارو

اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. دور از دسترس كودكان قرار دهيد. در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد

اقدامات احتیاطی


در فواصل زمانی منظم به پزشک معالجه کنید تا از عملکرد داروها بر روند پیشرفت و پروسهٔ درمان بیماری شما آگاه شود. گاهی ممکن است آزمایش خون نیز برای بررسی بیشتر به عمل آید. واکنش های آلرژیک خطرناک و جدی میتوانند درزمان استفاده و یا در طول شش هفته بعداز شروع  استفاده رخ دهند.اگرچه زمان مشخصی نخواهند داشت و و عوارض ممکن است هرزمانی بروز کنندو در صورتی که درمان نشوند میتوانند منجر به افت شدید فشار خون و در نهایت مرگ شوند.درصورتی که با علایمی نظیر دردشکم-معده سرفه- اسهال- تب-سردرد-تهوع-بی حسی یا سوزش در صورت، پاها، و یا دست- درد مفاصل و عضلات- تنگی نفس- بثورات پوستی- گلو درد- تورم پا یا ساق پا-- خستگی غیر معمول و یا ضعف ویا استفراغ در کودکتان مواجه شدید سریعا مصرف دارو را قطع و پزشک معالج را آگاه سازید.
به هنگام دریافت این دارو دستورالعمل آن را مطالعه فرمائید این اطلاعات شامل واکنشهای الرژیک حاصل از این دارووطریقهٔ درمان آنهاست .بهتر است همیشه آن را همراه خود داشته باشید.اگرکودک  شما از استفاده از این دارو به علت پیامدهای آلرژیک آن منع شده است هرگز از این دارو استفاده نکنید زیرا یک واکنش الرژیک شدید و حتی  در مواردی مرگ از تبعات استفاده آن خواهد بود . اگر از داروی اباکویر در گذشته استفاده کرده و چنان چه به آن واکنش نشان داده اید حتما با پزشک درمیان بگذارید .ازدو  واکنش نادر ولی جدی به این دارو میتوان به  اسیدوز لاکتیک (اسید زیاد در خون) و سمیت کبدی،(کبد بزرگ شده) اشاره کرد.این پیامد دربین زنان چاقی که اضافه وزن دارند و برای مدت طولانی از این داروها استفاده کرده اند بیشتر رایج میباشد.درصورتی که فرزند شما علایم بیشتر ازیکی از موارد زیر را دارا باشد سریعا با پزشک تماس بگیرید
درد شکم یا معده یا درد- ادرار تیره- کاهش اشتها- اسهال- مدفوع رنگ روشن- گرفتگی عضله و درد- تهوع- خستگی غیر معمول و یا ضعف- مشکلات تنفسی-استفراغ- یاتغییر رنگ پوست و چشم عموما به زردی گراییدن آنها
درزمان استعمال دارو ممکن است سیستم ایمنی بدن قویتر گشته و با عفونت های پنهان و نهفته ای نظیر عفونت های توبرکلوسیس یا ذات الریه مبارزه کند.چنان چه تغییراتی در حال عمومی کودکتان حس کرده پزشکتان را مطلع سازید. استفاده از این دارو ممکن است موجب تمرکز و افزایش چربی در برخی نواحی بدن شود . اگر شما متوجه تغییراتی در شکل بدن خود از جمله  تجمع مقدار چربی درقسمت  گردن یا پشت، صورت، اطراف قفسه سینه، و یا منطقه معده شده اید سریعا با پزشک مشورت کنید.در مواردی ممکن است  چربی از پاها، بازوها، و یا چهره کاهش یابد . این دارو ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد. اگر شما سیگار می کشید یا در حال حاضر بیماری قلبی، فشار خون بالا، یا کلسترول بالا و یا چربی خون دارید تحقق این امر بیشتر خواهد بود.  درصورت احسایس درد یا ناراحتی قفسه سینه بادکتر خود تماس بگیرید. تهوع، درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت یا گردن- تنگی نفس- عرق کردن و یا استفراغ می توانند از نشانه های حمله قلبی باشند.
این دارو مانع  از گسترش و انتقال ویروس اچ آی وی به شریک زندگیتان در زمان همبستری نخواهد شد و این ویروس از طریق مایعات آلوده به این ویروس در بدن ازجمله خون، مایع واژن، یا منی گسترش میابد. بهتر است
نکات ایمنی را هنگام برقراری نزدیکی رعایت فرمایید واز وسایل شخصی استفاده کنید و هنگام تماس با وسایل تیز و برنده جوانب احتیاط را به عمل آورید.

عوارض جانبی


عليرغم تاثيراتي كه يك دارو به همراه دارد امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز موجود است. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد:
علایمی که بیشتر شایع هستند
لرز
علایمی که کمتر شایع هستند

درد شکم و معده
سرفه
اسهال
تب
سردرد
ضعف عضلانی
تهوع
بی حسی یا سوزش در صورت، پاها، و یا دست
درد در مفاصل
درد در عضلات
رنگ پریدگی پوست
تنگی نفس
بثورات پوستی
گلو درد
تورم پا یا ساق پا
حال عمومی ناخوش آیند
خستگی و ضعف غیر معمول
استفراغ
چشمان زرد و یا پوست زرد
موارد نادر
مدفوع قیری سیاه و سفید
خون در ادرار یا مدفوع
لکه های قرمز بر روی پوست
خونریزی یا  کبودی غیر معمول
وقوع بعضی از عوارض جانبی مراقبت پزشکی خاصی را نمی طلبد و این عوارض به مرور با عادت بدن شما به داروها از بین میروند.درصورتی که علایم آزاردهنده و ادامه دار بودند درمانگران خود راآگاه سازید.
 عوامل بیشتر رایج
سردرد
عوامل کمتر رایج
مشکلات خواب
عواملی که بروزآن ها شناخته شده نیست
بزرگ شدن پستان
قوز 
چاقی مرکز بدن
تحلیل صورت
به دست آوردن وزن در ناحیه  دور گردن ، قسمت فوقانی پشت، سینه، صورت، و یا دور کمر
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

داروی ترکیبیآباکویرآمیودینلامودینزایوودین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه